A strandszezonnak vége, irány a szauna: az izzadás igazi csodafegyver a betegségekkel szemben

Getty Images
Barna Borbála

Nem tagadjuk, mi is leginkább bekuckózva töltjük a délutánjainkat és az estéinket, mégis arra biztatunk, hogy heti két-három alkalommal iktasd be ezt a wellness-kúrát. Kutatások is bizonyítják, hogy a fizikai és a mentális állapod is látványosan jobbra fordulhat.

Bár néha még a napimádóknak kedvez az időjárás, már javában tombol az esős, szürke napokkal teli ősz. Ilyenkor a többség nem szívesen hagyja el az otthonát - pontosabban a kanapéjukat, ahová bevackoltak a takaró alá egy bögre forró teával. Te is hatalmas couch potato vagy ebben az évszakban? Hidd el, jó okunk van rá, ha azt mondjuk, néha azért érdemes kimozdulnod, méghozzá a szaunába!

Ez a wellness élmény ugyan hosszú évek óta közkedvelt programnak számít, az utóbbi hetekben viszont világszerte elképesztően népszerű lett. Képzeld, a #sauna hashtaggel ellátott bejegyzések nézettsége meghaladta a 800 milliót is. Na persze többről van szó, mint egy trendi címkéről a közösségi médiában, hiszen az izzasztókamrák felfrissítenek minket és az egészségünkre is fantasztikus hatással lehetnek.

Olvasd el ezt is!
Fény derült rá, hogy miért jobb, ha nem fogmosással indítod a reggelt

Finn vs. infra

A gőzfürdővel ellentétben a (finn) szaunák esetében száraz melegben relaxálhatsz magas páratartalomban, amit körülbelül 15-20 percen keresztül tudsz komfortosan – és ami ennél is fontosabb, biztonságban – élvezni. Ezekben a pillanatokban átlagon felül izzadsz, de ezért egyáltalán nem kell kellemetlenül érezned magad. A nagymértékű veríték számtalan előnnyel járhat számodra: megtisztíthatja a szervezetedet a salakanyagoktól és a légúti betegségeidtől is elbúcsúzhatsz a vírusölő faktor miatt. (Fontos: ha lázas vagy, felejtsd el ezt az izzasztókúrát!)

Az infraszaunák abban különböznek a hagyományos verziótól, hogy ezekben a kabinokban az infravörös sugárzótestek nem a levegőt, hanem a testedet melegítik fel, azaz a tested belső hőmérséklete is növekedni fog általuk. Az a változat akár 40-50 Celsius fokkal is hűvösebb lehet a finnél, szóval, ha kezdő szaunázó vagy, érdemes ezzel belevetned magad az izzasztó gyógykúrába. Ha még sohasem próbálkoztál meg ezzel, elsőre biztosan furcsa, akár sokkoló lehet belépni a hőségbe. Fokozatosan szoktasd hozzá magad a forrósághoz: eleinte az is elég, ha néhány percig tartózkodsz bent. (Szédülés, alacsony-, illetve magas vérnyomás esetén, szív-, vagy vesebetegség fennállása mellett, továbbá menstruáció és várandósság alatt óva intünk a szaunázástól!) És ami a legfontosabb, a kulacsod mindig legyen kéznél, hogy közben is sok vizet fogyaszthass. (De előtte és utána is figyelned kell a hidratálásra.)

A hőség lenne a gyógyír mindenre?

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a rendszeres szaunázás fajtától függetlenül csodafegyver lehet az egészséged megőrzésében. Gondolj csak bele, heti két-három alkalomnyi relaxálás a melegnek nem túl nagy ár azért, hogy elkerüljenek a betegségek!

„A stressz csökkentése elengedhetetlen ahhoz, hogy testileg és lelkileg jól érezzük magunkat és a szaunák hasznos eszközei lehetnek” – állítják az orvosok.

A tanulmányok azt is bebizonyították, hogy az izzasztókamrák enyhíthetik az ízületi és izomfeszülést, ami végsősoron csillapítja a test fájdalmait. Megszabadítanak a gyulladásoktól a szervezetedben, sőt, a derékfájást is megszüntethetik. A (magas) hő kitágítja és ellazítja az ereket, fokozza a véráramlást, ezáltal a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának lehetőségét is visszaszoríthatja: a kutatások szerint a szaunázók körében 40 százalékkal kevesebb az esélye az említett okokból fakadó elhalálozásnak. Ha mindez nem lenne elég, még a bőrödet is szebbé varázsolhatod ezzel az egyszerű wellness-programmal: megerősítheted vele a bőröd védőrétegét, méregtelenítheted a pórusaidat és leszámolhatsz a pattanásaiddal is.

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Egyszerű receptek az egészség-, és ökotudatosság jegyében