Nyaki fájdalmak? Eláruljuk, mikor van okod az aggodalomra

Getty Images
Léna

A nyaki fájdalmakat mindenki megtapasztalja élete során: épp ezért fontos tudnod, mikor van szó csak apróságról, és mikor komoly problémáról.

Nagy a valószínűsége annak, hogy életed során néhányszor megtapasztaltad már, milyen kellemetlen tud lenni a nyaki fájdalom. Egy rossz mozdulat edzés közben vagy akár egy túl magas párna egyaránt előidézheti ezt a szúró érzést, ami aztán napokig veled maradhat. De mikor kell aggódnunk emiatt, és mikor van szó arról, hogy ideje valamit változtatnod? Nem árt, ha képben vagy ezzel kapcsolatban.

Először is, nem kell megijedni! A nyaki fájdalmakat csak nagyon ritkán okozzák komoly gondok: körülbelül ezeknek 1 százaléka előjelez súlyos problémát, és még ilyenkor is a legtöbb esetben kezelhető a betegség.

Olvasd el ezt is!
Miért ropog a nyakad futás közben?
  • A leggyakoribb oka a nyaki fájdalmaknak a nem megfelelő alvópóz és a túl magas párna. Meglehet, hogy neked így kényelmes feküdni, de reggelre ennek mellékhatásait meg fogod érezni. A nyakad szempontjából a legjobb fekvőpóz az, ha az oldaladon vagy a hátadon alszol. Mindkét esetben memóriahabos, speciális párnát érdemes beszerezned, ami a nyakad természetes vonalát leköveti.
  • Az alvásproblémák is szerepet játszanak a nyaki problémák kialakulásában, nem csak a fekvőpóz. Szakértők szerint azok, akik éjjel többször is felriadnak és nehezen alszanak el, gyakrabban érezhetnek nyaki fájdalmat. Szerintük erről az tehet, hogy amikor felébredsz, az megzavarja az izmokat az ellazulásban és gyógyulásban.
  • Sokszor az a probléma, hogy a munkahelyeden egész nap a gép előtt ülsz, és merevvé válik a nyakad. Nehéz nyolc órán keresztül megfelelő pózban ülni, begörnyedünk, összehúzzuk a nyakunkat, lefelé nézünk a laptop képernyőjére, majd otthon a telefonra, és emiatt a tarkótáji izmok elkezdenek merevvé válni. Ilyenkor egy idő után a csigolyák összenyomódnak, az itt lévő porckorongokra nagyobb nyomás nehezedik, és nehezebben múlik el a fájdalom. Ilyenkor a szakértők a tornázást javasolják!
  • A nyaki csigolyák, porckorongok kopása is fájdalommal jár, bár ez nem mindig van így. Ez a korral együtt rosszabbodik, így többek között a testmagasság csökkenésében is szerepet játszik. Egy idő után az idegvégződések irritálódnak, csontkinövések jelenhetnek meg. Bár ijesztően hangzik, gyógytornával csökkenthető a fájdalom mértéke.
forrás: Getty Images

A fentiek esetében is érdemes figyelned a tünetekre, hogy enyhítsd a fájdalmat, ám ilyenkor nem kell kétségbe esni. Azonban vannak alkalmak, amikor jobb, ha minél előbb orvoshoz mész. Például ha a fájdalmak már több, mint 6 hete fenn állnak, nem javul a problémád, sőt, még rosszabb is lett, és mindemellett lázas leszel, fogysz, fáj, ha megérinted a gerincedet, fejfájást tapasztalsz, szédülsz vagy hányingered támad.

  • Nagyon ritka esetekben ugyanis a nyaki fájdalmak olyan komoly problémákra utalnak, mint a daganatos elváltozások, autoimmun betegségek, vagy a gerincoszlop súlyos sérülése. Ezért is javasolják, hogy ha baleseted volt, akármilyen kicsi is (megcsúsztál a fürdőszobában vagy elestél a biciklivel), érdemes megnézetned magad. Könnyen lehet, hogy nem olyan nagy a fájdalom, de komoly a baj: például eltört egy csigolyád, vagy elszakadt egy ideg.
  • Szintén érdemes akkor is orvoshoz látogatnod, ha a nyaki fájdalom kisugárzik például a jobb karodba, válladba, és esetleg az ujjaid zsibbadnak. Ilyenkor nem kizárt, hogy porckoronsérved van, amely bizonyos esetekben sürgős műtétet igényel, hiszen a bénulás tüneteit érezheted magadon!
Olvasd el ezt is!
Miért szenved egyre több fiatal, fitt nő csípőfájdalomtól?

A különféle fájdalmakat érdemes komolyan venni, ha már egy ideje tartanak a tünetek!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
6 gyakorlat a sípcsont környéki fájdalom ellen