Kalóriák helyett a növények színét figyeld!

Birta Brigi

Állandóan a kalóriákat számoljuk, és mégsem fogyunk? Nem tudjuk, melyik diétát válasszuk a sok lehetőség közül? A Fine Living tévécsatorna dietetikusa. Julie Daniluk ezekre is választ ad, és „Egészséges ínyencfalatok” sorozatában olyan ételeket készít, amelyeket ételallergiások és fogyni vágyók is fogyaszthatnak.

Julie-t saját betegsége – egy bakteriális fertőzést követő állandó bélgyulladás – vezette rá, hogy megoldást találjon. Ezeket a tippeket osztja meg műsorában, és ebben az interjúban is:

Ha előírjuk magunknak a napi kalóriamennyiséget, azzal sikeres lehet a fogyókúránk?
Azt már több tanulmány megállapította, hogy több esetben az adott termékekhez rendelt kalóriaszám nem fedi a valóságot. De ettől én még nem vetném el. Alapvetően az, ha egy adott mennyiségű kalóriabevitelt irányzunk elő, hasznos - de nem egyenlő az egészséges megoldással. Általában ha valaki túlsúlyos, az nem csak azt jelenti, hogy túl sok kalória kerül a szervezetébe, hanem azt is, hogy ugyanakkor pont a fontos tápanyagokat nem fogyasztja. Számos olyan tápanyag van, ami ugyan nem 0 kalória, de ahhoz szükséges, hogy az ételt megfelelően lebontsuk, és a hasznos anyagok kellően felszívódjanak.

Ha változtatni akarunk az étrendünkön, akkor megtehetjük magunk, vagy jobb, ha táplálkozásszakértőhöz fordulunk?
Az utóbbi, mert a legtöbben, akiknek nem ez a szakmájuk, nem tudják felmérni, hogy mennyi proteinre, omega-3 zsírsavra, vasra, cinkre van szüksége a szervezetüknek, és hogy mindezt milyen formában vegyék magukhoz. Ebben egy jó táplálkozásszakértő akkora segítség lehet, mint az edzőteremben a személyi tréner. Az én mottóm az, hogy a Földön élő 7 milliárd emberhez 7 milliárd eltérő étrend társul, hogy kinek melyik a megfelelő, azt ki kell kísérletezni. Ha úgy tapasztaljuk, hogy kellő energiával és életkedvvel rendelkezünk, valószínűleg rátaláltunk.

A hagyományos, szigorú diéták már idejemúltak? Akkor mik az új, egészséges diéta szabályai?
Nálam a top3:
- A “szivárvány”-étkezés. A narancssárga ételek általában gazdagak A-vitaminban, a zöldszínűek több féle B-vitaminban, a sárgák és pirosak C-vitaminban, míg a kék és lila gyümölcsök, zöldségek általában gyulladáscsökkentőek.
- Kellő mennyiségű folyadék fogyasztása naponta, beleszámolva a leveseket, turmixokat, a koffeinmentes kávékat, a teákat. Attól függően, hogy ki milyen méretű, 6-12 pohárnyi folyadék javasolt. Kezdjük a napot egy pohár vízzel, igyunk egy órával minden étkezés előtt és két órával az étkezések után is.
- A jeges ételeket és italokat kerüljük, lelassítják az emésztést. Persze nyáron ezeknek nehéz ellenállni – ilyenkor fogyasszuk lassan, kis adagokban. Ha egy diéta nem használ, ne ragaszkodjunk hozzá görcsösen, kísérletezzük ki, mi az, amitől energikusnak, elégedettnek érezzük magunkat. De ne azt nézzük, hogy mi az, amitől evés közben és utána még egy óráig jól érezzük magunk, hanem amitől egész nap.

Az „Egészséges ínyencfalatok” dupla részei hétfőtől-csütörtökig 12:00-tól, péntektől vasárnapig 7:40-tól láthatók a Fine Living tévécsatornán magyarul.

Julie Daniluk

  • Julie fiatalkorában egy súlyos bélfertőzésen eset túl Thaiföldön, ezután után számos ételt nem tudott elfogyasztani, anélkül hol allergiás rohamot vagy bélgyulladást okozott volna. Ezért szigorú diétáz tartott, de tinédzserkorában már nem tudott ellenállni a számára káros ételeknek, és tömte őket magába, míg végül bulimiás lett. Sok évnyi terápia kellett, hogy meggyógyuljon, közben ő maga is kereste a megoldást, hogy maga és mások számára hogyan tehetné kezelhetővé a problémát.
  • Miközben drámaművészetet tanult az egyik kanadai egyetemen, egyre többet olvasott az egészséges táplálkozásról. Ezért több képzést elvégzett különböző egyetemeken, megszerezte a táplálkozásszakértői diplomát, majd a táplálkozási tanácsadó pszichológus címet, és Kanada legnagyobb egészséges ételeket áruló áruházának lett a társtulajdonosa és vezetője.
  • A kanadai parlamentben a genetikailag módosított ételek betiltásának szószólója lett, számos kampányt indított ebben a témában. Tanácsai az USA és Kanada legismertebb lapjaiban is olvashatók, két könyvet is kiadott.
  • “Gyulladáscsökkentő ételek” könyve bestseller lett, ebben olyan antiallergén ételeket mutat be, amelyek nagyon finomak is; a „Fogyasztó egészséges ételek”-ben olyan recepteket ás tanácsokat ad, amelyek segítenek, hogyan fogyjunk anélkül, hogy önsanyargató diétát tartanánk. Főzőműsora pár éve látható az Oprah Winfrey Network (OWN) csatornán, most júniustól augusztus végéig a Fine Living csatornán is láthatóak magyarul.

3 érdekesség Julie-ról:


  • 1999-ben letartóztattak, mert a növények és állatok genetikai módosítása ellen tüntettem. Paradicsomjelmezbe bújva egy áruház pultjára ugrottam fel és kiabáltam.
  • Csak házi készítésű edényekből eszem, ez nem valami finnyásság, hanem mert a családomban többen keramikusok. A legutóbbi szakácskönyvemben például az anyukám készítette tálak és tányérok szerepelnek a fotókon.
  • Kiskoromban utáltam a futást. Egy iskolai tájfutóverseny direkt egy nagy pocsolyába estem, és sárosan értem célba, hogy azt higgyék, megsérültem, és emiatt maradtam le. Viszont ez sokat változott az évek során, már imádom, és egész jó lettem benne!

Olvasd el ezt is!
Puffadva ébredtél? Ez a 3 reggeli segít!