Eláruljuk, hogyan hat az agyra a teljes izoláltság: nem semmi, mi történik, ha nem találkozol más emberekkel

Getty Images
Kata

Megváltoztatja az agyműködést, ha sokáig vagy tejesen egyedül.

Az egyik legfontosabb, amit a koronavírus világjárvány során megtanulhattunk, az, hogy legalább annyira szükségünk van egymásra, társaságra, kapcsolatokra, mint megfelelő táplálékra és alvásra. A karantén alatt világszerte megnőtt azoknak a felnőtteknek és kamaszoknak a száma, akik depressziótól, szorongástól szenvedtek, ez pedig a tudósok figyelmét sem kerülte el. Megvizsgálták, van-e valamilyen hatása az agyra annak, ha teljesen izolálódunk másoktól, vagyis annak, amikor totálisan egyedül maradunk például a saját lakásunkba záródva.

Olvasd el ezt is!
8 tipp, amivel élvezetesebbé teheted a téli futásokat

Így hat az agyra az izoláltság, az egyedüllét

Korábbi kutatások már bizonyították, hogy azok, akik tartós magányban élnek, mint például az árvák vagy azok az idős szülők, akiknek kirepültek a gyerekei a családi otthonból, hajlamosabbak lehetnek a depresszióra és inszomniára.

Majmokkal is végeztek ezzel kapcsolatban kísérletet, azok a kismajmok, akik teljesen egyedül nevelkedtek, később képtelenek voltak visszailleszkedni fajtársaik közé, kimondottan ellenségesek voltak velük. Ez azért érdekes eredmény, mert a majmok állnak a legközelebb az emberhez genetikailag.

A tudósok azt is felfedezték, hogy a magány a majmok és az emberek agyát is átalakítja két extra fontos ponton: hatással van az érzelemszabályozásra és a társas kapcsolatokért felelős területre.

Hogy egy picit még jobban belemenjünk a dolog tudományos mélységeibe, érdemes hozzátenni, hogy sejtszinten is történtek változások a szervezetükben. Lecsökkent például az úgynevezett oligodendrociták száma, amely a fehér állományt alkotja az agyban. Ennek eredménye az lett, hogy az orvosok abnormális mintákat találtak az agyi aktivitásukban több fontos területen is.

Jó hír azonban, hogy ez a jelenség jól gyógyítható, visszafordítható. Egy másik kísérletben olyan embereknek mutattak közösségi tevékenységről fotókat, akik már régóta egyedül voltak. Az agyuk egyből elkezdte válaszul termelni a dopamin nevű boldogsághormont.

Ha tehát te is úgy érzed, hogy az elmúlt években túl sokat voltál egyedül, sokszor gondolod úgy, hogy depressziós lehetsz és inszomnia kínoz, ne aggódj, próbálj meg újra kapcsolódni. Keress társaságot, beszélgess minél többet. Hidd el, gyógyító hatással lesz rád!

Ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
9 dolog, ami az egyedüllét mellett szólhat