Mi az oka annak, hogy a férfiakra veszélyesebb a COVID, mint a nőkre? Felfedjük a választ!

Gabriella Clare Marino on Unsplash
Léna

Számos felmérés is megerősítette azt, hogy több férfi kerül(t) kórházba a vírus miatt.

A koronavírus megjelenésekor számos kérdéssel találtuk szembe magunkat: mennyi ideig marad meg egyes felületeken a vírus, melyik korosztály, na és persze melyik nem a veszélyeztetettebb? Számos kérdésünkre már választ kaptunk a kutatók munkáinak köszönhetően, de mivel a COVID még csak másfél éve van igazán velünk, több kutatási eredmény is most éri el az egyéves mérföldkövet. Legutóbb például meglepő információkra bukkantak a szakértők egy ilyen felmérés során:

Olvasd el ezt is!
Egy év távlatából: egy kutatás szerint az alábbi 2 tünet egy évvel a COVID-fertőzés után is megjelenhet

Azt már a kezdetekkor is megállapították, hogy több férfi került veszélyes állapotban kórházba a koronavírus miatt, mint nő, most pedig a Yale Egyetem friss tanulmányából derült ki, hogy konkrétan 1,7-szer több esélye van egy férfinek meghalni COVID miatt, mint egy nőnek. Ráadásul a 30 évnél idősebbek vannak a legnagyobb veszélynek kitéve. Szakértők szerint azonban bár ez az arány ijesztő, sajnos nem meglepő, ha figyelembe veszünk egyéb tényezőket.

Kezdjük ott, hogy az elmúlt évtizedekben az emberek várható élethossza fokozatosan növekedett, de a nők általánosságban 5 évvel élnek tovább, mint a férfiak. Ennek szakértők szerint biológiai és környezeti okai is vannak, és ez tehet arról is, hogy a COVID veszélyesebb utóbbi nemre nézve. Először is, a statisztikák szerint a férfiak több alkoholt fogyasztanak, és gyakrabban dohányoznak, mint a nők (Oroszországban 4-1 az aránya a férfi-nő alkoholfogyasztóknak). Ez már önmagában jobban megerőlteti a szervezetet, növeli a szív- és májbetegségek kialakulásának kockázatát, márpedig ha ilyen betegségekkel küzd valaki, egy új vírust is nehezebben tud legyőzni a szervezete.

Aztán szakértők szerint maga a genetika is sokat számít! A nők esetében az extra X kromoszóma segít abban, hogy erősebb legyen az immunrendszerük, és jobban reagáljanak a fertőzésekre, mint a férfiak. Az ösztrogén egyik fajtája, az ösztradiol növeli az antitestek termelését, és ezáltal ők könnyebben leküzdik a betegséget. Ezzel szemben a férfiak nemi hormonja, a tesztoszteron elnyomja az immunrendszert, és a T-sejtek száma is csökkenhet egy magasabb tesztoszteron szint mellett.

Persze a kutatások még folynak, de egyelőre úgy fest, ezek a fentiek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az adatok szerint eddig több férfi hunyt el COVID miatt, mint nő. Az oltások már elérhetőek, és még most, ennyi idő elteltével is ugyanolyan fontos figyelni a megelőzésre, mint a koronavírus megjelenésekor! Ebben a cikkben a delta variánsról hoztunk el fontos infókat:

Olvasd el ezt is!
5+1 dolog, amiben a delta variáns eltér a többi COVID törzstől
Nézd meg a galériánkat - 6 kép
6 hely, ahol nagy eséllyel elkaphatod a COVID-ot

Forrás: Economist.com, timesofindia.indiatimes.com