Megérkezett a koronavírus elleni ötödik vakcina is: itt van minden, amit a Nuvaxovidról tudnod kell

Getty Images/ Westend61
Bíborka

Az AstraZeneca, a Pfizer, a Moderna és a Janssen után itt a Nuvaxovid is.

Az amerikai Novavax biotechnológiai vállalat és az Indiai Szérum Intézet közösen kifejlesztett vakcinája a Nuvaxovid 90%-os hatékonysággal bír. Legalábbis ez derült ki a két hatékonyság-vizsgálatból, amit Mexikóban és az Egyesült Államokban, illetve az Egyesült Királyságban végeztek 45 ezer ember bevonásával. A tudósok ártalmatlan tüskefehérje másolatokat alakítottak ki génsebészettel, ezeket juttatják a szervezetbe adalékanyaggal, és ahogy a legtöbb vakcina, ez is kétadagos.

A mellékhatások általában enyhék és közepesen súlyosak voltak, és az oltást követő néhány napon belül megszűntek. Leggyakrabban az oltás helyén fellépő fájdalomról, fáradtságról, fejfájásról, ízületi fájdalomról és hányingerről számoltak be.

Olvasd el ezt is!
Az alábbi mellékhatások jelentkeznek leggyakrabban a gyermekek Pfizer-oltása után

A Novavax november 17-én nyújtott be kérelmet az Európai Gyógyszerügynökséghez a vakcina forgalomba hozatalának engedélyezésére, amit meg is kapott a napokban, mert hatékonynak találták az új típusú koronavírus ellen. Ezzel a Nuvaxovid lett az ötödik olyan vakcina, ami elérhető lesz az Európai Unió tagállamaiban az AstraZeneca, a Pfizer, a Moderna és a Janssen után. A vállalat jelenleg további vizsgálatokat végez azzal kapcsolatban, mennyire hatékony a szer az omikron variánssal szemben. Az Európai Unió 200 millió adagot rendelt az oltásból.

Olvasd el ezt is!
Nekik van a legnagyobb esélyük arra, hogy oltás után megfertőződjenek

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Minden, amit egyelőre tudunk az Omikron-variánsról

Forrás: HVG