Környezettudatosságra nevelés már óvodáskorban

unsplash
JOY

A vezető hírek és egyben az egyik legégetőbb feladata a mai embereknek a klímaváltozás és annak kezelése. Akit igazán érdekel a környezete és a gyermeke jövője, az tudatosan keresi, mivel tehet a környezetszennyezés ellen.

Hogyan épül be ez az “életmód” a legkisebbek mindennapjaiba, és hogyan taníthatjuk őket alapvető dolgokra, melyekkel védik a környezetet?

A szülői minta fontossága

Éppen úgy, mint más viselkedési mintákat, a környezettudatosságot is a gyermekek a saját mikrokörnyezetük (családtagok, ismerősök, nevelők, pedagógusok) hozzáállásából, szokásaiból, tetteiből összeálló példa alapján tanulják meg. Fontos, hogy kellően tájékozottak legyünk a témában, és az alapelveket a számukra is érthető módon próbáljuk átadni. A szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás témakörében rengeteg szórakoztató animáció és mese is készült már, ezeket nézzük meg lehetőleg együtt, és a gyerkőc felmerülő kérdéseire igyekezzünk korrekt, életkorának megfelelő választ adni.

Maradva a példa fontosságánál, nagyon fontos, hogy ne csak elméletben találkozzon a gyermek ezekkel a fogalmakkal, de a gyakorlatban is lássa, mivel tehet a környezetéért. Ha például nylon zacskót vagy PET palackot visz a szél az utcán, hirdessünk versenyt, hogy ki kapja el hamarabb, majd dobjuk el a legközelebbi szelektív kukába. A gyakorlati példát kiegészíthetjük azzal az információval, hogy mennyivel környezetbarátabb egy textil bevásárló szatyor, amit többször használhatunk, stb.

Kis kreativitással mindenből lehet egy kis mókázást kerekíteni, ezek mind segítenek kialakítani a szokásokat, szemléletet, és összességében hozzájárulnak egy nyitott, befogadó, kiegyensúlyozott - sem másokat, sem a környezetet nem bántó - személyiség kifejlődéséhez.

Eldobós helyett lebomló és tartós használati tárgyak

Természetes, hogy a gyerekek odáig vannak a színes-szagos játékokért, a szülinapi zsúrokért és még egy sereg olyan dologért, ami komoly hulladéktermeléssel jár. Ha már party kellék, válasszunk papír tányérokat és poharakat, és az üdítők helyett készítsünk teát, limonádét otthon. A hagyományos szívószálak ideje is lejárt, szuper alternatíva a bambusz vagy a papír szívószál, de van már lebomló műanyagból is.

A PET palackos italok helyett csodaszép kulacsokat használhatunk, ha útnak indulunk. A NETBolt-nál alumíniumból készült és összehajtható BPA-mentes flaskák is kaphatók, melyeket a gyerekek szívesen használnak.

A termelői piacok

Egy jó kis séta a közeli piacon, ahol bevethetjük a kis ökozacsijainkat, papírba csomagolt hentesárut veszünk és kimért alapanyagokat, mind burkoltan “nevelik” a gyerekeket arra, hogyan lehet a lehető legkevesebb hulladékot termelni a mindennapok során.

Közös program - faültetés

Amellett, hogy megismertetjük a növényekkel, fákkal és bokrokkal, az is egy hasznos elfoglaltság, ha közösen ültetünk egy kis fát a “csemetével”. Közben mesélhetünk a fák által tisztított levegőről vagy arról, hogy mennyiféle kismadár él a fák lombjában.

Összességében mutassunk példát és játékosan, kreatívan vezessük be életükbe az általunk átadni kívánt szemléletet!