Trokán Nóra interjú: „Szerintem egy kutya is családtag, és olyan körülményeket kell neki biztosítani, ami megfelelő”

RTL Klub/ Sárosi Zoltán
Hartinger Emese

A tanár című sorozatból is ismert, Junior Príma-díjas színésznő mindenapjaihoz hozzátartozik a természet és az állatok szeretete, amire a sokszor egész napos forgatások mellett is szakít időt. Az igazi otthona a vízpart, ezért is kiemelten fontos számára a környezetvédelem, amit igyekszik másoknak is átadni.

Szinte minden szabad percedet lovaglással töltöd. Mi az a plusz, amit a lovaktól kapsz és az emberek tanulhatnának belőle?

A lovak nagyon érzékeny állatok, mindent érzékel, minden belső rezgést, és igazából nem nagyon lehet átverni magunkra vett viselkedéssel. Az ember legbelsőbb rezgéseit érzékeli, és pont emiatt mostanában már egyre gyakrabban használják terápiára is a lovak közelségét, például lovaglásra a beteg gyerekeknek, de egyre jobban hódít a felnőtteknek szóló személyiségfejlesztő tréning is, és nagyon jó eredményeket érnek el velük. A lovak türelmet tanítanak, belső figyelmet, és arra ösztönöznek, hogy legyünk önazonosak és bízzunk magunkban, mert a ló csak akkor érzi velünk biztonságban magát, ha érzi rajtunk, hogy mi is biztonságban érezzünk magunkat a bőrünkben.

Van egy pulikutyád, Bogyó, aki nélkül szinte nem is látni. Kutyás gazdiként mi az, ami szerinted elengedhetetlen a felelős állattartáshoz?

Mindenki, mielőtt belefog abba, hogy kutyája legyen, azért át kell gondolja nagyon, hogy az egy életmódváltás. Tehát az nem úgy megy, hogy lesz egy kutyám, és majd ő fog alkalmazkodni hozzám, mert egy kutyának nagyon sok olyan igénye van, amit előtte nem éltünk át, tehát a mozgás vagy a kutyatársaság, vagy hogy ne legyen sokat egyedül bezárva. Ha pedig kezdő állattartó valaki, akkor mindenképpen egy tanfolyam elvégzését javaslom, sőt, igazából kötelezővé is tenném, mint ahogyan ez néhány külföldi országban már előírás. Nagyon sok baleset származik abból, hogy olyan tart kutyát, aki nem ismeri az állatot. A kutyák ösztönrendszerét ismerni kell ahhoz, hogy az ne hatalmasodjon el egy dominánsabb kutyán. Szerintem egy kutya is családtag, és olyan körülményeket kell neki biztosítani, ami megfelelő.

A munkád mellett hogyan tudsz időt szakítani Bogyóra?

Minden nap szakítok 2 órát a sétára, emellett ahová csak tudom, viszem magammal. Mindig megkérdezem, hogy beengedik-e, és ha igen, akkor jön velem. Például A tanár forgatására is, amikor 12 órát vagyok a kamera előtt, ő jól el van a helyszínen. Jön-megy, haverkodik, és halálosan elfárad a nap végére, és utána már nem igényel további hosszú sétát.

Mindenki megnyugtatja magát azzal, hogy majd úgyis a szelektívbe dobja ki a flakonokat, miközben ez nem megoldás sajnos.

- Trokán Nóra

Ismert színésznőként, akit a közösségi oldalakon is sokan követnek és akinek lehetősége van nívós eseményeken megjelenni, ezáltal pedig nagyobb tömegekhez szólni, mennyire ügyelsz arra, hogy a ruhád vagy a kiegészítőid honnan vannak?

Nagyon ritkán járok ilyesmikre, az az igazság. A közösségi oldalamon szoktam ilyen irányú dolgokat megosztani, a munkám mellett. Ezenkívül még azt tudom tenni, hogy mindenkinek mesélek erről, hogy például milyen klassz ez a kulacs és nem kell többé palackozott vizet vennem. De az előbb is láttam egy pasast, aki két zsugor ásványvizet vett ki a kocsijából. Mindenki megnyugtatja magát azzal, hogy majd úgyis a szelektívbe dobja ki a flakonokat, miközben ez nem megoldás sajnos.

Mit gondolsz, jelenleg mi a legégetőbb környezetvédelmi probléma, és ez ellen mit lehetne tennünk?

Annyira azért nem ástam bele magam a témába, de a fosszilis energiafelhasználás eléggé az. Nincsenek kihasználva a megújuló energiaforrások, a szél, a víz, a nap, amik nem rombolják a környezetet. Nyilván ezeknek is vannak buktatói, költségesek, de még mindig jobb megoldás lenne. Aztán ott vannak a marhák is, mint tudjuk, az általuk kibocsátott metángáz is nagyon káros hatású. Én nagyon kevés húst fogyasztok, egyre kevesebbet, nem is igazán kívánom. Nem vagyok sem vegán, sem vega, és ha forgatás után nagyon éhes vagyok, és csak szalámis szendvicsem van, akkor megeszem, de ezt is próbálom visszaszorítani. A tömegtenyésztés rettenetes, nem is bírom végignézni azokat a videókat… Szóval ha húst akarok, akkor azt igyekszem kistermelőtől, faluról beszerezni, normális körülmények közül. De az ember olyankor cseppnek érzi magát, amikor bemegy a szupermarketbe, és ott látja a több tonna húst állni a pultban. Kemény egy emberként bármit is csinálni, de csinálni kell, nem hagyhatjuk a francba, csak nagyon nehéz hinni abban, hogy nagyobb változást elérhetünk. De hinni kell benne. És azért vannak olyan nagy befolyású emberek, akik próbálkoznak, mint Leonardo DiCaprio, aki előtt le a kalappal, aki a világ egyik leghíresebb embere, de az elnökük még mindig azt mondja, hogy nincs klímaváltozás.

Mennyire vagy optimista ezzel kapcsolatban, vagy elkapott a klímaszorongás?

Nem szeretem az ilyen divatkifejezéseket, amikor beindulnak, nem ez a megoldás szerintem, hogy akkor most mindenki „klímaszorong”. Biztos vannak, akik tényleg szoronganak emiatt, mert azért az para, amikor Dubajban a hetven fokban kigyulladnak a fák, de én próbálok inkább arra koncentrálni, hogy mindent megtegyek ellene.

Olvasd tovább az interjút a joy magazin szeptemberi lapszámában, ahol további fenntarthatósággal kapcsolatos érdekességeket is találsz!

forrás: JOY magazin

Ha szeretnél te is zöldebben élni, lapozd fel a galériánkat, melyben bemutatjuk a fenntartható brandeket:

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Brandek, akik számára a fenntarthatóság egyre fontosabb