Valószínűleg nem nyújtasz rendesen edzés előtt - legközelebb már máshogy csináld

Unsplash/Mary West
Kata

Nagyon jó, ha úgy edzel, hogy a nyújtásra is szánsz időt, azonban ezt is okosan kell tenned. Gyere, hadd segítsünk!

Amikor edzésre kerül a sor, sokan hajlamosak teljesen megfeledkezni egy nagyon fontos dologról, a nyújtásról. Pedig ennek komoly szerepe van abban, hogy az izmok, az ízületek átmelegedjenek, megfelelő állapotba kerüljenek az intenzívebb mozgáshoz. Ha ez nincs meg, fennáll a sérülésveszély, csúnya húzódás, rosszabb esetben szakadás lehet a vége.

A helyes sorrend tehát: előnyújtás – edzés – lenyújtás. A személyi edzők szerint ráadásul van egy olyan testrész, amiről még azok is állandóan elfelejtkeznek, akik amúgy próbálnak helyesen nyújtani, ez pedig nem más, mint a: VÁDLI.

Olvasd el ezt is!
Ételek, amik segítenek, hogy sokkal rugalmasabb, hajlékonyabb legyél

Ha rendszeresen nyújtod és erősíted a vádlid, megelőzheted a sérüléseket

A vádli nyújtása azért nagyon fontos, mert ez a testrész felel azért, hogy sokáig megőrizhessük nagyobb mozgástartományunkat, segíti a tartást, a test egyensúlyát. Ha ezt az izmot nyújtod, jót teszel a bokádnak, így könnyebben ugrasz, futsz, túrázol majd.

A vádli természetéből adódóan hajlamos a feszülésre

Az orvosok szerint minden olyan izmunk hajlamosabb a feszülésre, amely két ízületet is keresztez, a vádli pedig éppen ilyen. Az egészséges, szépen nyújtott és edzett vádi hozzájárul a boka és a térd egészséges működéshez.

Milyen a vádli számára egészséges mozgás?

A vádli ideális rugalmassága eltérő a férfiaknál és nőknél, de átlagosan elmondható, hogy az az egészséges, ha legalább 20 fokos szögben fel tudod húzni a tested felé.

Olvasd el ezt is!
Tudtad, hogy az egészségre is káros lehet a hasi zsír!

Ezek a nyújtógyakorlatok lehetnek a segítségedre

Az egyik legjobb gyakorlat a következő: állj meg 45 centire a faltól, majd a két kezeddel dőlj előre és tartsd magad, hagyd, hogy a vádlid feszüljön. Ha még hatékonyabb szeretnél lenni, finoman rogyassz be a térdeddel, így a vádlinak még jobban dolgoznia kell.

Dinamikus nyújtás edzés előtt, statikus edzés után

A fenti bekezdésben taglalt gyakorlat statikus, vagyis mozgás nélkül végezheted, ám vannak dinamikusak is, ezeket érdemes az edzés előtt végezni. Ilyenek lehetnek a magasra emelt térddel végzett gyakorlatok, az egyhelyben futás és hasonlók.

Maradj aktív, ez a legfontosabb!

A nyújtás elképesztően jót tesz a testnek, ugyanakkor semmit sem ér, ha a rendes edzést ellógod, megspórolod. Mindenképpen maradj aktív, tartsd be a három lépcsős edzési szabályt.

Mutatunk néhány extra gyakorlatot, kattints a galériéra!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Boka és vádli erősítő, illetve nyújtó és lazító gyakorlatok: