Veszélyben a férfiak nemzőképessége, a koronavírus a termékenységre is hatással van

Getty Images/Nixxphotography
Besenyei Bianka

Sajnos világszerte csökken a termékenységi mutató, aminek a koronavírus most adott még egy pofont. Utánajártunk, mit lehet ez ellen tenni.

Ha egy kicsit körbenézünk magunk körül, hamar feltűnik, hogy egyre több olyan ismerősünk van, akinek gyermeke nem tud természetes úton megfoganni, ezért az örökbefogadás mellett dönt, vagy megpróbálkozik a mesterséges megtermékenyítéssel. Kutatások igazolják, hogy a 40-50 évvel ezelőtti állapothoz képest felére csökkent a férfiak spermaszáma, aminek egyszerre több oka is van. Dr. Mikus Endre, a LabMagister ügyvezető igazgatóját kérdeztük a témában, aki elmondta: életmódbeli, genetikai és környezeti faktorokat egyaránt okolhatunk, ráadásul ezt még tetőzi az is, hogy a koronavíruson átesett férfiak spermiumképe lényegesen rosszabb, mint a fertőzésen át nem esetteké.

„Alacsonyabb hőmérséklet szükséges ahhoz, hogy a spermiumok megfelelően szaporodjanak és fejlődjenek. A szűk alsónemű vagy nadrág, ami a magasabb hőmérsékletű területre szorítja a heréket, a laptopból kiáramló meleg levegő és a zsebben tartott mobiltelefon mind káros hatással vannak a spermiumokra”

- mondja a szakértő.

Persze ez nem minden:

„Az elhízás, a kettes típusú cukorbetegség, a mozgásszegény életmód, a dohányzás, a kedélymódosító drogok, bizonyos gyógyszerek, anabolikus szteroidok és az alkoholfogyasztás mind-mind oxidatív stressz állapothoz vezetnek, ami károsítja a spermium DNS állományát”

- teszi hozzá az igazgató.

Dr. Mikus Endre arra is felhívta a figyelmet, hogy a környezeti hatások sem elhanyagolhatók. A gyomirtó szerek, a műanyagokból kioldódó adalékok, és a kontollálatlanul marokszám szedett antioxidáns vitaminok és táplálékkiegészítők is károsan hatnak a termékenységre. Mivel ezek a szokások és jelenségek az utóbbi 100 évben jelentkeztek, rendszerszintű változásra lenne szükség, hogy visszafordítsuk a folyamatokat, persze az egyén is sokat tehet az egészsége érdekében. A szakértő szerint fontos lenne a tudatos nevelés, különösen serdülőkorban, hogy prevenciós lépéseket tegyünk.

„Aktivisták bevonásával lehet ráhatásunk arra, hogy a következő generációban továbbra is természetes úton fogant gyerekek legyenek és ne lombikbébik szülessenek. De lehet ráhatásunk az állam, a kormányok intézkedésire is, ha polgári kezdeményezések keretében kifejezzük az akaratunk”

- mondja.

Így hat a koronavírus a spermiumokra

A Frontiers in Endocrinology tudományos összefoglaló cikke szerint a COVID-19 fertőzésen átesett férfiak spermiumképe direkt és indirekt okok miatt romlott. Azoknál a férfiaknál, akik a betegség alatt alhasi vagy heretáji diszkomfortot tapasztaltak, a korona nemzőszervi gyulladást is okozhatott, ezzel károsítva a spermiumok DNS állományát.

„A kutatók egyelőre nem tudják, mi váltja ki a gyulladást, hiszen a here elméletileg védett szerv a nagyobb méretű vírusok behatolásával szemben. De hasonlóan a mumps és a zika vírusokhoz, nem zárható ki annak a lehetősége, hogy a SARS-CoV-2 viszonylag kis méreténél fogva mégis áttörje a védelmi gátat és gyulladásos immunreakciót váltson ki a here és mellékhere szöveteiben.”

-

A kóros eltérés oka továbbá a láz, a csökkent tesztoszteron szint, a nemi mirigyek csökkent működése és maga az antivirális és gyulladáscsökkentő terápia, ami károsíthatja a spermiutermelést. Az egyelőre csak találgatás és több vizsgálatot igényel, hogy a fertőzött spermium képes-e az embrióba juttatni a vírust.

Van megoldás?

A szakértő szerint a fertőzésen átesett férfiakat folyamatosan szűrővizsgálatokkal kellene monitorozni, amivel ki lehetne szűrni az érintett személyeket, akik ezáltal időben kaphatnának orvosi segítséget.

„Ezzel az a célunk, hogy ezen férfi csoport ivarszervei és spermiumai ne szenvedjenek maradandó károsodást. Továbbá, azért is fontos az ilyen szövődménytől szenvedő betegekre külön is odafigyelni, hogy a kedvezőtlen állapot normalizálódása előtt, a párjával ne tervezzenek gyereket”

- tanácsolja.

Nemcsak az esetleges embrió-fertőzés miatt nem érdemes ilyenkor a gyerekvállaláson gondolkodni, hanem azért is, mert a vírusfertőzés következtében kialakult gyulladás töredezetté teheti a spermium DNS állományát, ami a terhesség első trimeszterében spontán vetélést okozhat. Ráadásul az andrológus szakorvos által időben alkalmazott terápia segítségével nagy valószínűséggel visszaállítható a normás spermakép.

Mi a helyzet a nőkkel?

Ilyenkor azért mindannyiunkban felmerül a kérdés, hogy vajon a női nemi szervekre milyen hatást gyakorol a vírusfertőzés.

„Olyan adatról nem tudok, mely szerint, a SARS-CoV-2 fertőzés petefészek, petevezeték, vagy anyaméh gyulladást okozott volna, melynek aztán poszt-COVID termékenységi probléma lett volna a következménye. Tehát olyan, gyulladásra visszavezethető termékenységi problémát, mint amit a férfiak estében találtak, nőknél eddig nem mutattak ki”

- mondja a szakértő.

Esetükben inkább pszichés szorongásról beszélhetünk, egy új tanulmány szerint a nők 24%-a a járvány miatt előbbre hozta, míg 62%-a elhalasztotta a gyermekvállalást. Dr. Mikus Endre hozzátette, a lombik programokat 2020 elején a legtöbb országban leállították, ahol pedig továbbra is folytak a kezelések, kisebb arányban vezettek sikerre, mert romlott a petesejtek minősége is a COVID-19 miatti aggodalom következtében.

Még több infót a koronavírussal kapcsolatban itt találsz:

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
A 20 leggyakoribb kérdés a koronavírusról