60%-kal csökkentheti a rák kialakulását a rezisztens keményítő: De mi ez és miben van sok?

Dmitrii IvanovGetty Images
Izabella

A rezisztens keményítő valódi csodafegyver lehet a daganatos megbetegedésekkel szemben vívott harcban: már az is jó hatással lehet az egészségünkre, ha naponta akár csak 30 grammnyit fogyasztunk belőle.

Nemcsak azt fontos tudni, milyen apró, szokatlan tünetek utalhatnak krónikus megbetegedésekre, például a rákra, hanem azt is, mit tehetünk azért, hogy megakadályozzuk a daganatok kialakulását. Képzeld, egy több mint 20 éven át tartó, közel 1000 résztvevő közreműködésével bevonásával lezajló kutatás bebizonyította, hogy a veszélyeztetett, genetikailag rákra hajlamos személyek esetében akár 60 százalékkal is csökkentheti a megbetegedések (ez főként a nyelőcső-, gyomor- és hasnyálmirigyrákra igaz, a vastag- és végbélrákra nem) kockázatát a rezisztens keményítő. A szakértők szerint a rezisztens keményítő felveheti a harcot azokkal az epesavakkal, amelyek végsősoron rákot okozhatnak. A már említett vizsgálat során 463 fő 2 éven át naponta 30 grammnyi rezisztens keményítőt fogyasztott el por formájában, míg a többi 455 személy a placebo csoportba került.

forrás: nata_vkusidey/Getty Images
A zabkása szuper rezisztens keményítő-forrás lehet, különösen akkor, ha egy kicsit még zöld banánt is használsz hozzá.

Az első tábor esetében 10 év múlva csupán 5 új rákos megbetegedést diagnosztizáltak, az extra rezisztens keményítő bevitelét nélkülöző csapat körében viszont 21 esetet, ami jelenetős eltérésnek számít. És hogy mi is pontosan ez a csodaszer, ami életet menthet? Nos, a rezisztens keményítő olyan összetett szénhidrát, amely áthalad a vékonybélen, majd a vastagbélben a hasznos bélbaktériumokat táplálja, és elősegíti, védi a bélflórád egészségét, emellett az anyagcserédet is felgyorsíthatja: a jó hír az, hogy a vércukorszinted nem emelkedik meg miatta, ráadásul rengeteg élelmiszerben megtalálható, például az enyhén zöld banánban, a gabonafélékben, a (reggeli ételnek kimondottan javasolt) zabban, valamint a rizsben, a kukoricában, a borsóban és a babban.