Sokszor túl hevesen reagálsz? Ezt teheted, hogy kevesebb dolog triggereljen

GettyImages
Petrás Gabriella

Egyik pillanatban még nyugodt vagy, de elég egy szó, egy mondat, egy mozzanat, és teljesen begőzölsz? Mindannyiunknak vannak nyomógombjai, de nem lehetetlen őket kezelni!

Michelle P. Maidenberg pszichológus szerint nagyon fontos megérteni, hogy mi áll a nyomógombjaink mögött, mert csak így kerülhetünk ki a negatív spirálból. Ehhez az önreflexió és a folyamat lelassítása a kulcs, ami által átalakíthatjuk a rossz berögződéseinket.

Olvasd el ezt is!
A depresszió legrosszabbja: ezt teheted, ha súlyos önkritikával társul

Tudd meg, mit vetítesz ki, és azt is, hogy miért!

A kivetítés az, amikor valaki öntudatlanul egy másik személynek tulajdonítja a saját gondolatait, érzéseit, azaz olyat lát bele az illető cselekedeteibe, szavaiba, amit valójában ő maga gondol. Például, ha a családodban nyíltan vagy tudat alatt csak az volt az elfogadható, ha maximálisan teljesítettél, akkor, ha most, felnőttként nem sikerül valami, és a párod nem reagálja le (számodra) kellő érzékenységgel, könnyen magadra veheted. Ez azonban állandósítja a regressziót és a probléma gyökere is megmarad.

Értsd meg a gondolataidat és az érzéseidet!

A gondolatok és érzések olyanok, mint az apály és a dagály, folyton változnak. Függhetnek attól, hogy éppen, hogyan érzed magadat, hogyan értelmeztél egy szituációt, milyen tapasztalataid vannak korábbról, és attól is, milyen megküzdési stratégiáid vannak.

Vedd észre, ha ítélkezel, ha bepörgeted magadat, és ahelyett, hogy azonnal, impulzívan reagálnál, szánj időt arra, hogy a realizál az érzéseidet! Ne a sértett gyerek, hanem a felnőtt énedből, tudatosan cselekedj.

Ne higgy minden gondolatodnak, érzésednek!

Amikor triggerel minket valami, akkor az agy érzelmekért felelős része (is) reagál, ezért irracionális is lehet az, amit gondolunk, érzünk. Ilyenkor mondják azt, hogy elborul az agyunk. Vegyél egy mély levegőt, és figyeld meg magadat. Hol jelennek meg az érzések? Mit jelentenek neked? Tudd, hogy ezek gyakran nem tényszerűek, hanem inkább asszociációk, amelyeket te kreálsz a tapasztalataid alapján, ez pedig az elméd védekező reakciója.

Nem kell minden gondolatra és érzésre azonnal reagálni!

Jó, ha tisztában vagy azzal, mi fontos számodra, ez azonban nem jelenti azt, hogy azonnal reagálnod is kell. Szánj időt arra, hogy gyengéden és együttérzően emlékeztesd magadat arra, miért érzed magad rosszul. Tedd fel magadnak a következő kérdéseket:

  • Miért érzem magam így?
  • Mi bosszantott fel/szomorított el?
  • Mihez kapcsolódik ez az érzelem? Hol és mikor éltem át ilyet?
  • Hogyan viselkedtem korábban?
  • Hogyan szeretnék most viselkedni? Mi az, ami ebben megakadályoz?
forrás: GettyImages

Légy hálás azért, hogy tudod, mi az, ami frusztrál!

Az agyad és a tested jelzései azok, amikből tanulhatsz. Amikor megnyomják egy nyomógombodat, az jelzi, hogy önreflexióra van szükség, aminek során betekintést nyerhetsz a sérült részeidbe, amelyekkel még foglalkoznod kell. Gyakorlással egészen konkrétan újra programozhatod az idegpályáidat, hogy a jövőben másként érzékeld és másként reagálj a dolgokra.

Adj időt magadnak!

Ne légy túl szigorú magadhoz, gondolj arra, hogy azt, ami évtizedeken keresztül a mintád volt, nem 1-2 nap lesz megváltoztatni, felülírni. Ha empatikus és együttérző vagy magaddal, könnyebb lesz nyitottnak maradnod a változásokra.

Ha tudatosan cselekszel, akkor az önvád és a dühöd másokra történő kivetítése helyett megtanulhatod kezelni a rázós helyzeteket is. A triggerpontok olyan dolgok, amik által megtanulhatod, hol vannak be nem gyógyult sebeid, meg nem oldott konfliktusaid, azaz fontos iránytűk az életeben.

Ezek az ételek segíthetnek a stresszoldásban:

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
7 étel, ami az orvosok szerint segít a stresszoldásban

Tudtad?
Ezek a leggyakoribb mikrosztressz-faktorok:

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
A 6 leggyakoribb mikrostressz-faktor: és amit tehetsz ellenük