D-vitamin túladagolás: Ezek a tünetei és a következményei

Getty Images
Vadász Emese

Vajon túl lehet adagolni a D-vitamint? A kutatások alapján úgy tűnik, hogy igen!

Az életfontosságú D-vitamin, vagyis kalciferol, rengeteg pozitív hatással bír szervezetünk működésére. Többek között kulcsfontosságú a csontképzésben, a kalcium felszívódásában, valamint számos további területen – a csontritkulástól kezdve a depresszióig. Emellett hozzájárul a vércukorszint szabályozásához, a cukorbetegség megelőzéséhez, erősíti a szív- és agyműködést, csökkenti a rákos megbetegedések kockázatát, és még a menstruációs zavarok esetén is segíthet. Ráadásul a D-vitamin fontos szerepet játszik az immunrendszer erősítésében, fokozva a szervezet védekezőképességét a különböző fertőzésekkel szemben. Kutatások szerint a megfelelő D-vitamin szint hozzájárulhat a mentális egészség fenntartásához, csökkentve a depresszió és szorongás kockázatát. Ezenfelül a D-vitamin szabályozza többek között a sejtek növekedését és differenciálódását is, így kulcsfontosságú szerepet játszhat a krónikus betegségek megelőzésében.

Egyáltalán nem meglepő ezek után, ha a D-vitamin az egyik legnépszerűbb az összes vitamin közül, ráadásul a hideg hónapokban még inkább fontos, hogy bevigyük a megfelelő mennyiséget belőle. Na de mi a megfelelő mennyiség? Túl lehet egyáltalán adagolni? A következőkben ezt fejtegetjük...

forrás: Getty Images
A D-vitamint sokkal nehezebb túladagolni, mint gondolnánk

D-vitamin túladagolás: A lehetőség és a valóság

A D-vitamin, amely a D2 és D3 formában létezik, zsírban oldódó vitaminként, igenis túladagolható, ha a napi ajánlott 1500-2000 NE-t (nemzetközi egység) meghaladjuk. A napi maximálisan biztonságos mennyiség 4000 NE! A túladagolás többnyire táplálékkiegészítők fogyasztása vagy egyéb kezelések, mint az ösztrogénterápia során következik be.

A túladagolás tünetei

A D-vitamin túladagolásának tünetei közé tartozik az általános gyengeség, zavartság, szomjúság, gyakori vizelés, étvágytalanság, izomgyengeség, émelygés, hányás, fejfájás és székrekedés. Hosszú távú túladagolás esetén azonban a dolog még súlyosabbá válhat, a kalcium túlzott mértékű lerakódása ugyanis vese- és csontkárosodást okozhat!

A túladagolás következményei

A túlzott D-vitamin bevitel hosszú távon fennállva jelentős egészségügyi problémákhoz vezethet, így nagyon fontos azonnal orvoshoz fordulni, ha a felsorolt tünetek bármelyike jelentkezik nálad, emellett mindenképpen érdemes csökkenteni a D-vitamin bevitelét!

forrás: Getty Images
A megemelkedett D-vitamin szint vesekárosodással járhat

A D-vitamin túladagolás egyébként elég ritka, és csak tartósan magas bevitel esetén fordul elő, ezért nem kell amiatt aggódnod, hogy véletlenül túladagolod, és vesekárosodásod lesz! Érdekes tény, hogy a D-vitamin túladagolása a napozás vagy táplálkozás révén nem lehetséges, hiszen az élelmiszerek D-vitamin tartalma elenyésző.