Ha te is gyakran raksz csirkét a fagyasztóba, az alábbi infókat muszáj tudnod

Photo by Daria Shevtsova from Pexels
Léna

Látszólag úgy tűnhet, a fagyasztóban tárolt csirkemell sosem megy tönkre, de valójában nagy odafigyelést igényel!

Hasznos kis berendezési tárgy a fagyasztó, ha pedig neked is ott áll a konyhádban, valószínűleg akad benne néhány hús is. Hiszen egy háromnapos hétvégén vagy a hűvös őszi-téli napokon a világ legkényelmesebb dolga egyszerűen csak kivenni ezt a fagyóból, hogy estére elkészítsd a vacsorát. Ilyen szempontból felmerülhet hát a kérdés, vajon mit mennyi ideig szabad a fagyasztóban tárolni?

Olvasd el ezt is!
4 mód, ahogy a fagyasztó a ruháid legjobb barátja lehet

A csirke az egyik leggyakoribb kérdés, hiszen a legtöbb háztartásban ez a hús sokszor kerül a tányérra. AZ USDA szerint szerencsére a csirke nehezen romlik meg, a címkén lévő szavatossági idő pedig mit sem számít, ha már beraktad a fagyasztóba. Megromlani 1 éven túl sem igazán fog, de ezt kivárni azért mégsem ajánlott. A csirke állaga egy év leteltével ugyanis elkezd megváltozni, és az íze sem lesz túl kellemes, hiába fűszerezed majd meg alaposan a főzés során.

Egy egész csirkét maximum(!) 1 évig hagyj a fagyasztóban, ha pedig kisebb adagokban tárolnád (például külön a csirkemellet és a combokat), úgy a 9 hónapos intervallumot inkább már ne lépd át.

Miből tudhatod, hogy még jó a csirke?

Az esetek többségében igaz az, hogy ha a csirkét frissen, jó állapotban teszed a fagyasztóba, a kivétel után sem lesz baj. Azonban megesik, hogy egy idő után változások mennek keresztül rajta, és a baktériumok elszaporodnak benne. Erre utal az, ha az egyébként rózsaszín hús elkezd sötétedni, különös szaga lesz, vagy nyálkássá válik a felülete. Bármelyiket tapasztalod, inkább ne kísérletezz, mert komoly bajod is eshet.

A fagyasztás során két dologra kell figyelned, és ezzel meghosszabbíthatod a csirke szavatossági idejét. Az egyik, hogy mindig légmentes zacskóban tedd be a fagyasztóba, a másik pedig az, hogy sose közvetlenül az ajtóhoz rakd. Utóbbi miatt ugyanis könnyebben tönkremehet, ha egyébként gyakran nyitogatod a fagyasztó ajtaját.

forrás: pexels/JÉSHOOTS

A biztonságos kiolvasztás lépései

  1. A legjobb, és egyben legbiztonságosabb módja a csirke kiolvasztásának, ha egész egyszerűen átrakod a hűtőbe. Itt is hideg van, de messze nem olyan alacsony a hőmérséklet, mint a fagyasztódban, így a csirke szép lassan elkezd "átmelegedni". Tény, hogy ez a megoldás nem olyan gyors, hiszen egy egész csirkét 2 teljes napba telhet így kiolvasztani, míg a csirkemell körülbelül 24 óra alatt lesz süthető.
  2. Tegyük fel, hogy már 5 óra is elmúlt, és neked most jut eszedbe, hogy nem vetted ki a csirkét a fagyasztóból. Semmi gond, hiszen csak egy edényre, vízre, és egy vízálló, légmentes zacskóra lesz szükséged. Fontos: sose rakd a húst közvetlenül a vízbe, hiszen így átázhat a hús, és a baktériumoknak is táptalajt adsz. A zacskó viszont épp ebben akadályoz meg! Töltsd meg az edényt hideg(!) vízzel, majd rakd bele a csirkét, és figyelj oda arra, hogy 30 percenként töltsd újra a csapból, hiszen a baktériumok a vízben gyorsan elszaporodnak. Az egész csirke 3-4 óra alatt kiolvad, míg a mellrész vagy a combok akár egy órán belül is.
  3. A mikró is nagy segítség az olvasztás során, és ma már nem igazán létezik olyan változat, amiben ne lenne olvasztó fokozat. Állítsd be rajta, tedd a csirkét a mikróba, és kapcsold be a készüléket. Előtte azért érdemes átfutni a kézikönyvet, hiszen ebben leírják, hogy mekkora súlyú húst milyen gyorsan tud a mikró kiolvasztani, így biztosan nem marad a közepe átfagyva.
Olvasd el ezt is!
10+1 élelmiszer, amit tilos a fagyasztóba tenni - Sokan viszont nem tudják

Apropó fagyasztás, tudtad, hogy ezeket az élelmiszereket is beteheted a gépbe?

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
10 élelmiszer, amiről nem tudtad, hogy berakhatod a fagyasztóba

Purewow