Inzulininjekcióval fogynak a híres emberek, miközben a cukorbetegeknek nem jut a gyógyszerből

Getty Images
Nedjalkov Beáta

Évről évre újabb diétás trendek ütik fel a fejüket, leginkább a sztárvilágban, amik a közösségi média gyors információáramlása okán egyre hamarabb elérik a valódi célközönséget, a mindennapos tartalomfogyasztókat, akik nézik, olvassák, követik, és el is hiszik, hogy valahol végre feltalálták a fogyás legújabb csodaszerét. Most épp a cukorbetegeknek szánt injekciókat.

Mintha ez lenne a Szent Grál, ami majd megszabadít a túlsúlytól, miközben komoly kárt szenvednek azok, akik valóban rászorulnak s készítményre. A XXI. században a fogyásra már egy komplett iparág épült. Akárcsak a divat-, és a szépségiparban, itt is vannak aktuális irányzatok, úgynevezett érák, amik tízévente felütik a fejüket, váltakoznak.

"Az inzlulinos injekciókból valóban van ellátási hiány, ezt maga a gyógyszert előállító cég is kommunikálta az orvosok felé, de azért a teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a szóban forgó injekció egyik alkotóeleme Ukrajnában készül, így ez is okoz némi fennakadást" - nyilatkozta egy diabetológus. Glutén-, laktóz-, hisztamin-érzékenység és, a legújabb divat szerint épp inzulinrezisztencia a manapság legtrendibb "betegségek" sztárok, színészek, zenészek, élsportolók körében, és ezekre a problémákra sajnos sokan úgy is felülnek, hogy amúgy a világon semmi bajuk, klinikai értelemben legalábbis semmiképp. Csak épp meg akarnak felelni az aktuális irányzatoknak, elvárásoknak, szépségideáloknak. Ezt a jelenséget pedig már az orvosok is tisztán látják.

"Ennek a gyógyszernek elérhető már Magyarországon is egy tablettás formája, ami ráadásul törzskönyvezésre került. Tudomásunk van Angliában olyan fórumokról, ahol meg lehet rendelni, és akár kiskorúak is hozzájuthatnak az interneten keresztül"

-

Magyarázza a sajnálatos jelenséget az általunk megkérdezett orvos, aki arra nyomatékosan felhívja a figyelmet, hogy ezt a készítményt hivatalosan kizárólag az obezitológiában kezelt, azaz a kórosan, klinikailag túlsúlyosnak minősített páciensek számára lehet receptre felírni.

A doktornő részletesen elmagyarázta a készítmény hatásmechanizmusát is.


"A hatóanyaga a GLP1, azaz a glükagon-like-peptid, amit a szervezetünk normál a működése során is előállít. Ez az anyag felel a teltség érzetet a gyomorban, jelzi az agynak, hogy eleget ettél. Arra szolgál, hogy szabályozza az inzulintermelést, így csak magas vércukorszint esetében bocsát ki a szervezet inzulint. Tehát a fogyást gyakorlatilag az generálja, hogy az agyunk kap egy üzenetet, hogy a gyomor megtelt, így nem eszünk többet. Miközben ez egy korai jóllakottság érzés, egy hamis teltségérzet."

Olvasd el ezt is!
Mikor kezdj el gyanakodni? Az inzulinrezisztencia 10 leggyakoribb tünete

Tekintettel arra, hogy az emberi szervezet magától is termeli ezt a hatóanyagot, így nem is tud komoly mellékhatásokat okozni, ezért is lett ilyen népszerű, magyarázza a doktornő.

"Meglehetősen biztonságos szerekről beszélünk. Hányinger, enyhe hányás előfordulhat, de túlnyomórészt nem jellemző, mivel olyan anyag kerül a szervezetbe, ami amúgy is bennünk van. Ezek a tünetek is inkább csak akkor jelentkeznek, ha az egyén túleszi magát. A gyógyszergyártó hivatalos oldalán a mellékhatások között szerepel még ritka esetben a hasnyálmirigy-gyulladás, de az általam kezelt páciensek között számos olyan cukorbeteg van, aki természetesen indokoltan szedi, és nem volt eddig jellemző náluk semmilyen drasztikus mellékhatás."


"A betegeim között van 170 kg-os páciens, ő már valóban túlsúlyos, és obezitológiai eset. A celebek között azonban sokkal több az olyan eset, akik csak meg akarnak felelni egy ideálnak, miközben egyáltalán nem számítanak Fontos tehát tisztázni, hogy valódi túlsúlyról beszélünk-e, vagy sem. A közösségi média ugyanis jóval előbb diagnosztizál valakit kórosan kövérnek, mint a klinikum."

A magyar szabályozás értelmében tehát kizárólag cukorbetegeknek adható a készítmény, pontos, jogilag meghatározott kötött keretek között, mondja a doktornő, aki zárásul azt is kijelenti, hogy valójában minden olyan páciens, akinek hasi zsírja van, tulajdonképpen inzulinrezisztensnek tekinthető.

"Sajnos, most ez lett épp a trendi divatbetegség, amiért az aktuális szépségideál is felelős. Viszont sok esetben az inzulinrezisztencia nem feltétlen támasztható orvosilag is alá."

-

Ők nyíltan vállalják:

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Sztárok, akik bevállalták, hogy a cukorbetegeknek készült gyógyszerrel fogytak

Ezekről is érdemes tudni:

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 PCOS és inzulinrezisztencia tévhit és az igazság