Fény derült rá, hogy tényleg segíthetnek-e a vitaminok a koronavírus megelőzésében

Getty Images/Aitor Diago
Besenyei Bianka

Az utóbbi hónapok egyik legvitatottabb kérdésére kerestük a választ.

Különösen a téli hónapokban aktuális téma az immunrendszer erősítése, a koronavírus megjelenése óta pedig még azok is igyekeznek odafigyelni erre, akik eddig nem fordítottak rá különösebb figyelmet. Természetesen a védőoltásoknak megkérdőjelezhetetlen szerepe van a COVID-19 elleni harcban, ám az utóbbi másfél évben a vitaminokra is nagyobb figyelem hárult. Rengeteg olyan kutatás zajlott és zajlik a jelenben is, ami azt vizsgálja, hogy meg tudjuk-e erősíteni az immunrendszerünket annyira, hogy az a fertőzéseknek is ellen tudjon állni.

Olvasd el ezt is!
Új kutatási eredmény: a koronavírusból kigyógyult emberek több, mint felénél észrevették EZT

Németh Sándor, a BioTechUSA táplálék-kiegészítő specialistája és oktatási referense szerint nincsenek olyan értendkiegészítők, amik segíthetnek a koronavírus megelőzésében, arra viszont fontos törekedni, hogy az immunrendszerünk megfelelő állapotban legyen, mert így könnyebben küzdhet meg a betegségekkel is. Sándor szerint ráadásul mindenkinek szüksége van vitaminszedésre, mert egyszerűen nem tudunk annyi gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani, ami fedezné a napi szükségleteket. Ezeknek az élelmiszereknek a vitamintartalma ugyanis ma már jóval kevesebb, mint 20-30 évvel ezelőtt.

Mit érdemes mégis szedned?

A multivitamin szuper és kényelmes választás, mert pontosan számon tudod tartani, hogy miből mennyit fogyasztottál. Azt viszont szem előtt kell tartani, hogy ez minden esetben csak támogatja az egészséges életmódot és nem helyettesíti azt.

„Az immunrendszer normál működéséhez C- és D-vitaminra, cinkre, szelénre és vasra van szükségünk. Fontos, hogy a bélrendszerünk is megfelelő állapotban legyen, mivel az immunsejtek nagyjából 2/3-a ott termelődik, a bélflóra megfelelő állapota pedig segíti az immunrendszer normál működését. Nagyon fontos a megfelelő mennyiségű élelmi rost fogyasztás is, a javasolt átlagos mennyiség naponta 30g, a rostok nagyszerű hordozói a prebiotikumoknak”

- hangsúlyozza a szakértő.

Egy kis kiegészítés

Sándor szerint multivitamin mellé érdemes pluszban C- és D-vitamint, magnéziumot és omega-3-at is szedni. A C-vitamin vízben oldódik, az ajánlott napi mennyisége pedig 1000-2000 mg. Magnéziumból 250-300 mg, míg omega3-ból 500-2000 mg-ra lehet szükség étrendtől függően.

forrás: Getty Images/ Yulia Reznikov

Az utóbbi évben kétség kívül a D-vitamin kapta a legnagyobb figyelmet, amivel számos kutatás foglalkozik. A The Guardian nemrég két tanulmányt is bemutatott a témában, amikből az derült ki, hogy nincs összefüggés a D-vitamin szint és az ellenállóképesség között, a PubMed folyóirat októberben publikált kutatása viszont érdekes összefüggésre hívta fel a figyelmet.

Német kutatók két, egymástól független adatsort elemeztek, amiből megállapították, hogy a COVID-19 halálozási kockázat fordítottan korrelál a D-vitamin szintjével, és napi 4000-6000 NE szedése mellett elméletileg nullához közelít a halálozási arány. Vagyis a kutatás azt állítja, hogy a megfelelő D-vitamin szint bizonyos esetekben képes védelmet nyújtani a COVID-19 fatális végkimenetelével szemben, bár egyes szakértők szerint az eredmény erősen megkérdőjelezhető. Az viszont biztos, hogy a Magyarországon élő emberek nagy része november és március között D-vitamin hiányban szenved, így ezt a vitamint mindenképp érdemes szedni, amiből 1500-2000 az ajánlott nemzetközi egység.

Reggel vagy este?

Persze most benned is valószínűleg felmerült a kérdés, hogy mégis melyik napszakban kell bevenni az étrendkiegészítőket, hogy azok maximális hatást fejtsenek ki. Sándor erre is választ adott:

„A helyes szedés alapvetően azt jelenti, hogy ezeket használjuk rendszeresen, mindig az igényeinkhez, céljainkhoz igazítva. Általánosságban a nap első szakaszában ajánlott a vitaminkészítményeket fogyasztani, mivel energizáló hatásuk lehet. A tablettákat mindenképp étkezés előtt vegyük be, a kapszulákat lehet akár étkezés közben is, mivel az a tablettához képest picit gyorsabban szívódik fel, por- vagy pezsgőtabletta formátumot pedig étkezés közben. Ha olyan készítményt fogyasztunk, mint pl. a multivitamin, ami tartalmaz zsírban oldódó vitamint, akkor azt étkezés előtt fogyasszuk.”

-

Vitamintémában itt olvashatsz még:

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Milyen vitaminokra van szükséged 20, 30, 40 és 50 év felett?