Az izomépítés titkai

unsplash
JOY

Bár alapvetően az izomépítés a sportolók életének fontos és meghatározó eleme, mindenki számára számos előnnyel járhat.

Az izomépítés testre gyakorolt pozitív hatása

Természetesen akik nem sportolóként foglalkoznak izomépítéssel, azok számára is fontos betartani néhány alapszabályt: higgadtság, türelem, észszerűség és kitartás. A sérülések elkerülése, valamint a leglátványosabb eredmény ugyanis csak így érhető el.

Az izomépítésnek számos pozítiv hatása van a testünkre. Általa ugyanis feszesebb lesz a bőr, javítható a kondíció és az anyagcsere, növelhető az állóképesség. Valamint az izomépítés révén szellemileg is felfrissül az ember.

Alapvető szabályok

Az első és egyben legfontosabb szabály, hogy az edzés mindig a testalkatnak megfelelő legyen. Mind a mód, mind pedig az intenzitás tekintetében. Hiszen minden ember más, éppen ezért mindenkire más tényezők érvényesek. A mitsportoljak.hu-nál elvégezhető sportantropometriai vizsgálattal könnyedén meghatározható bárkinek a testalkata. Az egyénre szabott, ideális edzésmód pedig garantáltan sokkal hatékonyabb és egyben biztonságosabb is.

Második szabály, hogy a mozgás még önmagában nem garantálja a sikert. Ahhoz ugyanis szükséges a megfelelő táplálkozás is. Tartós izomépítés esetén minél több fehérjére van szüksége a szervezetnek, hiszen az biztosítja az aminosavakat. Ajánlott a hüvelyesek, szója, zsírszegény túró, tojás és csirkehús minél gyakoribb fogyasztása. Ezenkívül nem csak az étkezés során elfogyasztott ételekre kell figyelni, hanem arra is, hogy hányszor étkezünk a nap folyamán. A legideálisabb a napi 5-6 étkezés.

Nők vs férfiak

Rossz hír a hölgyek számára, hogy az ő izmaik sajnos 2-3%-kal lassabban épülnek fel, mint a férfiaké. A nők is nyugodtan végezhetnek kondis izomépítést, amit ha egy megfelelő edzéstervvel és étrenddel egészítenek ki, akkor garantált a szép, formás és sportos test.

Mindkét nemre egyaránt érvényes, hogy gyorsítható az izomépítés folyamata, ha az edzés mindig más izomcsoportra irányul. Ezenkívül pedig az izom megfelelő növekedése érdekében ajánlott pihenőidőt tartani.

Elméletben az izomépítés rendkívül egyszerű, hiszen nem kell más hozzá, mint megfelelő étkezés, összetett alapgyakorlatok, valamint fokozatosság és persze kellő elszántság.

Az étkezés történjen 2-3 óránként, így jön ki a napi 5-6 étkezés, ami lehetőség szerint fehérjében és szénhidrátban gazdag legyen. Az összetett gyakorlatok révén egyszerre több izomcsoport mozgatható át. A fokozatosságra és pihenésre pedig azért van szükség, mert túledzettség esetén nem fog növekedni az izomtömeg, illetve edzés közben sincs módjuk nőni az izmoknak, csak ha pihen a test. Edzés után pedig - a jobb felszívódás érdekében - egy fehérjeturmix elfogyasztása, kiegészítve némi szénhidráttal garantálja a sikert.