Az evés tanulható (és akár fogyáshoz is vezethet), állítja Tóth Balázs pszichológus, a Nemdiéta megalkotója

Hámori Zsófia
Eörsi Sarolta

Tóth Balázs egész életében az ember kapcsolatát kutatta az étellel. Most a Semmelweis Egyetem doktoranduszaként folytatja ugyanezt, de közben saját, hamarosan nyíló stúdiójában (amelyen többedmagával dolgozik) is alakítja a hozzá fordulók életmódját. A legtöbben persze fogyni szeretnének, de Balázs módszere komplexebb, mint a kalóriaszámlálás.

Pszichológus végzettséged van, és erről a szóról a legtöbb embernek a terapeuta jut eszébe, te viszont nem elsősorban terápiás módszereket alkalmazol. Mit szoktál válaszolni, amikor megkérdezik, hogy mi a foglalkozásod?

Hogy az evést kutatom és embereknek segítek. Világéletemben ez érdekelt, ehhez kerestem meg a megfelelő szakkönyveket, képzést. Pszichológiát is ezért tanultam, érdekeltek a biológiával határos eredményei, nem azért, mert terapeuta akartam volna lenni.

Mit értesz azon, hogy világéletedben?

Gyerekkorom óta. Elhízott gyerek voltam. 12 évesen a helyi könyvtárban meg otthon található táplálkozási szakkönyvekből összeállítottam életem első diétáját. 17 kilót fogytam egy nyár alatt. De az egy naiv eszközökkel összeállított étrend–edzésterv kombináció volt, mai fejjel senkinek sem ajánlanám.

12 éves korban azért még nem sokan állítanak össze komplett étrendeket és edzésterveket.

A történetem nem egyedi, de bizonyos szempontból koraöreg voltam, valóban. Mindig is a dolgok mélysége foglalkoztatott, és nagy erőket mozgattam meg. Különleges és mély élmény számomra, hogy megismerkedtem Csányi Vilmossal, akivel a több mint 50 évnyi korkülönbség ellenére olyan jól megértjük egymást, hogy közösen írtunk egy könyvet Hiedelmeink címmel.

Befolyásolt a gyerekkori döntésedben a kortársaid véleménye?

Persze, a túlsúlyos gyerekek kirekesztésnek vannak kitéve, ezt nem lehet letagadni. A klienseim közt is vannak gyerekek, rajtuk is látom ugyanezt.

forrás: Hámori Zsófia

Hogyan jutottál el a „senkinek sem ajánlom” rezsimtől a Nemdiétáig?

Továbbra is érdekelt az ember és a táplálkozás kapcsolata, egyfolytában ez foglalkoztatott. Hobbitestépítésbe is kezdtem, amit ma is folytatok, versenyen is kipróbáltam magam. Egy idő után elegem lett abból, hogy a mindennapi testéptő diétám gyakorlatilag rizsből, csirkéből és párolt zöldségekből áll, és úgy döntöttem, hogy azt eszem, ami jön.

Tovább olvasok