Térj vissza a nyugodt önmagadhoz feszültségoldó légzésgyakorlatokkal!

unsplash.com
Bellák Dóra

Mutatunk két légzésgyakorlatot, amivel hamar elűzheted a stresszt szervezetedből!

A szorongás sokak életét megnehezíti ebben az időszakban, ezért elengedhetetlen, hogy tudatosan lépjünk fel vele szemben.

Olvasd el ezt is!
Egy hétig minden nap meditáltam: nagyon különös, amit tapasztaltam

Segítségünkre lehetnek az olyan légzéstechnikák elsajátítása, amivel oldhatjuk a bennünk lévő feszültséget. Ráadásul az elkövetkező nehézségek leküzdésében is jól jöhet, mivel köztudott, hogy a légzés szoros összefüggésben áll testünk és elménk állapotával.

Tudtad?


Minden szervünknek oxigéndús vérre van szüksége ahhoz, hogy kifogástalanul működjön. Az ilyen vér hatására élénkül szellemi frissességünk,-fittségünk. Ha nem kapnak elegendő oxigénellátást, lassulni fog a végkeringés és az elhasznált, mérgező anyagok is visszamaradnak, amelyeket légzéssel távolítanánk el tüdőnkből. Ezzel légzőszervünk mellett károsíthatjuk gyomrunkat és májunkat is. Fakó lesz bőrünk, agyunk betompul, emésztésünk is lassulni fog, ráadásul a lehangoltság érzetét is generálhatjuk mindennapjainkban.

Egy görnyedt testhelyzetben lévő embernek lehetetlenség mélyeket lélegezni, így elsősorban tartásunkra kell figyelni. A gyakorlatokat csinálhatjuk ülve vagy fekve is, a végeredményt nem fogja befolyásolni. Ha elkalandoznak gondolataink az se baj, térjünk vissza és kezdjük elölről a műveletet. Illetve akkor se ostorozzuk magunkat, ha elszenderülnék gyakorlásnál, legalább kellőképp ellazultunk.

forrás: unsplash.com

A kisbabák születésük után rögtön hasfali légzéssel indítják életüket, ami később a fiatal felnőtt korban vált át mellkasi légzésre. Ez annak köszönhető, hogy a stressz hatására a hasfal izmai megfeszülnek és csak rövid és felszínes levegővételre ad lehetőséget.

Többféle módon csinálhatjuk, ez függhet a stressz mértékétől vagy aszerint kinek, melyik módszer tetszik. Mi most két fajtát fogunk bemutatni. Minden alkalommal bemelegítéssel kezdjünk, ami annyit jelent, hogy megfigyeljük az alapállapot szerinti légzést, majd szépen lassan tudatosan kontrollálhatjuk számolásokkal. A lényeg, hogy semmiképpen ne legyen erőltetett a levegővétel, ha pedig kellemetlenné válna, azonnal térjünk vissza a rendes légzésünkhöz!

Nyújtott légzés

  • Jobb kezünket helyezzünk tenyérrel felfelé az ölünkbe úgy, hogy a tenyerünk éle érintse a hasunkat. A bal kezünket szintén ebben a helyzetben fektessük rá a jobb kezünkre. Lazítsuk el állkapcsunkat és ügyeljünk arra is, hogy a felső fogsor mögött nyelvünk hegye érintse szájpadlásunkat. Orron át szívjuk be a levegőt 4 számolásig miközben kissé előre nyomjunk hasunkat, ezáltal szinte magátol áramlik be testünkbe. A kifújás is szintén ennyi ideig tartson, ehhez enyhén húzzuk be hasunkat, hogy kipréseljünk minden levegőt.

A megfelelő hatásért legalább 5-ször ismételjük meg a gyakorlatot. Aki pedig már haladónak érzi magát, az 5-10 percig is végezheti, miközben egy kiválasztott pontra koncentrál. De választhatja még a 10-től 1-ig való számolást is mind a be-, mind a kilégzés hosszabbítására.

Kezdőknek segítségére lehet az alábbi gif az egyenletes számolásban:

4-7-8 légzés

  • Segítségként odatehetjük az egyik tenyerünket a köldökünk alá, hogy megfigyeljük biztosan ne a mellkasi légzést használjuk, hanem a rekeszizmok mozgatásával egészen a tüdőnk alsó részééig szívjuk be a levegőt. Orrunkon keresztül áramoltassuk be jó mélyen a levegőt 4 számolás erejéig. Majd 7 számolásig tartsunk benn. Ha feszít vagy már nem tudjuk tartani, nyugodtan elkezdhetjük előbb kifújni, a következőnél jobban fogunk figyelünk. A szánkon keresztül történjen az egyenletes kilégzés 8 számolás erejéig.

A gyakorlatot 4-szer ismételjük meg vagy ha már kigyakoroltunk 8-szor is megcsinálhatjuk egymás után. Kezdetben tapasztalhatunk szédülést is, ettől ne ijedjünk meg teljesen természetes, idővel hozzá fogunk szokni. Ha pedig a levegő beosztásával van problémánk, az se vegye kedvünket, a lényeg, hogy a belégzéshez képest közel dupla annyi ideig tartson a kilégzés. Ezt a gyakorlatot elalvásnál vagy megébredés utáni visszaalvásnál is nyugodtan hasznosíthatjuk.

Hogy beépíthessünk mindennapjainkba, végezzük el az egyiket naponta kétszer, reggel és este, hiszen Buddha is megmondta: "Fordulj a légzésedhez, és a szétszórtságod eltűnik!"

Olvasd el ezt is!
Eljött a jóga ideje: videók kezdőknek és haladóknak

Tudd meg galériánkból, hogy nálad mi válik még be a stresszoldásnál!

Nézd meg a galériánkat - 12 kép
Csak nyugi! Így űzd el a stresszt a csillagjegyed szerint