Ezek a hajhullás okai a nőknél: eláruljuk, mi a megoldás

triocean/Getty Images
Kata

A hajhullás ijesztőnek tűnhet, ezért is olyan fontos, hogy tisztában legyél azzal, mi válthatja ki azt, mert akkor felveheted vele a harcot, sőt, akár meg is előzheted azt.

A közhiedelemmel ellentétben a hajhullás nem csak a férfiakat érinti – sőt! Bár a nők esetében a probléma talán kevésbé látványos, ennek ellenére sajnos kifejezetten gyakori. A kutatások szerint 50 éves korukra a nők közel 40 százaléka küzd látványos hajhullással, ami már fiatalabb korukban (is) elkezdődhet. Persze nem szabad azonnal megijedned, ha hajszálakat találsz a lefolyóban és a hajkeféden, hiszen ez bizonyos mértékig egyáltalán nem jelent gondot, de azt is mondhatnánk, hogy normális: a szakértők azt vallják, amíg naponta 50-100 hajszálat veszítünk, nincs okunk az aggodalomra. De ha ennél jóval jelentősebb mennyiséget számolsz, esetleg azt veszed észre, hogy a lófarkad váratlanul gyanúsan elvékonyodott, akkor ideje cselekedned!

Hajaj, baj van?

Hogy mi lehet a hirtelen bekövetkező drámai hajhullás oka? Nos, ezt számtalan dolog kiválthatja, például az, hogy éppen nagyfokú stresszt élsz át, depresszióval, szorongással harcolsz, a testedet valamilyen trauma érte (ide sorolhatjuk a szülést is, továbbá a súlyos fertőzéseket, illetve a magas lázat is), de az is, ha tartósan gyógykezelés alatt állsz (ilyen például a kemoterápia is). Ebben az esetben több hajszálat veszítesz az átlagosnál (akár 300 is kieshet egy nap), ráadásul kevesebb új szálat is növesztesz a normálisnál. De rizikófaktor lehet a túlságosan alacsony kalória- és fehérjetartalmú étrend, a D-vitamin-, és a vashiány, a policisztás ovárium szindróma (PCOS), a menopauza és a pajzsmirigy betegségek is.

forrás: Rattankun Thongbun/Getty Images
Amíg naponta csak körülbelül 50-100 hajszálat veszítünk, nincs okunk az aggodalomra, mert ez teljesen normálisnak számít.

Hajlandó vagy változtatni?

Először is: alakítsd át az étrendet, és gondoskodj az extra adag fehérjebevitelről, mert egy 2017-ben publikált tanulmány rávilágított arra, hogy a hajhullást tapasztalók többsége fehérje-, és aminosav-bevitele kimondottan alacsony volt, emellett a vitaminhiány (A, B, C, D, E) is a kockázati tényezők közé sorolandó. Kerüld a nagyon alacsony kalóriatartalmú diétákat, mert azok megfoszthatják a szervezetedet az alapvető tápanyagoktól, például a cinktől is, amire pont szükséged lenne ahhoz, hogy egészséges legyen a hajkoronád – és az sem mellékes, hogy a hirtelen, drasztikus fogyás is hajhulláshoz vezethet. A kókuszolaj megerősítheti a hajat, és megóvhat attól, hogy idő előtt elveszítsd a tincseidet, és képzeld, már napi 4 perc fejbőrmasszázs is serkenti a hajnövekedést! Ennyi szabadideje pedig tényleg mindenkinek akad a 24 óra során! Figyelj oda arra is, hogy sose aludj el nedves hajjal, mert az elgyengítheti a tincseidet, a párnáid huzatját pedig érdemes lecserélned selyemre és szaténra, mert ezeken kevésbé sérülnek a hajszálaid alvás közben.