A túlzott kézfertőtlenítő használata tényleg ekcémát okozhat?

GettyImages
Joy.hu

Felröppent a hír, hogy a túlzott kézfertőtlenítő használata ekcémát okoz. Megkértük dr. Pónyai Katinka bőrgyógyászt, árulja el, hogy mi az igazság.

A koronavírus elkerülése érdekében szinte mindenki folyamatosan kézfertőtlenítőt használ. Természetesen eddig is az életünk része volt ez a termék, de valljuk be, nem fertőtlenítettük a kezünket fél óránként – legalábbis én biztosan nem. Most viszont állandóan a zsebünkben van ez a kis csoda és ahogy kitesszük a lábunkat otthonról (előtte, közben és utána is ) bevetjük, hogy ezáltal is védjük magunkat a vírustól. Az egyik fórumon azonban azt olvastam, hogy a túlzott használata ekcémát okoz. El is gondolkoztam rajta, vajon ez tényleg így lenne? Felhívtam dr. Pónyai Katinka bőrgyógyászt és megkérdeztem, mi erről a véleménye.

Olvasd el ezt is!
Te is folyton az arcodat piszkálod? Mutatjuk, hogyan tehetsz ellen!

A bőr és annak funkciója

A bőrünk a legnagyobb szervünk és az egyik legalapvetőbb funkciója a védelem. A bőr felszínen található lipid réteg biztosítja a bőr úgynevezett savköpenyét, ami a komplett funkciójához szükséges. A bőrünkön élnek olyan "jó" baktériumok, amelyek megakadályozzák a patogén kórokozók megtapadását és elszaporodását . Vannak kiszolgáltatottabb bőrűek, például a gyerekek, az idősek, az ekcémára hajlamosak, akiknek nem is kell sokat irritálni a kézbőrét és máris megbomlik a normál barrier funkció és megtapadnak a káros baktériumok, gombák esetleg vírusok is – magyarázza dr. Pónyai Katinka.

Mi a helyzet a kézfertőtlenítővel?

1. Az alkoholos kézfertőtlenítők nem távolítják el a koszt, hanem elpusztítanak minden kórokozót, leginkább a normál bőrflórát. Ezáltal minden felgyorsul és napok alatt csak gyógyszerrel uralható kéz ekcéma alakul ki.

2. A szappanok lúgos természetüknél fogva a bőr pH értéket rossz irányba viszik, túl agresszív vagy túl gyakori használat esetén leszedik a ceramid réteget, azaz a faggyút is a bőrről - magyarázza szakértőnk.

Mit tegyünk?

1. Az alkoholos kézfertőtlenítőt csak végszükség esetén használjuk. Helyette inkább válasszuk a szappant és a meleg vízet, ez irritálja olyan nagy mértékben a bőrt.

2. Kézfertőtlenítés és kézmosás után kézkrémmel gondoskodjunk a bőr „visszazsírozásáról” . Javaslom a gazdagabb, zsírosabb krém használatát. A gyógyszertárban kapható krémek nagyon hatásosak és nem is drágák – tanácsolja dr. Pónyai Katinka.

A galériából megtudhatod, milyen kézkrém való a bőrtípusodhoz:

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Milyen kézkrém való a te bőrtípusodra?