Hetekig hullott a hajam, rémes volt a hajmosás: meglepődtem, végül mi okozta a problémát

Getty Images
Léna

Érdemes kivizsgáltatni, mi állhat a háttérben!

A hajhullás valószínűleg senkinek sem ismeretlen probléma, sok esetben természetes velejárója az évszakok változásának. Ősszel például egy kicsit mindenki több hajszálat veszít, ráadásul úgy tartják, hogy átlagosan 100 szálnak egyébként is búcsút intünk napi szinten. Nálam is voltak már ilyen váltakozó időszakok, de amikor idén szeptemberben feltűnt, hogy a lakás minden pontján elhullott hajszálakba botlok, és a párnám is tele van velük, majd az ezt követő első hajmosásnál sokkoló mennyiségű hajszálam maradt a lefolyóban, mondanom sem kell, eléggé megijedtem.

Olvasd el ezt is!
Lea Michele haja drasztikusan hullani kezdett - nagy lépésre szánta el magát

Amikor megkérdeztem másokat, náluk hogy végződik egy hajmosás, nyugtattak, hogy ne aggódjak, nekik is hullik a hajuk, hiszen amúgy is ősz van, ilyenkor fokozottabban jelentkezik a probléma. Plusz én egyébként is hetente mosom, biztos "felhalmozódik", szóval egyáltalán nincs miért aggódnom.

Próbáltam én is ezt mondogatni magamnak, de az ember érzi, ha valami nem stimmel. Így amikor egy vasárnap délelőtt folyamán pusztán azáltal 10-15 hajszál maradt a kezemben, hogy csak végigfuttattam az ujjaimat a copfomban, eldöntöttem, hogy muszáj kideríteni, mi állhat a háttérben. Nyilván előtte neten diagnosztizáltam magam, a legrosszabbtól a legelfogadhatóbb okokig mindenben magamra ismertem: pajzsmirigyproblémák, hormonális gondok, vashiány, COVID, talán valamilyen gyulladás lehet, esetleg stressz?

Végül hirtelen felindulásból még aznap foglaltam magamnak vérvételi időpontot, amely során kifejezetten a hajhullást okozó problémákat vizsgálták. Egy hetet vártam az eredményre, közben pedig minden nap mérgelődtem amiatt, hogy nem győzöm szedegetni a hajszálakat a kabátomról. Végül valami olyan eltérés okozta a problémát, amire nem gondoltam volna, és ami időközben okozott még egyéb tüneteket is.

A vérvételi eredményem szerint ugyanis nekem komoly cinkhiányom volt, az alsó határ felét sem érte el az érték. A cink nagyon fontos elem, a csontokban, izmokban, számos szervünkben, hajunkban, bőrünkben is megtalálható. Ez segít az immunrendszerünknek megfelelően működni, ergo ha hiányunk van belőle, könnyebben megbetegszünk, és tovább tart a gyógyulás. Gyakrabban tapasztalhatunk gyomorproblémákat, hasmenést, rosszabbul érezhetjük az ízeket és illatokat, a körmeink könnyebben letörnek, és bizony a hajhullás is megjelenik. Ráadásul elég extrém mértékben, amihez a hajszálak pigmenthiánya, kiszáradása, töredezése társulhat.

forrás: Jan Baborák on Unsplash

Épp ekkortájt vettem észre, hogy megjelentek a lábujjam körmein az úgynevezett Beau-vonalak, azaz vízszintes vonalak, amelyek megtörik a köröm vonalát. Szintén a cinkhiány jele (többek között). Ezt követően azonnal elkezdtem a cink pótlására figyelni, de hozzáteszem, hogy ezzel óvatosan kell bánni, mert míg sok vitamin akad, amit nehezebb túlzásba vinni, addig a cinket könnyű! Amennyiben te is szedni akarnád, érdemes előtte háziorvossal, gyógyszerésszel egyeztetni!

Mindeközben pedig kíváncsian vártam, mikor kezd végre változni a helyzet, mikor marad abba a hajhullásom. Szó szerint számoltam az elhullott hajszálakat egy-egy hajmosás során, 250 hajszál, 200, 150, 100... Végül megközelítőleg 2 hónap után éreztem azt, hogy minden visszaállt a normális kerékvágásba. Közben szedtem más vitaminokat is, igyekeztem feltölteni a szervezetem, gyümölcsöket-zöldségeket fogyasztottam, sportoltam. Az eredmény szembetűnőbb volt, végre újra dúsabb lett a hajam! Bár még most is érezhető a sok-sok hajszál hiánya, amikor összefogom az egészet, és nem olyan vastag, mint régen, de én még így is szerencsés voltam, mert nem egy foltban hullottak ki.

A szóban forgó 2 hónap után ismét elmentem vérvételre, hogy ellenőrizzük a cink szintjét, és akkor már a normális határokon belül állt. Egyébként fontos megjegyezni, hogy cinkszint vizsgálatot a háziorvosok nem kérhetnek NEAK által támogatott formában, így én is magánban vizsgáltattam ki a problémát.

És hogy milyen jelei lehetnek még a cinkhiánynak? A verywellhealth.com alapján a következők:

  • fogyás
  • sebek, amik lassan gyógyulnak
  • fáradtságérzet
  • gyenge szaglás és ízlelés
  • hasmenés
  • étvágytalanság
  • hajhullás, körmök töredezése
  • gyenge immunrendszer
  • látásromlás
  • szexuális diszfunkciók

Amennyiben a fentiek közül többen is magadra ismersz, érdemes lehet kivizsgáltatnod magad! A cinkhiányt általában a cinkben szegény étrend okozhatja (sokszor a vegetáriánusoknál is jelentkezik), de bizonyos gyógyszerek is befolyásolhatják a szintjét. Sőt, a Chron-betegség és ahhoz hasonló bélbetegségek, a túl sok alkohol, a diabétesz, a vaspótló készítmények, sőt még a szoptatás is kiválthatja!

Olvasd el ezt is!
6 tea, ami nemcsak vírusölő, de az immunrendszert is erősíti

Ezt a galériát se hagyd ki!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Milyen vitaminokra van szükséged 20, 30, 40 és 50 év felett?