Horoszkóp
Lélek
Divat
Szépség | Beauty Club
Sztárok

Párizsi fészkek, amikbe azonnal beköltöznétek

Lakatos Márk

Édeseim, Ti is voltatok már úgy, hogy romantikus hangulatotokban eljátszottatok a gondolattal, milyen is lehet a fények (és a szerelem) városában, egy igazi, stílusos lakásban éldegélni? Én számtalanszor! Rajongok Párizsért, ez nem titok, éppen ezért hoztam nektek egy kis bemutatót, milyen is az élet a gondosan megtervezett és berendezett Szajna-menti lakásokban!

Aki hallotta már a várostervezés fogalmát, sejti, hogy a városoknak éppúgy szüksége van átgondolt elképzelésekre, mint egy lakásnak vagy háznak. Párizs talán az egyik legjobb példa arra, milyen, ha egy projekt igazán jól sül el! A szerelem városa Georges-Eugène Haussmann bárónak köszönheti mostani külalakját. Ő volt az, aki 1853-ban megtervezte az utcák és utak, a parkok és épületek csodálatos összhangját. Megtisztította a várost a középkor hangulatától, és széles sugárutakat álmodott a csendes kis utcák mellé. Nagy, ötemeletes házakat emeltek, szimmetrikus balkonokkal, ablakokkal és manzárdtetőkkel.

Ha pedig belépünk – márpedig mindjárt belépünk – akkor hatalmas belmagasságokat, gyönyörű parkettákat, földig érő ablakokat és elbűvölő gipszstukkózásokat találunk. Ne is késlekedjünk, nézzük, a modern világ hogyan formálta a csinos párizsi otthonokat!

Jean-Louis Denoit volt a megálmodója ennek a nagyon feminin, második lakásként funkcionáló, úgynevezett "pied-á-terre"-nek. Ilyen kis apartmanokat főként a tehetősek engedhetnek meg maguknak, érthetően, és ha úgy hozza a kedvük vagy a szükség, például munka vagy családi ügyek miatt, akkor hotel helyett itt szállnak meg. Jean-Louis külön nevet is adott ennek a szobának, és azt gondolom, igen találó lett: "Óda a szürkéhez". Érdekes, hogy a hűvösebb árnyalatok ellenére sem lettek hidegek a terek, sőt ellenkezőleg, kellemes, nyugodt hangulatot árasztanak.

Látszik, hogy a franciák életében milyen jelentős szerepet játszanak a kisebb-nagyobb műalkotások. Képek, szobrok, vázák és egyéb csecsebecsék, amiket szépen össze tudnak hangolni a belső terekkel. Az előző lakáshoz képest ez egy sokkal krémesebb palettán mozog, de itt is fontos szerepet játszik a szimmetria, és az ügyesen elhelyezett kis dekorációs elemek. És az a spanyolfal! Imádom!

Ez az otthon egy francia-amerikai üzletasszonyé, a harmincas éveiben járó Lauren Santo Domingóé, aki Connecticutban nőtt fel ugyan, de amint lehetett, repülőre ült, elindult és meg sem állt Párizs szívéig. Az apja vezető beosztásban dolgozott a Perrier ásványvíz márkánál, és gyűlölte Franciaországot. Mindig azt mondta: „Két szót tudok csak franciául, azt, hogy au és revoir!” Szóval Lauren azzal lázadt már tiniként, hogy imádta Franciaországot. Mikor megvették a férjével a helyet, lepusztult volt és eléggé félelmetes is, de már akkor látszottak benne a lehetőségek. A drámaiság és a bohém szemlélet ötvöződik a lakásban, ezért is választottam a listára ezt az otthont! ;)

A következő lakásban a neutrális színek uralkodnak, hangsúlyos oszlopok, aranyozott tükrök, puha, nőies anyagok maszkulin energiájú kővel kombinálva, és ne feledkezzünk meg itt sem az apróságokról, mint az a pasztellbarack állólámpa… Magnifique!!

És ha eddig nem győzött volna meg benneteket a belső tér, akkor nézzétek meg a kilátást… El tudnátok kávézgatni itt egész nap, igaz? ;)

Vagy nézzétek ezt a bájos kis duplexet, amelynek két szintjét egy igazi, régimódi párizsias csigalépcső köti össze! Friss pasztellszínek és antik tárgyak találkoznak ebben a patinás kis apartmanban. Romantikus lelkeknek kifejezetten ajánlom ötletadónak! ;)

Aki valaha elmélkedett volna azon, hogy a krémes-bézses színek mennyire passzolnak a feketével, hát íme: csodásan! Szórjatok el még néhány magazint a lakásban – vagy tegyétek ki szépen rendezetten a divatkönyveiteket, és úgy érzitek majd, mintha Ti is Párizsban élnétek! ;)

Az igazi, sikkes francia otthonok többsége kiállja az idő próbáját és nem esik áldozatul a rohanó trendeknek sem. A régi és új kombinálása olyan tökéletes összhangot teremt, amilyet ritkán látunk! A híres francia belsőépítész, Robert Couturier is felhívta a figyelmet a "Designing Paradise" című könyvében arra, hogy milyen nagy jelentősége van a jól berendezett lakásnak, hiszen az élettér minden apró kis szeglete valamilyen formán stimulálja az érzékszerveinket! Ebben a kis lakásban pedig úgy éreznétek magatokat, mintha modernkori Marie Antoinette-ek lennétek – akiket nem fenyeget a lefejezés veszélye… ;)

Párizsban a város minden egyes apró részlete magában hordozza a történelmet, az emlékeket, és ezt az életérzést az ott lakók szeretik bevinni az otthonukba is, ez gondolom, feltűnt már. Itt például a fantasztikus vintázs padlót őrizte meg Jean-Christophe Aumas art director, aki például a Louis Vuittonnak, a Chloénak és a Céline-nek is dolgozik. Gyönyörű, régi épületben járunk az 1900-as évek elejéről, melynek atmoszférájához tökéletesen passzolnak a múlt század közepéből származó dekoratív kis bútorok. Az én személyes kedvencem ebben a lakásban az Arne Jacobsen keze nyomát viselő Hattyú szófa! ;)

Édeseim, hogy tetszett a tárlatvezetés? Melyik lakásba szerettetek bele azonnal, vagy nyertetek egy kis inspirációt? Egy kis idő és energia ráfordításával ti is tudtok ám hasonlóan sikkes és stílusos otthon teremteni magatoknak. Nem kell nagy költségekbe verni magatokat ahhoz, hogy megvalósítsátok a saját kis Párizsotokat. Járjatok nyitott szemmel, menjetek bolhapiacra és nézelődjetek! Időről-időre felbukkannak ott is csodás, antik, de akár egyedi bútorok is, melyek igazi ékkövei lehetnek otthonotoknak. Éljen Párizs! Éljen a sikk! ;) Csóóóóóók!

A kereséshez kezdj el gépelni!