Nem is gondolnád, milyen hatása van a hangulatunkra az időjárás változása

unsplash.com
Bellák Dóra

Nem csupán a hőmérséklet ingadozása lehet hatással a szervezetünkre, az időjárás változása rengetegféleképpen befolyásolhatja hangulatunkat.

Rengeteg minden hatással lehet a közérzetünkre és az egészségünkre nap mint nap, de gondoltad volna, hogy a különféle frontok, a légnyomás különbség, a szél, a napsütés, az eső, a hó, az elektromágneses sugárzás, de még akár a napok hosszúsága is teljesen megkuszálhatja a napunkat?

Olvasd el ezt is!
9 világítási és lakberendezési trükk borús napokra

Tudtad?


Már az ókori Mezopotámiából, Kr. e. 3000. környékéről is ismerünk olyan orvosi előírást, ami az időjárás hatásait is szem előtt tartotta. De a későbbiekben tanulmányozta még az ókori görög orvos, Hippokratész is az időjárás emberi testre gyakorolt hatásait, aminek köszönthetően biztosan állította, hogy a nagy változások idején nem szabad sebészeti beavatkozást végezni. A rengeteg népi megfigyelés és hiedelem után a 20. században létrehozták a klimatológia tudományágat, ami Alexander von Humboldt nevéhez fűződik. Ez összefoglalva az élőlények és az atmoszféra változásainak kapcsolatát kutatja. A napjainkban is fontos szerepet játszó orvosmeteorológia születését is erre az évszázadra tehetjük, amikor is egy norvég meteorológus, Vilhelm Bjerknes először használta az "időjárási front" kifejezést. Ez a tudományág tulajdonképpen azzal foglalkozik, hogy a szervezet miképpen alkalmazkodik vagy válaszol a környezetéből érkező, állandóan változó ingerekre.

Természetesen nincsen kőbe vésve a különböző természeti jelenségek hatása, hiszen egyénenként más-más tünetek jelentkezhetnek. Ami valakire negatív hatással van, az lehet, hogy mást épp pozitívan fog érinteni. Ez azért alakult ki így, mert alkalmazkodási képességet igényelnek és különféle folyamatokat indítanak el a szervezetben, melyeket az idegrendszer irányít, a tűrőhatár pedig igencsak eltérő mindenkinél. Az újszülöttek és az idősek, vagy betegek szervezete nem elég erős, így ők kevésbé tudnak alkalmazkodni. Hasonló helyzetben vannak azok is, akik asztmások, cukorbetegséggel, vérnyomás problémákkal, vagy szívbetegséggel küzdenek. Emellett felerősödhetnek a meglévő fájdalmak, izületi panaszok, megfájdulhatnak régebbi műtéti hegek, csonttörések vagy fogtömések is.

forrás: unsplash.com
Felmérések alapján a magyar lakosság kétharmada érzékeny az időjárásra.

Egyre többen szendvednek ilyen problémákkal és ez két okra vezethető vissza. Az egyik, hogy a környezetünk sokkal szennyezettebbé vált. A kipufogógázok, és a savas eső olyan külső hatások, amelyek például a frontérzékenység kialakulását segíti elő. A másik ok, hogy igencsak eltunyult az emberi szervezet. (Tisztelet a kivételnek!) Nem mozgunk eleget és a friss levegőn sem töltünk elég időt. Ezáltal az immunredszer gyengesége mellé az általános gyengeség is társul, amivel szervezetünk nehezebben éli meg a hirtelen időjárás változásokat, mert nehezebben hangolja át kiegyenlítő-szabályzó mechanizmusait.

Olvasd el ezt is!
6 étel és ital, amit ha nem a megfelelő időben fogyasztasz, árt az egészségednek és közérzetednek

Légszennyező anyagok: Gondolj csak a fűtésszezonra, vagy arra a rengeteg kipufogógázra! Az év bármely szakában járunk, sajnos egészségkárosító dolgok keringenek a levegőben, amik ártalmasak lehetnek a légutakra, ezzel növelve nyálkahártya gyulladás esélyét. Gyengíthetik immunrendszerünket, ráadásul az allergia tüneteit is felerősíthetik.

Légnyomás: A levegő ránk nehezedő súlya főként vérnyomásproblémákat okoz. Változása viszont nem lehet egyedüli kiváltó ok a panaszainkra, egyéb tényezőkkel közösen okoznak problémát.

Frontvonulások: Két fajtát különböztetünk meg belőle, a hideg- és melegfrontot. Előbbi a paraszimpatikus idegrendszerre gyakorol hatást, melynek következményei lehetnek: levertségérzet, fejfájás, gyomor-, epe-, vagy vesegörcs. Utóbbi pedig a szimpatikus idegrendszerre hat, ezzel gyorsabb szívműködést előidézve. De emelkedhet a légzés a vérnyomás, előfordulhat fáradékonyság, általános levertség, illetve igencsak gyakori panasz a migrénes fejfájás is.

Napfényhiány: A borús égbolt borús hangulatot hoz magával és ez az alváshormonokkal áll kapcsolatban, ami fordítottan arányos a hozzánk elérő fény mennyiségével. Ezek a hormonok főként éjszaka termelődnek, hogy a sötétségnek köszönhetően megfelelően tudja szabályozni az elalvást és az alvást. Így, ha nap közben sem jutunk hozzá a kellő fényhez, a melatonintermelés ekkor is megmarad, ezzel fáradtságérzetet és rossz hangulatot generálva.

Évszakváltás: Téli depresszió, tavaszi fáradtság, biztosan ismerősen hangzanak ezek a kifejezések. A fényviszonyok változása felborítja bioritmusunkat és a hőmérséklet ingadozást se tudja könnyen követni szervezetünk. Az időseknél, az alacsony vérnyomással vagy fizikai edzettség hiányával rendelkezőknél erősebbek lehetnek a tünetek. De a bágyadtság érzést pár hét alatt kiheverhetjük, csak ki kell várni míg alkalmazkodik testünk a megváltozott körülményekhez.

De mit tehetünk ellene?

forrás: unsplash.com
A természetben való időtöltéssel nem csak emlékeket gyűjthetünk, de még lelki egyensúlyunk kialakításában is segíthetünk.
  • Elcsépelt lehet, de az egészséges életmód és a stressz visszaszorítása sokszor nemhogy fél siker, de velük akár örökre száműzhetjük az időjárással összefüggésben álló panaszokat.
  • Ma már elmehetünk orvosmeteorológiai kivizsgálásra, ezzel tisztázhatjuk, milyen tényezők állhatnak a gyakran jelentkező panaszok mögött.
  • Vásárolhatunk olyan gyógynövénytartalmú készítményeket, amik segítenek panaszaink enyhítésén.
Olvasd el ezt is!
Milyen sportok tesznek jót a boldogsághormonjaidnak?

További tippekért kattints a galériánkba!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Segítség a frontérzékenység tüneteinek leküzdésében