Ma van az év legdepressziósabb napja: eláruljuk, mi az a kék hétfő, és mit tehetünk ellene

Anna Derzhina/Getty Images
Barna Borbála

Cliff Arnall pszichológus szerint január harmadik hétfőjére esik a „Blue Monday”, tehát az a nap, amikor a hangulatunk elképesztően negatívvá válhat. De persze nem kell és nem is szabad beletörődnünk ebbe!

Bár a hét első napja egyébként sem tartozik a kedvenceink közé, akad köztük egy, amit különösen nehéznek élhetünk meg: ez pedig nem más, mint a január harmadik hétfője, a „Blue Monday”, ami Cliff Arnall pszichológus szerint az év legnyomorúságosabb, legdepressziósabb napja. Na persze szó sincs arról, hogy a szakember mindössze rábökött volna egy dátumra a naptárban: sőt, valójában több szempontot figyelembe vett, amikor 2005-ben megnevezte a „kék hétfő” időpontját.

A számításaiban szerepet játszik a januári időjárás alakulása, a karácsonyi ünnepek alatt jelentősen megnövekedett kiadások következtében kialakuló anyagi nehézségek nyomása, az újévi fogadalmaink iránt érzett motiváció csökkenése és általában az a tény is, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk azt érezni, a tél talán sosem ér véget – a napos órák alacsony száma is kifejezetten rossz hatással lehet a hangulatunkra, az általános közérzetünkre. Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy Cliff Arnall pszichológus elmélete tudományosan azért nincs alátámasztva, az azért tagadhatatlan, hogy az ünnepek elteltével bárkire rátörhet a már említett „Blue Monday” életérzés.

forrás: undefined undefined/Getty Images
Cliff Arnall pszichológus szerint január harmadik hétfője, az év legdepressziósabb napja, a „Blue Monday”.

Színezd újra a kék napokat!

De szerencsére számtalan fegyverünk van, amivel felvehetjük a harcot a kék hétfő ellen: ráadásul ezeket a trükköket bármikor bevehetjük és nincs is szükségünk hozzájuk semmire! A szakemberek azt mondják, naponta legalább 20-40 percet „kell” mosolyognunk ahhoz, hogy messzire űzzük a depressziót, mert ilyenkor az agyunk endorfint, szerotonint szabadít fel – azaz boldogsághormonokat. Szóval kapcsold be a kedvenc sitcomodat, mosolyogj mindenkire, akivel találkozol, és bókolj másoknak: az utóbbi az oxitocin, azaz szeretethormon szintjét (is) megnöveli a szervezetedben, mert jó érzéssel tölthet el minket az, ha látjuk, mások hogyan reagálnak a dicséreteinkre.

Sőt, az sem mindegy, mit viselsz a nyomasztó napokon: az olyan élénk színek, mint a sárga, a narancs vagy a vörös boldogabbá tehetnek, a lila, a kék vagy a zöld pedig megnyugtathat. Sétálj 20-30 percet a szabadban, mert a depresszió összefügghet az alacsony D-vitamin szinttel is, ami a napfénynek hála megemelkedhet. Írj hálanaplót mindazokról, amiért köszönetet mondhatsz, ismételj el a tükör előtt állva pozitív megerősítéseket naponta többször, és ha már tényleg semmi sem segít, nassolj egy kis étcsokit, hiszen az tele van antioxidánsokkal, amelyek elősegítik az endorfinok felszabadulását az agyban, csökkentve ezzel a stresszt és a fájdalmat.

Mutatunk pár egyszerű, de finom receptet, amivel pótolhatod a D-vitamin hiányát!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 vegán recept gombával a D-vitaminhiány pótlásáért