15 egyszerű módszer, hogy boldogsághormonokkal töltsd fel a tested

Getty Images
Jean Orsolya / Éva Magazin

A boldogság egy megfoghatatlan érzés, valójában egy biokémiai folyamat eredménye. Négy hormon van, amelyeknek megfelelő mennyiségű termelődése eredményezi, hogy boldognak és elégedettnek érezzük magunkat. Ezek az úgynevezett boldogsághormonok: a dopamin, a szerotonin, az endorfin és az oxitocin. Mutatjuk, milyen tevékenységekkel segítheted, hogy tested bőven el legyen látva velük!

Ez az ÉVA Magazin.hu cikke.

Habár mindenki szeretne boldog lenni, de mindegyik „boldogság” egy kicsit más, mindegyiknek megvan a helye az életünkben. Ha az általános, hosszan tartó boldogság, elégedettség és folyamatos jó közérzet a cél, akkor optimálisabb a szerotonint „hajkurászunk”, ahelyett, hogy rövid ideig tartó dopaminlöketet adnánk csak időnként a testünknek, ami utána hamar elmúlik. Az endorfin és az oxitocin a társas kapcsolatainkban játszanak kiemelt szerepet, nem csoda, hogy termelődésük is akkor a legintenzívebb, ha szerelmesek vagyunk vagy kisbaba van a közelünkben.

Endorfin

Fájdalomcsillapító hormonnak is hívják, amely nagyobb mennyiségben szabadul fel például szülés során a fájdalmak enyhítésére. Valójában egy olyan, agyban termelődő neurotranszmitter, mely csökkenti a fájdalomérzetet a testben, és akár euforikus élményt is képes kiváltani. Az endorfint szokás a „ragaszkodás szubsztanciájának” is nevezni, mivel megnövekedett mennyisége kötődést, biztonságérzést és nyugalmat eredményez.

Az endorfin szükséges az idegrendszer hatékony működéséhez, a jó közérzethez és boldogságérzetünkhöz, csökkenti a stresszt, lassítja az öregedést. Az átlagember endorfinszintje sajnos tartósan a "normális" érték alatt van, ennek általános tünete a levertség és a depresszió.

Nézd meg, hogyan fokozhatod tested endorfin termelését!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Endorfin serkentő tippek

Oxitocin

A pozitív társas kapcsolatok, a társas visszajelzés egészségre gyakorolt hatásának biológiai hátterében idegrendszeri és hormonális mechanizmusok állnak, melyek közül az egyik legfontosabb az oxitocin hormon, ami a szexualitás, szülés során betöltött szerepén túl az adott és kapott együttérzésről, és a bizalom érzéséről is gondoskodik, az anyaméhben eltöltött időtől kezdve életünk végéig rendkívüli befolyása van életminőségünkre, hangulatunkra, boldogságunkra.

A hormon az elfogadó (nem csak emberi) kapcsolatok egészségvédő hatásának a közvetítője, szorongást, gyulladást, és fájdalmat csillapít, képes tartósan csökkenteni a stressz szervezetünkre gyakorolt káros hatásait. Az oxitocin fokozza a kötelékteremtésre, érzelmi kontaktusra való hajlamot, társas kapcsolatokban javítja a kommunikáció pontos felismerését és a bizalmat, tartós antistressz hatása van, részben ezzel magyarázzák a nők magasabb élettartamát.

Nézd meg, mely tevékenységek hatására termelődik oxitocin a szervezetedben!

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
Oxitocint termelő tevékenységek

Szerotonin

Mi a közös a csokoládéban, a napfényben és a jó hangulatban? Mindegyiknek köze van a szerotoninhoz. A szerotonin szervezetünkre szövethormonként hat, agyunkban pedig ingerületvivő, tudományos nevén neurotranszmitter, amely lehetővé teszi az idegsejtek közötti információátadást. E hormont meglehetősen nagy mennyiségben találjuk meg a gyomor-bél traktusban, a vérlemezkékben (trombociták) és az agyban. Erősen hangulatjavító, lazító, alvást elősegítő, depresszióellenes, fájdalomcsillapító, motiváló hatású, ugyanakkor a szénhidrátéhséget is tompítja. Testünk a szükséges mennyiséget a triptofán nevű aminosavból állítja elő, B6-vitamin segítségével. Ebben a természetes napfénynek is szerepe van.

Íme a szerotonin termelődését fokozó aktivitások!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Szerotonin termelődést fokozó aktivitások

Dopamin

A dopamin az agyban termelődő vegyület, amelyet a hipotalamusz termel. A szerotonin és a dopamin között az a különbség, hogy bár mindkettő neurotranszmitter, de míg az előbbi hangulatszabályozóként működik, addig a dopamin az „öröm központhoz” kapcsolódik.Az öröm és a jutalom pillanataiban dopamin árasztja el a testünket és amikor ez a szint alacsony, akkor motiváció hiányát és tehetetlenség érzetét érezzük. Az agy jutalmazási rendszere szorosan kapcsolódik a dopaminhoz. A neurotranszmitter elősegíti az élvezet és a megerősítés érzéseit, ami motivációhoz vezet.

Íme a dopaminszintet emelő tevékenységek!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Dopaminszintet emelő tevékenységek

Éva Magazin