Ezek a B-vitaminhiány meglepő tünetei: baj lehet, ha nem figyelsz oda!

Westend61/Getty Images
Izabella

Jó, ha tudod, hogy néha az ártalmatlannak tűnő egészségügyi problémák súlyos következményekkel járó B-vitaminhiányról árulkodnak.

A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, melyeket nyolc különböző típusba sorolhatunk: ezek mindegyike fontos szerepet tölt be a szervezetünk működésében, így hiányuk számos egészségügyi problémát idézhet elő. Éppen ezért (ahogyan D-vitaminhiány esetében is) a bőrkiütésektől kezdve a fáradtságon át a vérszegénységig sokféle tünet jelentkezhet nálunk, ha nem gondoskodunk a megfelelő bevitelről – attól függően, hogy melyik B-vitamin szintünk alacsony. Vannak, akik kifejezetten nagy rizikónak vannak kitéve: ilyenek például a Crohn-betegséggel, a lisztérzékenységgel vagy alkoholizmussal küzdők, a várandós nők, illetve az idősebb korosztályok tagjai is. A megoldás pedig általában a sovány húsokban, gabonákban, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étkezésben, továbbá az étrend-kiegészítőkben rejlik – de ehhez természetesen szakember segítségét kell kérnünk. Most pedig nézzük, milyen red flagekre kell odafigyelned, hogy időben észrevedd, súlyos hiányban szenvedsz a kiemelkedően fontos B-vitaminokban.

B1-, és B2-vitaminok

A B1-vitamin neurológiai szempontból fontos, míg a B2-vitamin a látásunk egészségének megőrzésében segít. Ha repedések jelennek meg a szád szélén, esetleg zavartnak érzed magad, akkor ideje felturbóznod a B1-, és B2-vitaminszintedet. (Jó, ha tudod: teljes kiőrlésű gabonaféléket, sertés-, és halhúst, hüvelyeseket, dióféléket, magvakat, tojást, alacsony zsírtartalmú tejet, brokkolit vagy spenótot érdemes fogyasztanod, ha a B1-, és B2-vitaminhiányban szenvedsz.)

forrás: kundoy/Getty Images
A tojás és az alacsony zsírtartalmú tej kiváló B-vitaminforrás.

B3-vitamin

A B3-vitamin fontos szerepet játszik az egészséges étvágy és emésztés megőrzésében, a sejtek fejlődésében, tehát hiánya emésztési problémákat, például hányingert, hányást, székrekedést vagy hasmenést és hasi görcsöket okozhat, súlyos esetben pedig mentális zavartságot eredményezhet, ezenkívül érdes bőr, továbbá fáradtság kialakulásához vezethet. (Jó, ha tudod: a diófélék, gabonafélék és hüvelyesek gazdagok B3-vitaminban, ahogyan a baromi-, marha-, sertés-, és halhús is.)

B6-vitamin

Többek között a B6-vitamin felel azért, hogy az immunrendszerünk hatékonyan megóvhasson minket a különböző fertőzésektől, segít a szervezetnek abban, hogy az ételt energiává alakítsa, hiánya bőrbetegségeket (például viszkető kiütéseket), és vérszegénységet okozhat, fogékonyabbá tesz minket a fertőzésekre, hányinger, zavartság, depresszió jelentkezhet miatta. (Jó, ha tudod: a baromfihús, a hal, a burgonya és az egyéb keményítőtartalmú zöldségek, emellett a gyümölcsök is kiváló B6-vitamin források, kivéve a citrusféléket.)

forrás: Muratani/Getty Images
Érdemes beiktatnod a halételeket is az étrendedbe.

B9-vitamin

A B9-vitamin, azaz a folsav elősegíti a vörösvértestek-képződését, ráadásul várandós nők esetében csökkenti a születési rendellenességek kockázatát. Hiánya miatt megaloblasztos vérszegénységgel, gyengeséggel szembesülhetsz, ingerlékenységgel, fáradtsággal, koncentrálási zavarral harcolhatsz, de fejfájás és légszomj is jelentkezhet nálad, ezenkívül a hajad, a körmeid vagy a bőröd színe is megváltozhat. (Jó, ha tudod: bab, borsó, spárga, kelbimbó, spenót, a csodaszernek számító narancs – és úgy általában gyümölcs -, földimogyoró és diófélék fogyasztásával csökkentheted a fenti tünetek megjelenésének kockázatát.)

B12-vitamin

A B12-vitamin hiánya zavart okoz az idegrendszer és a keringési rendszer szabályozásában, akár a vörösvértestek képződésében is: így megaloblasztos vérszegénységhez is vezethet. De árulkodó tünet lehet a fáradtság, a kimerültség, a gyengeség, az étvágytalanság, a fogyás, a székrekedés, a zsibbadás és bizsergés a végtagjainkban, az egyensúlyi problémák, a zavartság, a rossz memória, szélsőséges esetben a demencia, a paranoia, a depresszió és a viselkedésbeli változások is. (Jó, ha tudod: elsősorban a tejtermékek, a tojás, és a húsfélék tartalmaznak B12-vitamint, ezért a vegán életmódot folytatóknak különösen oda kell figyelnie az alternatív B12-vitamin forrásokra.)

Forrás: Healthline