Vegán akarsz lenni? Hallgasd meg 3 szakember figyelmeztetését

Unsplash/Anna pelzer
Menyes Barbi

Eldöntötted, hogy lassan ideje áttérned a vegán étrendre, vagyis mellőznéd a mindennapjaidból az állati eredetű termékeket? Fontos, hogy meghallgasd, mit mond erről 3 szakértő!

Vegánként nem csak a húsokról, halakról, de a sajtokról, a túróról, a legtöbb édességről le kellene mondani - mit gondolsz, képes vagy rá?

A Popsugar.com három, a tengerentúlon elismert dietetikus, táplálkozási szakembert kérdezett a témában: Dr. Carrie Ruxtont, Dr. Tom Little-t és Krista Linarest. Fontos tudnod, ők mit gondolnak a dologról!

Olvasd el ezt is!
Fehérje, amit a vegánok is imádni fognak!
forrás: Unsplash/ Edgar Castrejon

Attól, hogy vegán vagy, nem leszel egészségesebb!

,,A vegán étrend hatalmas előnyökkel járhat a nem túl aktív életet élőktől az élsportolókig mindenkinél, hiszen ez nagyon sok zöldséget, salátát, gyümölcsöt, magféleséget, gabonát jelent. Ezek az ételek bizonyítottan jót tesznek a szív- és érrendszer, agy, anyagcsere- és bélrendszerünk egészségének, immunitásunknak, hasznosak a rák elleni harcban, csökkentik a gyulladásokat, jót tesznek az alakunknak, az általános fittségnek. Ennek oka az, hogy ezek az élelmiszerek rengeteg fitotápanyagot, vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat tartalmaznak. Ám minden azon múlik, hogyan válogatjuk össze az ételeket: vegánként is lehet túl sok sót, cukrot, feldolgozott élelmiszert fogyasztani. Így tényleg minden azon múlik, hogyan áll össze az étrend" - vallja Dr. Little.

Olvasd el ezt is!
Ez biztos nem disznóság, hamis tepertőkrém házilag

Tisztában kell lenned azzal, miket fogyasztasz

"Mint minden más étrendnek, a kiegyensúlyozott vegán étrendnek is tartalmaznia kell fehérjét, rostot, vitaminokat, ásványi anyagokat és egészséges zsírokat" - magyarázta Dr. Ruxton. Mivel a vegán étrend általában magasabb szénhidráttartalmú és alacsonyabb fehérjetartalmú, Dr. Ruxton, Dr. Little és Linares egyetértettek abban, hogy jobban tisztában kell lenni azzal, mikor mit eszel, hogy biztosan megkapd a megfelelő tápanyagokat.

"A leggyakrabban megfigyelt hiányosságok közé tartozik a B-12, a vas, a cink, a kalcium és a jód" - mondta Dr. Little. Ennek kiküszöbölése érdekében Ruxton azt javasolta, hogy vegyél be egy napi multivitamint ásványi anyagokkal az állati eredetű termékek helyettesítésére. Emellett érdemes beruházni vegán szakácskönyvekbe, amelyek lebontják az egyes recepteket és tápanyagokat, így könnyebb megérteni, mit miért eszünk.

A fokozatosság a legjobb!

Ha úgy döntöttél, hogy áttérsz a vegán étrendre, mindhárom szakértő azt javasolta, hogy ezt fokozatosan tedd meg, lassan vezess be új ételeket és hús-alternatívákat, hogy a test a saját tempójában alkalmazkodhasson. Bár nincsenek meghatározott szabályok, Dr. Linares azt vallja, hogy a személyiség óriási szerepet játszhat az átmenetben, mivel egyesek könnyebben tudnak alkalmazkodni a változásokhoz és az új szokásokhoz, mint mások.

Ha van kedved és célod ezzel, próbáld ki, mert csak akkor fogod biztosan tudni, beválik-e neked a dolog!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Hasznos kalciumforrások vegánoknak