4 pszichológiai ok, amiért túl sokat beszélsz magadról: eláruljuk, milyen trükkökkel kerülheted el a kínos helyzeteket

Getty Images
JOY

Elképzelhető, hogy te is azok közé tartozol, akik hajlamosak túl sokat megosztani magukról olyan emberekkel, akikkel nincsenek igazán közeli viszonyban.

Nagyon sokan hajlamosak arra, hogy túl sok mindent áruljanak el magukról akár már egy új ismeretség első pár percében. Ennek számos pszichológiai oka lehet, egyik miatt sem szabad szégyellned magad. A dolog nagyon jól kezelhető, azt is megmutatjuk, mit tehetsz a fejlődésed érdekében.

Szorongás

A túlságosan is közlékeny személyek többsége nagyon erős szorongással küzd, ezt igyekszik állandó beszéddel, sztorizással, kitárulkozással elfedni. Ebben az esetben konkrétan arról van szó, hogy annyira szeretnének mások szemében normálisnak, „jónak” tűnni, hogy az már zavaró és erőltetett. Arról nem beszélve, hogy így könnyen olyan ember birtokába juthatnak a titkaik, aki hajlamos lehet ítélkezni, vagy tovább adni azokat.

Olvasd el ezt is!
Pszichológus elemezte a királyi család kedvenc ételeit: fény derült rá, milyenek valójában

Magány, vágy az intimitásra

Az ember társas lény, így a magány, az egyedüllét a többség számára őrjítő. Ebben az állapotban bárkivel megeshet, hogy átesik a ló túloldalára és elkezd kényszeresen magáról beszélni, amint társaságba kerül. Ilyenkor arról van szó, hogy az illető ki van éhezve a kontaktusra, intim, közeli viszonyra vágyik embertársaival. Ezzel csak az a probléma, hogy mások számára ez a viselkedés komoly megterhelést jelenthet, ezért kerülni fogják az állandóan magáról mesélő személyt.

Nem jól meghatározott énhatárok, gyenge társas készségek

Probléma lehet az is, ha az embernek nincsenek jól meghatározott énhatárai, vagy ha nem képes ráérezni arra, a másik félé meddig nyúlik. Ilyenkor a beszélgetőtárs azt érezheti, hogy a „túl sokat beszélő” annak ellenére terheli rá a magánélete minden mozzanatát és belső vívódásait, hogy ő mindvégig küldi a non-verbális jeleket: eddig és ne tovább! Ezek a kapcsolatok ettől a dinamikától menthetetlenül sérülhetnek.

forrás: Getty Images

Túl sok közösségi média használat

Manapság szinte nincs olyan ember, aki ne lenne többé-kevésbé ráfüggve valamilyen közösségi média platformra. Pörög egész álló nap a Facebook, az Instagram, a TikTok, amitől sokan úgy érezhetik, muszáj posztolniuk valamit, ezzel megmutatva a világnak, még élnek és virulnak. Ez a kényszerérzet azért veszélyes, mert nagy hirtelenjében olyat is posztolhatunk, amivel egészen egyszerűen túl sokat árulunk el magunkról. Ez szorongást okoz. Egy felmérés szerint a 18-35 éves korosztály 40 százaléka bánta már meg valamilyen bejegyzését ezeken az oldalakon.

Így ismerd fel, hogy ilyen személyiség vagy:


  • Nagyon gyorsan szeretnél közel kerülni másokhoz, úgy érzed, sokat adsz, mégis gyakran tűnnek el a szemed elől az új barátok.
  • Ha mélyen magadba tekintesz, azt látod, hogy mindennél jobban vágysz mások sajnálatára, együttérzésére.
  • Egyetlen percre sem tudod letenni a telefonodat, szinte minden pillanatodról fotót vagy sztorit posztolsz.
  • Néha azt érzed, túllőttél a célon, nem kellett volna ennyi mindent megosztanod másokkal.

Ezekkel a módszerekkel vethetsz véget neki:


  • Az első és legfontosabb, hogy felismerd a problémát, vagyis muszáj elmélyülnöd a lelkedben és megtalálni, mi ennek a viselkedésnek a forrása.
  • Amennyiben úgy érzed, figyelemre vágysz, jó ötlet lehet elolvasni néhány pszichológusok által írt önsegítő könyvet.
  • A legeslegjobb döntés az, ha azonnal időpontot foglalsz egy jó pszichológushoz, akivel ki tudjátok dolgozni a problémát.

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
Döntési fáradtság: 10 hatékony megelőző trükk a pszichológustól