Mi az az ADHD? 6 híres ember, aki ezzel az állapottal él együtt

Getty Images
Tollas Tímea

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar sosem múlik el, de jól kezelhető. Az alábbi hírességek is megtanultak vele együtt élni.

ADHD. Egy furcsa, négy betűből álló betűszó, amely pontos jelentésével sokan nincsenek tisztában. Az ebben az állapotban érintettek élete nehezebb lehet, mint elsőre gondolnánk, éppen ezért fontos időben felismerni a tüneteket és időben szakemberhez fordulni, ha problémát tapasztalunk. A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) olyan állapot, ami befolyásolja az emberek viselkedését. Az ADHD-ban szenvedő emberek nyugtalannak tűnhetnek, nehezen koncentrálnak és túlzott impulzusokra képesek a mindennapi életük során.

Az ADHD tüneteit általában korai életkorban észlelik, és észrevehetőbbé válhatnak, amikor a gyermek körülményei megváltoznak, például amikor elkezd iskolába járni. A legtöbb esetet akkor diagnosztizálják, amikor a kicsik még csak 3-7 évesek. Azonban temérdek olyan esetről is hallhatunk, amikor kis korban még nem ismerték fel a tüneteket és csak jóval később, felnőttként döbbennek rá a fájó igazságra és fordulnak vele orvoshoz. A tünetek általában javulnak az életkor előrehaladtával, de sok felnőtt, akit fiatal korban diagnosztizáltak ezzel az állapottal, sajnos továbbra is problémákat tapasztal. Az ADHD-ban szenvedő embereknél gyakori problémák még az alvási és a szorongásos zavarok is.

Olvasd el ezt is!
Híres emberek, akiket afáziával diagnosztizáltak - Van, akinél súlyos agyvérzés okozta

A segítségkérés fontos

A legtöbb gyermek élete során végigmegy olyan fázisokon, amikor nyugtalan vagy éppen figyelmetlen. Ez gyakran teljesen normális és nem feltétlenül jelenti azt, hogy ADHD-val küzdenek. Amennyiben bármikor felmerülne benned a kétség a gyermeked viselkedésével kapcsolatban, mindenképpen beszéld meg az aggodalmaidat az iskola mentálhigiénés szakemberével vagy a háziorvosoddal.

Mi okozza az ADHD-t és mit lehet ellene tenni?

Az ADHD pontos oka egyelőre ismeretlen, de a kutatóknak már sikerült megállapítaniuk azt a fontos tényt, hogy örökletes állapotról van szó. A kutatások számos különbséget is azonosítottak az ADHD-s emberek agyában, összehasonlítva azokkal, akik nem rendelkeznek ilyen rendellenességgel.

Más tényezők, amelyek potenciálisan szerepet játszanak benne:

- koraszülött (a terhesség 37. hete előtt)

- alacsony születési súly

- dohányzás, alkohol- vagy kábítószerrel való visszaélés a terhesség alatt

Az ADHD bármilyen intellektuális képességű embernél előfordulhat, bár gyakrabban fordul elő a tanulási nehézségekkel küzdő embereknél.

Az ADHD-s gyermekeknek - bár nincs gyógymód rá - megfelelő oktatási támogatásra, tanácsadásra van szükségük. Az állapotban szenvedő felnőtteknek gyakran az orvostudomány által kínált kezeléseket, az antidepresszánsok szedését javasolják. Jelentős eredményt hozhatnak a pszichológiai terápiák, közülük is a kognitív viselkedési terápia (CBT) segíthet.

Olvasd el ezt is!
6 apróság, amit minden nőnek meg kellene tennie azért, hogy egészségesebb legyen

Ilyen együtt élni az ADHD-val

Az ADHD-s gyermek gondozása kihívást jelenthet, hiszen egy szülőnek nincsen ráhatása erre a problémára. Néhány mindennapi tevékenység nehezebb lehet a szülők és az érintett gyermekek számára, beleértve:

- elalvási nehézségek

- időben elkészülni az iskolába

- különböző feladatok meghallgatása és végrehajtása

- társadalmi alkalmakon való részvétel

- hosszabb bevásárlás

Az ADHD-ban szenvedő felnőttek számára nehezen megy a szervezés és az időgazdálkodás, ahogy a feladatra való fókuszálás és azok elvégzése is. Továbbá az ADHD-s felnőttek nehezen kezelik a stresszt, gyakran nyugtalanok, türelmetlenek és impulzívak. Egyes felnőtteknek pedig problémáik lehetnek a kapcsolatok kialakításával és a társadalmi interakcióval is.

forrás: Getty Images/Peter Dazeley

Tünetek, amiket nem szabad félvállról venni

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) tünetei kétféle viselkedési problémába sorolhatók:

- figyelmetlenség (koncentrálási és fókuszálási nehézség)

- hiperaktivitás és impulzivitás

Sok ADHD-s embernek vannak olyan problémái, amelyek mindkét kategóriába tartoznak, de ez nem mindig van így. Például 10-ből 2-3 embernek vannak gondjai a koncentrálással és a fókuszálással, de a hiperaktivitással vagy az impulzivitással például nincsenek. Az ADHD ezen formáját figyelemhiányos rendellenességnek (ADD) is nevezik. Ez az állapot néha észrevétlen marad, mert a tünetek kevésbé nyilvánvalók. Az ADHD-t egyébként gyakrabban diagnosztizálják fiúknál, mint lányoknál. A lányoknak nagyobb valószínűséggel csak figyelmetlenséggel kapcsolatos tüneteik vannak, és kevésbé valószínű, hogy zavaró viselkedést mutatnak. Ez azt jelenti, hogy az ADHD-ban szenvedő lányokat sajnos nem mindig sikerül diagnosztizálni.


Tünetek gyermekeknél és tinédzsereknél

- szorongásos zavar – ami miatt a gyermek az idő nagy részében aggódik és ideges; fizikai tüneteket is okozhat, például gyors szívverést, izzadást és szédülést

- ellenzéki dacos zavar (ODD) – ezt negatív és bomlasztó viselkedés határozza meg, különösen a hatósági személyekkel, például a szülőkkel és a tanárokkal szemben.

- magatartási zavar – ez gyakran magában foglalja a nagymértékben antiszociális viselkedésre való hajlamot, mint például a lopás, a harc, a vandalizmus és az emberek vagy állatok bántalmazása

- depresszió

- alvási problémák - nehéz elaludnia éjszaka, és szabálytalan alvási mintákkal rendelkezik

- autista spektrumzavar (ASD) – ez befolyásolja a társadalmi interakciót, a kommunikációt, az érdekeket és a viselkedést

- dyspraxia – olyan állapot, amely befolyásolja a fizikai koordinációt

- epilepszia – olyan állapot, amely befolyásolja az agyat, és ismételt rohamokat okoz

- tourette-szindróma – az idegrendszer olyan állapota, amelyet akaratlan zajok és mozgások kombinációja jellemez (tic)

- tanulási nehézségek – például diszlexia


Tünetek felnőtteknél

- gondatlanság és a részletekre való figyelem hiánya

- folyamatosan új feladatokat kell kezdenie, mielőtt befejezné a régieket

- gyenge szervezési készségek

- nem képes koncentrálni

- folyamatosan elveszít tárgyakat

- feledékenység

- nyugtalanság

- nehéz csendben maradnia egy társalgás közepette

- a válaszok elhomályosítása és mások gyakori megszakítása

- hangulatváltozások, ingerlékenység és gyors indulatok

- képtelenség a stressz kezelésére

Folytatás a galériában!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
6 híresség, aki ADHD-val küzd

Források: 1, 2, 3