7 hasznos tipp, amivel támogathatod a szerelmedet, ha OCD-vel diagnosztizálták

Getty Images
Vadász Emese

A legfontosabb: az ítélkezés kizárva!

Manapság az emberek túlságosan is könnyedén dobálóznak az OCD (Obsessive-compulsive disorder, vagyis rögeszmés-kényszeres rendellenesség) vagy kényszerbetegség kifejezéssel, pedig a valóságban a kényszerbetegség diagnózisa sokkal, de sokkal mélyebb annál, mint hogy valaki rendmániás vagy szereti, ha az íróasztala egy bizonyos módon van elrendezve.

Ha pedig jelenleg kényszerbetegséggel diagnosztizált emberrel vagy együtt és szeretnél támogató partner lenni, akkor van egy jó hírünk van: jó helyen jársz. Na de először is ássunk egy picit mélyebbre az OCD-vel kapcsolatban!

Az a személy, akinél kényszerbetegséget diagnosztizálnak, a Nemzetközi Kényszerbetegség Alapítvány szerint „a rögeszmék és kényszerek körforgásába kerül". A rögeszmék „nem kívánt, tolakodó gondolatok, képek vagy késztetések, amelyek intenzíven nyomasztó érzéseket váltanak ki". A kényszerek „azok a viselkedések, amelyekkel az egyén megpróbál megszabadulni a rögeszméktől és/vagy csökkenteni a szorongását".

Olvasd el ezt is!
Mi az az ADHD? 6 híres ember, aki ezzel az állapottal él együtt

A Nemzetközi Kényszerbetegség Alapítvány szerint ráadásul 100 felnőttből 1 szenved ezektől a rögeszméktől és kényszerektől, tehát igen, ez egy nagyon gyakori pszichiátriai rendellenességnek számít.

Egy valamit viszont mindenképpen érdemes a fejünkbe vésni: minden kényszerbetegségben szenvedő személy másmilyen. A rendellenesség nem kizárólag a takarításhoz vagy a rendszerezéshez kapcsolódik, ahogy azt egyesek gondolják. Van, hogy a kényszerbetegségben szenvedő többször is ellenőrzi, hogy kikapcsolta-e a hajkiegyenesítőjét (még akkor is, ha tudja, hogy kikapcsolta), más viszont lehet, hogy egymás után sokszor ellenőrzi a párját vagy családtagját, hogy megbizonyosodjon arról, hogy biztonságban van-e, a lista pedig végtelen.

Mire számíts

Ha olyan valakivel randizol, akinél kényszerbetegséget diagnosztizáltak, fontos, hogy ne feledd és megértsd, hogy a partnerednek lehetnek olyan szokásai vagy rutinjai, amelyek számodra túlzottnak és ismétlődőnek tűnhetnek - mondja Bianca Walker, a The Self Care Institute of Atlanta, LLC tulajdonosa és pszichoterapeutája.

A viselkedési kényszer megnyilvánulhat például a túlzott kézmosásban, amely a baktériumok megszállott gondolatából ered, de egyesek szenvedhetnek mentális kényszerektől is, például megnyugtatást kérnek egy szerettüktől, túlelemeznek egy helyzetet vagy egy mondatot, esetleg egy mantrát ismételgetnek, hogy meggyőzzék magukat arról, hogy ha elégszer elmondják, akkor a kutyájuk nem lesz beteg, vagy a nagymamájuk nem fog meghalni.

Ráadásul gyakran előfordul, hogy a kényszerbetegségben szenvedő emberek szorongásban is szenvednek, ezért viszont semmiképpen nem szabad őket hibáztatni, vagy azt sugallni, hogy nem próbálkoznak eléggé. Mindenek előtt el kell fogadni, hogy lesznek hullámvölgyeik, és számítani kell arra is, hogy lesznek olyan pillanatok, amikor visszaesnek a rögeszmékbe és kényszerekbe.

forrás: Getty Images

Most pedig jöjjenek a tanácsok, amelyek érdemes átgondolnod és megfogadnod, ha egy OCD-vel diagnosztizált személy a szerelmed:


  • Légy türelmes, és ne bagatellizáld el a párod fájdalmát. Ügyelj arra, hogy elismerd, mit is érez a partnered, és mutass empátiát, ugyanis az OCD-ben szenvedőnek nagyon nehéz megnyílnia arról, hogy mi zajlik a fejében. Ha ez a helyzet, akkor bátorítsd, hogy osszon meg egy történetet, amely hasonlít arra, amit érez. Mondhatsz valami olyasmit, hogy „csupa fül vagyok, és nem azért vagyok itt, hogy ítélkezzek, lehetsz velem őszinte!".
  • Értsd meg a párod gondolataikat, a kiváltó okokat és a szorongásokat, amelyek egy adott kényszerbetegség-epizódot alkotnak. Dr. Magdalena Cadet azt javasolja, hogy hozz létre egy titkos kódszót vagy jelet, amivel tudatod a partnereddel, hogy észreveszed a kiváltó okokat.
  • Tartsatok határozott és egészséges határokat, hogy az OCD ne uralja teljesen az életeteket. Lehet, hogy úgy érzed, hogy mindig vigyáznod kell a partneredre, de legalább ugyanennyire fontos, hogy te is egészséges maradj mentálisan. Ne áldozd fel azokat a dolgokat, amelyeket szeretsz csinálni, legyen az akár az edzőterembe járás vagy egy könyv olvasása. Ami a határokat illeti, jó lenne beszélni egy szakemberrel arról, hogy éppen hogyan segíthetsz a partnerednek túllépni egy-egy epizódon. Ha például észreveszed, hogy a szerelmednek különösen rossz napja van, lehet, hogy vissza kell vonulnod, hacsak nincs tényleges veszélyben. Ha viszont azt veszed észre, hogy a párodnak jó napja van, akkor bátoríthatod, hogy továbbra is álljon ellen a kényszereinek, amennyire csak lehet.
  • Próbáld destigmatizálni a kényszerbetegséget, segíts neki elismerni, hogy sokan élnek a betegség valamilyen formájával, és nincs egyedül.
  • Engedd meg szerelmednek, hogy a kényszeres viselkedést és a rituálékat akkor is végrehajtsa, ha szégyenérzetet és kellemetlenséget érez. De mint mindig, konzultálj a partnered terapeutájával arról, hogy hogyan reagálj párod kényszerbetegség-epizódjaira, mivel minden az adott személy kezelési menetétől függ.
  • Szeresd a párodat, és győződj meg róla, hogy tudja, ott vagy mellette. Mint minden más kapcsolatban, a tetteiddel is tudasd, hogy mennyire törődsz vele. Tervezz be egy randevú estét, de légy rugalmas, ha a párod változtatni szeretne rajta. Próbálj meg emlékezni az okokra, amiért egymásba szerettek, és fedezz fel akár minden nap vadonatúj okokat. A legfontosabb, hogy megértsd, hogy a párod olyan rendellenességben szenved, amelyet nem tud irányítani

És bár nincs egy konkrét recept arra, hogy milyen legyen a kapcsolatod egy kényszerbeteggel, de az biztos, hogy a kommunikáció és a megértés az alapja - mint bármely más kapcsolatnak.

Olvasnál még a témában? Akkor talán ez is érdekelhet:

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
6 híresség, aki ADHD-val küzd