"Kínaid van vagy oroszod?" - Illik ismerkedéskor védettségi igazolványt kérni?

Unsplash/Crawford Jolly
Izabella

Mikor voltak már azok az idők, mikor a "nálad vagy nálam" volt a kardinális kérdés. Mostanra az "oltva vagy?" vált azzá. Na de illik ilyen téren kíváncsiskodni?

Olyan emberrel már találkoztam, aki 2 hónapnál nem régebbi nemi betegség negatív igazolásának felmutatása után volt csak hajlandó randizni menni valakivel, de a Covid-érában ezt valószínűleg már 24 órán belüli antigén vagy PCR-tesztre cserélte, esetleg védettségi igazolványra. Úgy sejtem, nem csak ő, hanem mindenki más is, aki épp az ismerkedés szakaszában van.

Na, de ezt mégis hogy lehet nem túl bunkón megtenni?

Olvasd el ezt is!
Teszteltem a PCR-tesztet: az alábbiakat érdemes tudni róla

2020-ban elkezdtük megszokni, hogy mindenki maszkban jár, és ha valakit anélkül láttunk az üzletekben vagy a fodrásznál, először nagyon szorongva, majd egyre határozottabban megkértük, hogy vegye fel. Aztán jött az elszigeteltség időszaka, mikor egy randi nagyjából elképzelhetetlennek tűnt, később azonban már egyre többen próbálkoztak meg az ismerkedéssel. Most, hogy több országban már a lakosság nagy része be van oltva, teljesen legitim a felvetés, hogy jó lenne tudni, a randipartner már védett-e.

Egyelőre nagykönyvbe írt etikett nincs azzal kapcsolatban, hogy hogyan is illik ezt felhozni, de az egészen biztos, hogy nem teljesen direkten megkérdezve.

Hé, van oltásod? Ha nincs, akkor nincs randi!

-

A fentebbi mondat tényleg elég vadul hangzana, hiszen ez a személyes teredbe, az egészségi ügyeidbe való betekintés, és sokaknál túlléphetsz egy határt vele. Ha a célod az, hogy felmérd, mekkora esélyed van arra, hogy elkapd tőle a koronavírust, akkor először is jó, ha tudod, hogy ha te nem vagy beoltva, ő igen, attól még hordozó lehet, így elkaphatod. Ha te már oltott vagy, akkor más a helyzet, de akkor viszont igazán mindegy, hogy ő oltva van-e.

Épp ezért az etikett szakértők azt javasolják, inkább ne menjünk bele mások oltottságának kérdésébe, hiszen felesleges.

A legrosszabb, amit mondhatsz, a következő:

Juj, nem vagy beoltva? Ne közelíts!

-

Ha még szeretnéd tudni, hogy potenciális partnered oltott-e, vagy épp amiatt érdekel, mert te már védett vagy, és félsz, hogy ő még elkaphatja például a kezeden hordozott kórokozóktól, akkor a következő alapelveket kell követned, ha szeretnéd udvariasan feltenni 2021 nagy kérdését:

Válogasd meg a hangnemet!

Sose legyél számonkérő vagy ítélkező, és ha válaszolt, ne bíráld semmilyen gesztikulációval vagy kommentárral, hiszen nagyon bántó lehetsz ezáltal.

A szóhasználat sem mindegy!

Ha úgy kezded a mondatot, hogy "Remélem, nem gond, hogy megkérdezem, de érdekel, hogy..." vagy ha azt mondod, "Kicsit tartok a vírustól, emiatt szeretném megtudni..." máris kevésbé leszel ajtóstól a házba berontó, mint ha csak bedobnád a semmiből a kérdést az oltásáról.

Ne mások előtt kérdezd!

Lehetőleg privátban tedd fel a kérdést, ne társaság előtt, így jobban érzékelteted, hogy ez egy privát téma.

Ne ismerkedés közben firtasd az oltás fajtáját!

Eléggé udvariatlan dolog, ha rákérdezel, melyik fajta oltást kapta, majd elkezdesz vicceket elsütni, mint például "Beszélsz már oroszul?". Partnered kellemetlenül érezheti magát ettől. Ha kitudakoltad, kapott-e oltást, bőven elég később rákérdezni, melyik fajtát, hiszen számodra csak az volt a lényeg, hogy védett-e, nem?

Olvasd el ezt is!
Megkaptam a Szputnyik vakcinát: ezt tapasztaltam az elmúlt napokban

Nézd meg a galériát is!

Nézd meg a galériánkat - 11 kép
Sztárok, akik már megkapták a koronavírus elleni oltást