Ezért váltak celebekké a sorozatgyilkosok a médiában: ezt gondolja a pszichológus

Netflix/Dahmer
Kata

Scott A. Bonn, a Psyhology Today egyik szerzője, kriminológus professzor és televíziós műsorvezető írásában arra kereste a választ, miért válnak amolyan hírességgé a médiában a sorozatgyilkosok.

Valahányszor előkerül egy ismeretlenekkel folytatott beszélgetés során egy olyan ragadozó neve, mint például Hasfelmetsző Jack, Dennis Rader vagy Ted Bundy, ami velem - mint kriminológussal gyakran megesik -, érezni a levegőben, hogy ez a téma hihetetlenül érdekli az embereket. Bundy és a hozzá hasonlók a hetvenes évek óta a popkultúra részei, mondhatni ikonjai, én csak úgy nevezem őket, mint „celeb szörnyek”. Ma már egyáltalán nem ritka az sem, hogy bizonyos tévécsatornák „sorozatgyilkosos” hétvégét, esetleg hetet tartanak, ez egy teljesen okés dolog.

Miért lettek sztárok a sorozatgyilkosok?

Vannak, akik kimondottan vidáman viselkednek, amikor sorozatgyilkosokról beszélnek. Miért van ez? Lehetséges, hogy ez egy olyan jelenség, mint amikor az emberek katasztrófaturistaként bámulják az autópálya mentén bekövetkezett súlyos balesetet?

Sok tekintetben azt gondolom erről, hogy a sorozatgyilkosok olyanok a felnőtteknek, mint a gyerekeknek a rémmesék, vagyis ijesztő szórakozás. Valamiféle zsigeri vonzerőt ébresztenek a közönségben, mert a hatásukra megnő a szervezet adrenalinszintje. Következésképpen a róluk szóló médiatartalmak olyan függőséget okozhatnak, mint például az extrém sportolóké. Ugyanakkor nagyon nehéz beismerni, milyen élvezetet nyújtanak ezek a rémhírek, az egyénekben könnyen bűntudat alakulhat ki emiatt. Kutatásaim során arra lettem figyelmes, a legtöbben, akik bevallják, hogy imádják a sorozatgyilkosokat, bűnös örömnek nevezik ezt.

Az az átlagember, akit az élet tiszteletére szocializáltak, és aki rendelkezik az érzelmek normális skálájával, mint szerelem, szégyen, szánalom, nem képes felfogni, hogyan működik egy sorozatgyilkos kóros elméje, nem érti, hogy képes valaki elrabolni, megerőszakolni, megverni, olykor megenni, megölni valakit. Úgy gondolom, az adrenalin mellett ez az értetlenség az érdeklődésük másik forrása.

Összefoglalva a kutatásaim során arra jutottam, hogy a közvélemény számos, egymással összefüggő okból szereti a sorozatgyilkosokat. Először is kevés van belőlük, az USÁ-ban eddig 25-ről tudunk. Ezek a gyilkosok és bűneik nem mindennapiak, ettől csábítók, mint egy közlekedési baleset. Másodszor a sorozatgyilkosok random választanak áldozatot, vagyis bárki lehet potenciális áldozat. Harmadszor a sorozatgyilkosok ellenállhatatlan késztetést éreznek az ölésre, sok ember életét kioltják, mire végre elkapják őket. Mindettől izgalmasak.

EZeket a sztorikat hallottad már?

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
7 szörnyű női sorozatgyilkos, akiknek a történetétől is kiráz a hideg

Tudtad, hogy a sztárok egy része még kapcsolatban is áll velük?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Híres emberek, akik furcsa kapcsolatban álltak sorozatgyilkosokkal