Pszichológusok szerint három dologtól függ, mennyire tartanak téged intelligensnek mások

Getty Images
Kerekes Vivien

Meglepő dolog befolyásolja, mennyire látnak téged okosnak az emberek!

Van az a nagyon kellemetlen bók, amikor valaki azt mondja neked, hogy "sokkal okosabb vagy, mint gondoltam volna". Kicsit patthelyzet ez, mert egyrészt meg vagy dicsérve az intelligenciád miatt, másrészt viszont arra utal a mondat, hogy butábbnak látszol első ránézésre. És nincs is annál rosszabb érzés, mint amikor valakit ismeretlenül alábecsülnek – már csak azért is, mert az első benyomást a legnehezebb megváltoztatni.

Veled megesett már párszor, hogy a kollégáid, haverjaid idővel bevallották, ismeretlenül sokkal kevésbé tartottak téged okosnak és értelmesnek? Akkor érdemes továbbolvasnod, mert eláruljuk, mi az a három kulcstényező, amelynek alapján az emberek véleményt formálnak az intelligenciádról.

Olvasd el ezt is!
Teszt - Melyik Jennifer Aniston-karakterre hasonlítasz a személyiséged alapján?

A hangod a lényeg

Szóval, hogyan érd el, hogy a hétköznapokban és a munkában egyaránt sokkal intelligensebbnek tűnj? Egy amerikai felmérésből most kiderült, hogy minden a hangodon múlik. A kutatás során rengeteg egyetemi diákot videóztak le, amint egyesével azt taglalták, miért őket kellene felvenni a meghirdetett munkára. Ezt követően több embernek kellett véleményezni őket, akik három csoportra lettek osztva. Az első csoport a videót nézte hang nélkül, a második a felvételt csak hallgatta, míg a harmadik papíron olvasta el a válaszokat. Ennek alapján kiderült: a külső nem játszik fontos szerepet abban, hogy meghatározzák, ki mennyire intelligens, a hang viszont annál inkább.

forrás: Getty Images

Hogy mi ennek az oka? Kutatók szerint a hangunk az evolúció során úgy fejlődött, hogy minél jobban kifejezze a kompetenciát és az intelligenciát. Ha pedig valaki beszédében az alábbi három tényező megtalálható, sokkal okosabbnak tűnik az emberek szemében:

1. Gyors beszéd

Persze van egy határ, amit nem szabad átlépni, különben a beszéd inkább hangzik zagyvaságnak vagy iszonyat béna rappnek. De kiderült, hogy aki képes gyorsan összerakni a mondatokat, sokkal magabiztosabbnak tűnik, szemben azokkal, akik lassan kommunikálnak. Az ideális sebesség 140-160 szó/perc, ami nagyjából annyi, mint ahogyan a narrátor beszél a hangoskönyvekben.

2. Nincsenek kitöltő szavak

Beszéd közben automatikusan használunk olyan szavakat, amelyekkel időt nyerünk. Ilyenek például a "tudod", "szóval", "őőő" kifejezések, amiket legtöbbször még csak észre sem veszünk. Noha ezeket teljesen nem igazán tudnánk elhagyni, az emberek mégis kevésbé tartják intelligensnek azokat, akik sokszor használják őket. Egy szakértő szerint úgy szokhatsz le leginkább a töltelékszavakról, hogy rögzíted a telefonoddal a beszédedet, visszahallgatod, és kívülállóként megfigyeled, hogyan rakod össze a mondatokat.

3. A hangszín is számít

A mélyebb hangokat az emberek általában a magabiztossággal társítják, míg ha valaki nagyon vékony, magas hangon kommunikál, gyerekesnek tűnik a szemükben. Persze a hangodat egyszerűen nem tudod megváltoztatni, de arra odafigyelhetsz, hogy minél kevesebbet affektálj. Szintén fontos, hogy a mondatok végén vidd le a hangsúlyt, az emberek egy része ugyanis hajlamos épp az ellenkezőjét csinálni, ami ugyancsak gyerekes hatást kelt.

Olvasd el ezt is!
Híres emberek, akik nem az intelligenciájukról híresek, és ők ezt büszkén vállalják

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Ezt az 5 dolgot nem teszik meg a magas érzelmi intelligenciájú szülők, ha hisztizik a gyerekük

Ideapod