Lehet, hogy éppen egy permakrízisen mész keresztül? 2022-ben sokakat érint a jelenség

Tara Moore/Getty Images
JOY

2022-ben konkrétan a permakrízis lett az év szava, ugyanis világszerte milliók küzdenek vele. Te is közéjük tartozol?

A brit Collins Dictionary minden évben kiválasztja az év szavát, ami 2022-ben a permakrízis lett, ez pedig nem éppen egy vidám kifejezés. Röviden azt jelenti, egy olyan hosszabb periódus, amely tele van bizonytalansággal és instabilitással. Ez az év a világ egyetlen országában sem volt könnyű, így Magyarországon sem. Gondolj bele, mennyi ideje tart a rettegés a COVID-hullámoktól, hányan veszítették el a betegség miatt szeretteiket, aztán ott van az orosz-ukrán háború, ami szomszédban tombol, a brutális infláció és energiaválság.

Ezek következtében szinte az lenne a furcsa, ha te és a körülötted lévők nem élnének meg az utóbbi időben extrém stresszt, szorongást, létbizonytalanságot, esetleg depressziót. Most annak jártunk utána, mit javasolnak a pszichológusok, hogyan lehet elviselni a jelenlegi helyzetet és megbirkózni a vélt vagy valós félelmekkel!

Permakrízis – az év szava a pszichológus szemével

Az agyunkat arra tervezték, hogy a veszély legapróbb jelét is észre vegyük, legyen szó fizikai, érzelmi vagy szociális fenyegetettségről. A reakciónk is mindig ugyanaz, beindul a küzdj vagy fuss jelenség, ami rendkívül megterhelő. Ha túlságosan gyakran érnek bennünket olyan események, amelyek bekapcsolják ezt a reakciót, az már permakrízishez vezethet.

Ez egy olyan összetett, testi-lelki állapot, amiben az egyén alvásproblémákat, izomgörcsöket, állandó feszültséget, szorongást, magas vérnyomást tapasztalhat. Jellemző az érzelmi és mentális kifulladás és a súlyos motiválatlanság is.

Meglepő lehet, de a permakrízis kialakulhat abban az esetben is, ha az életed látszólag rendben van, egészségesek a szeretteid, van munkád, lakhatásod, a háború pedig viszonylag messze van tőled.

„A permakrízis kialakulhat az úgynevezett másodlagos traumatikus stressz talaján is, ez az indirekt trauma akkor jön létre, amikor mondjuk képeket vagy cikkeket látunk a vírus vagy a háború pusztításáról”

– írta cikkében Christine Coleman pszichoterapeuta.

Ezt teheted a permakrízis ellen

  • Igyekezz minél jobban odafigyelni a társas kapcsolataidra, beszélgess, találkozz sokat a családoddal és barátaiddal.
  • Úgy érzed csak feküdnél az ágyban és nem mennél sehová? Küzdd le a motiválatlanságot és csak azért is indulj el!
  • Ne feledkezz meg az öngondoskodás fontosságáról. Aludj eleget, egyél egészségesen és finomakat, mozogj rendszeresen, tisztálkodj alaposan minden egyes nap, moss fogat, ne hagyd felgyűlni a szennyest és a mosatlant!
  • Csökkentsd a negativitást az életedben például azzal, hogy egy időre leiratkozol bizonyos hírcsatornákról, hogy ezzel megkíméld magad a sok fájdalmas és rossz hírtől!

Olvasnál még a témában? Akkor katt a galériára!

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
Szorongást csökkentő ételek és alapanyagok