4 lényeges dolog, amit megtehetsz, ha bepánikol egy barátod

Unsplash/Priscilla Du Preez
Menyes Barbi

Ha van a családban, vagy a baráti körben olyasvalaki, aki pánikrohamokkal küzd, nem árt megtanulni, hogyan is kezeld a váratlan helyzeteket.

Természetes, ha tehetetlennek érzed magad, ha netán a te jelenlétedben lesz rosszul egy barátod vagy családtagod, és kap pánikrohamot. Lehet, hogy nehezen megy megérteni, milyen is egy ilyen roham, ha te még nem voltál hasonló helyzetben - de ez nem azt jelenti, hogy nem tudsz segíteni a szeretteidnek.

Értelemszerűen a pánikroham egy olyan hirtelen érkező dolog, amelyben az ember erős félelmet él át annak ellenére, hogy semmiféle veszélyben nincs. A félelem fizikailag nyilvánul meg, és a pánikrohamot átélő emberek gyakran úgy érzik, mintha szívrohamot kapnának, vagy akár meghalnának. Íme néhány stratégia, amelyek segíthetnek!

Olvasd el ezt is!
Így különböztetheted meg a szívrohamot a pánikrohamtól

1. Hozd vissza a jelenbe!

Doreen Marshall pszichológus, az Amerikai Öngyilkosság-megelőzési Alapítvány alelnöke szerint a legfontosabb lépés kapcsolódni a jelen pillanathoz. "Mivel a pánikrohamoknak eleje, közepe és vége van, érdemes gyorsan arra koncentrálni, hogy mély légzésekkel, légzőgyakorlatokkal lenyugtassuk az idegrendszert. Illetve az is működik, amikor a beteg ráirányítja figyelmét a közvetlen fizikai környezetére: kérd meg, hogy 10 másodpercig összpontosítson egy közeli tárgyra, vagy nevezzen meg öt tárgyat, amelyet észrevesz maga körül. Az is segíthet, ha az illető fizikai kapcsolatban áll egy közeli tárggyal, például kezét asztalra vagy székre helyezi, vagy hideg víz alatt végighúzza kezét."

forrás: unsplash/Toa Heftiba

2. Segíts a légzés szabályozásában!

A pánikroham megnehezíti a légzést, ezért a pánikrohamban szenvedő azt érezheti, hogy szívrohamot kap vagy haldoklik. David Rakofsky klinikai pszichológus szerint a légzés szabályozásában az a legjobb módszer, ha a beteggel kezdesz lélegezni, méghozzá úgy, hogy ha egy másodpercig szívjátok be a levegőt, kettő másodpercig tartson a levegő kifújása. Mindig tartsd szem előtt, hogy a pánikba esett személy nem tud egyszerre sok levegőt beszívni, mivel a mellkasa összeszorul. Kis légzésekkel érdemes kezdeni, és fokozatosan elnyújtani őket.

Olvasd el ezt is!
Az 5 legtutibb szobanövény, ami megnyugtat

3. Tudd, mit ne mondj

Fontos, hogy kerüld azokat a kifejezéseket, amikkel nagyobb pánikot kelthetsz, vagy amiktől a beteg hibásnak tűnhet vagy szégyellnie kellene magát. Például nem szabad azt mondani, hogy nyugodjon meg. Ehelyett hallgasd meg őt, és segíts neki átvészelni a pánikrohamot, például: "Itt vagyok veled", "Koncentrálj a légzésedre" vagy "Maradj a jelenben" - kifejezésekkel.

Dr. Rakofsky hangsúlyozza annak fontosságát is, hogy soha ne mondd a betegnek, hogy amitől fél, csak a fejében létezik, mert a pszichológiai láthatatlanság érzése valószínűleg nagyobb pánikot és szorongást idéz elő.

4. Vedd rá, hogy kérjen szakszerű segítséget!

Ha egy személynek pánikrohamai vannak, és nem kap mentális egészségügyi kezelést terapeutától vagy pszichiátertől, bátorítsd erre. Ezeken a kezeléseken ugyanis fény derülhet az okokra, illetve megtanulhatják maguk is kezelni az esetleges rohamokat, amíg enyhülhetnek az idő múlásával.

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Ezekkel a szobanövényekkel vedd körbe magad a stressz ellen