Egy kutatás szerint az alábbi 2 tünet egy évvel a COVID-fertőzés után is megjelenhet

Masha Raymers from Pexels
Léna

A szakértőket is meglepte az eredmény, és még az okát is vizsgálják.

Lassan három éve élünk együtt a COVID-dal. Ez idő alatt rengeteg változásra került sor: volt, hogy heteken át a boltba is alig mozdultunk ki, átestünk az első oltásokon, és megtanultunk együtt élni a pandémiával, óvatosan, odafigyeléssel. Azóta jött a delta variáns, majd leváltotta az omikron, de egy biztos: továbbra is fontos, hogy vigyázzunk magunkra és a környezetünkre, mert nem tudjuk, mit tartogat ez az ősz!

Olvasd el ezt is!
5 jel, hogy a fejfájásodat az omikron variáns okozza

A járvány kialakulása óta több kutatásba is belekezdtek szakértők, és akadnak olyanok, amelyek nemrég érték el az egyéves mérföldkövet. Ilyen például az a felmérés, ami a The Lancet lapban jelent meg pár hónapja, és 1276 wuhani ember állapotát vizsgálta 12 hónap távlatából. Mindannyian koronavírus miatt kerültek kórházba a vizsgálatot megelőző egy évben, majd 6 és 12 hónappal a megbetegedés után is megvizsgálták őket. Ez alapján pedig nagyon érdekes dolgot vettek észre szakértők!

Nem elég, hogy sokan még egy év után is tapasztaltak magukon COVID-tüneteket (pontosabban 49%), de volt két olyan mellékhatás, ami több embernél alakult ki a 12. hónapra, mint ahánynál a 6. idején jelen volt! Ez pedig azt jelenti, hogy sajnos lehet olyan tünet, ami ennyi idő után válik észlelhetővé egy már kigyógyult személynél.

Az egyik ilyen a nehézlégzés volt, ami a féléves felmérésnél a betegek 26%-ánál volt jelen, majd egy évnél már 30%-nál. A másik pedig a szorongás és a depresszió volt, ami 3%-os növekedéssel ekkor már a volt covidosok 26%-ánál alakult ki.

A szakértők szerint több kutatásra van szükség, hogy megállapítsuk, mi okozhatja a tünetek egy évvel későbbi megjelenését.

Ezeket egy biológiai folyamat okozhatja, ami a vírusfertőzéshez kötődik, de a szervezet immunválasza is lehet. Vagy összefüggésbe hozhatók a csökkent szociális interakciókkal, a magánnyal, a testi egészség hiányos helyreállásával, esetleg a betegség okozta munkahely elvesztésével.

- nyilatkozta az egyik szakértő a lapban.
Olvasd el ezt is!
Magyar szakértő felfedte: veszélyben a férfiak nemzőképessége, a koronavírus a termékenységre is hatással van

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 9 kép
8 dolog, amit a COVID megváltoztatott az életünkben: már senki sem csinálja őket

bestlifeonline.com