Tényleg a szénhidrát lenne a nagy mumusunk? A szakértő elárulja, mi az igazság!

Getty Images
Zoé

Van, aki azt mondja, kell. És van, aki az elhagyására esküszik a diéta során. Most rendbe teszünk néhány szénhidrátkérdést a The Choice táplálkozási szakértőjével, Virágh Barbarával!

Sokan úgy gondolják, hogy hízunk a szénhidráttól. Igaz ez?

Nem feltétlenül! Ennél ez jóval összetettebb ügy. Vannak a gyorsan és a lassan felszívódó szénhidrátok. Utóbbiak felszívódására egészen másképp reagál a szervezet.

A gyorsan felszívódók helyett tehát válasszuk inkább a lassúakat. Mondanál néhány példát?

Az egyik alapszabály, hogy a fehér rizst cseréljük barna rizsre, hajdinára vagy mondjuk kölesre. A pékáruk esetében a fehér liszt helyett teljes kiőrlésű terméket válasszunk, tésztából szintén. Szerencsére ma már számos cukormentes süteményt lehet kapni, így az édesség után sem kell feltétlenül sóvárogni. Nagy kincs a zabpehely, amely kiváló lehet uzsonnára joghurttal, vagy délelőtt gyümölccsel, de panírként is hasznosítható, vagy akár habarási alapanyagként.

Mikor érdemes inkább szénhidrátot fogyasztani?

A délelőtti órákban és ebédre. Az uzsonna és a vacsora már inkább fehérjealapú étkezés kell, hogy legyen, hiszen estére lassabb az emésztés, illetve éjszaka történik az izomépülés, amihez elengedhetetlen az esti fehérjebevitel.

Lehet szénhidrátmentes életet élni?

Nem igazán! Valójában még a zöldségekben is van szénhidrát, ugyanakkor azok más jellegűek, mint mondjuk a cukorban lévő. Aki teljesen elhagyja a szénhidrátot az étkezéséből, annak hosszú távon akár egészségügyi következményekkel is számolnia kell. Olyankor mind a test, mind pedig a psziché kiéhezik a szénhidrátra, és a diéta végeztével vagy akár egy óvatlan pillanatban olyan dolgokra is elcsábul, amire korábban nem – így pedig könnyen visszajönnek a leadott kilók. Arról nem is beszélve, hogy az agyműködéshez elengedhetetlen a megfelelő szénhidrátbevitel.

Mi a helyzet a gyümölccsel?

Diétázók esetében nem javasolt, csak délelőtt a fogyasztása, hiszen hiába egészséges és vitamindús a gyümölcs, a gyors felszívódásúak csoportjába tartozik. És hőkezelve, azaz kompótként vagy öntetként még gyorsabban felszívódnak. Ha már gyümölcsöt kívánunk, akkor igyekezzünk mindig frissen fogyasztani!

Ha pedig esetleg maratonra készülsz, kifejezetten jól jöhetnek az alábbi tippek étkezés tekintetében!

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
A legjobb szénhidrátok maratonfutóknak

JOY magazin 2016/10.