Március az endometriózis hónapja: ismerd meg a rejtőzködő betegséget!

Getty Images
Besenyei Bianka

Nagyjából 190 millió nőt érint világszerte, és bár az utóbbi években egyre több híresség hívta fel a figyelmet rá, még mindig kevés szó esik róla. Ideje komolyabban venni: most összeszedtünk mindent, amit tudnod kell erről az alattomos betegségről.

Életemben először akkor hallottam az endometriózisról, amikor 20 évesen az egyetem mellett munkát vállaltam. Újdonsült kolléganőm ugyanis részletesen mesélt arról, min ment keresztül és milyen műtétre volt szüksége ahhoz, hogy újra tünetmentesnek mondhassa magát. Kiderült, csak akkor vette észre, hogy gond van, amikor nem tudott teherbe esni, ám azóta eltelt 7 év, és nem olyan rég végre örömmel jelentette be a közösségi oldalán az ismerősöknek, hogy érkezik a trónörökös. De nem mindenki ilyen szerencsés. Sokan magáról a betegség létezéséről sem tudnak, nem figyelnek a tünetekre és nem fordulnak időben orvoshoz. Pedig a nők 10%-a érintett világszerte, csak Magyarországon az ismert esetek száma meghaladja a 200 ezret.

forrás: Getty Images/PeopleImages
Nézd meg ezt is!
"Mondjak fel és menjek el virágkötőnek - mondta az orvosom, amikor megkaptam az endometriózis diagnózisomat"

A legrejtélyesebb kórok egyike

Az endometriózis egy jóindulatú és krónikus betegség, ami az endometrium, vagyis a méhnyálkahártyához hasonló szövet méhen kívüli megjelenését és szaporodását jelenti.

„Attól függően, hogy mekkora kiterjedésű a betegség, IV stádiumba lehet sorolni”

-

– mondja Dr. Kőrösi Szilvia, szülész, nőgyógyász szakorvos. Leggyakrabban a kismedencében, a petefészekben és a hashártya felszínén jelennek meg az 1-3 mm-es szövetek, amiket a felszíni, peritonális típusba sorol a szakirodalom. Míg mélyen infiltrálónak nevezik az utolsó stádiumot, amikor speciális helyeken alakulnak ki a csomók, mint például a húgyhólyagban. De olyan megdöbbentő esetekről is számolt már be az orvostudomány, amikor a májban, a szemben vagy az agyban alakult ki endometriózis.

Bár sok helyen említik, hogy a fájdalmas menstruáció nem normális és bajt jelez, a szakorvos szerint nem ennyire egyértelmű a helyzet:

„Van, hogy a betegség teljesen tünetmentes, és az is igaz, hogy bizonyos fokig minden menstruáció járhat fájdalommal. Nagyon vékony a mezsgye a normális fájdalom és az endometriózis által előidézett között. Ha semmilyen fájdalomcsillapító nem segít, akkor mindenképp vizsgálatokat kell végezni”

-

– tanácsolja. A nőgyógyász arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyanús jelek közé soroljuk a fájdalmas szexuális együttlétet és a fájdalmas vagy véres ürítést.


JOY-TIPP: Lucy a megelőzésért

Töltsd le a magyar fejlesztésű menstruációs naptárt a telódra, hogy időben kiderüljön, ha baj van. A Lucy ugyanis elemzi a felvitt tüneteket és megállapítja, hogy endometriózisra, cisztára vagy épp mióma utalnak-e. Sőt, még a hozzád legközelebb eső rendelőt is beajánlja, de szakemberekhez is elvezet.

Hosszú az út a tünetektől a diagnózisig

Magyarországon átlagosan 5 évig is eltarthat, mire kiderül, hogy endometriózis húzódik a tünetek mögött, és vannak országok, ahol dupla ennyi idő is eltelik.

„Ennek az lehet az oka, hogy a betegek sokáig nem jelentkeznek, mert mindenkitől azt hallják, hogy a fájdalmas menstruáció normális. A nőgyógyászok aztán elsősorban fogamzásgátlót írnak fel, ami csökkenti a tüneteket. A páciensek csak ezt követően keresnek fel még több orvost, mígnem felmerül a betegség gyanúja. Persze ehhez olyan orvosra van szükség, aki jártas a témában. Gyakran már csak a meddőségi vizsgálat során derül ki, hogy endometriózissal állunk szemben”

-

– magyarázza Szilvia. Ha mindez nem lenne elég, a kórt könnyen össze is keverhetik más problémával, sokszor krónikus kismedencei fájdalomra gyanakodnak vagy húgyúti fertőzésként kezelik. A doktornő szerint az sem ritka, hogy pszichiáterhez vagy pszichológushoz küldik a betegeket, mondván „nincs ott semmi baj, csak bebeszéli magának.”


Tudtad?

- 89 millió nőt érint a betegség (Endometriosis Association)

- március az endometriózis hónapja, első hete pedig az Endometriózis Világhete

- jelképe a sárga szalag

- az endometriózis a meddőség egyik vezető oka

forrás: Getty Images/ Ilya Burdun

Akik nem hallgatnak róla

Megannyi híres nő állt már ki a világ elé, hogy felhívja a figyelmet a kóros állapotra. Amy Schumernek például nem titkolt célja, hogy hozzájáruljon ahhoz, hogy egy olyan új generáció nőjjön fel, aki nemcsak tisztában van a betegséggel, hanem képes segítséget is kérni, ha kell. A színésznő 2021 szeptemberében osztotta meg saját történetét az Instagramon, amiben elmondta, hogy el kellett távolítani a méhét és a vakbelét. Orvosa 30 olyan pontot talált a testében, ami endometriózisos szövetre utal, így legalább 5 műtét vár még rá ezután is. A 40 éves sztár mindig is abnormális fájdalomtól szenvedett a menstruációja során, amit a társadalom még mindig képes hisztiként elkönyvelni, így mindezidáig összeszorított fogakkal nyugodott bele, hogy ki kell bírnia. De nemcsak ő, hanem többek között Halsey, Julianne Hough és Chrissy Teigen is bátran felvállalta betegségét. John Legend felesége ráadásul pont az endometriózisa miatt veszítette el harmadik babáját, mert túlzott vérzéssel küzdött a várandóssága alatt.

De nem kell külföldre menni ahhoz, hogy megrendítő történeteket olvassunk, ugyanis magyar hírességek sem félnek megszólalni a témában. Dukai Regina 2019-ben osztotta meg a közösségi oldalán, hogy endometriózisa van, amire rengeteg nő reagált azzal, hogy elmesélte a saját sztoriját - és meséli el a mai napig. Regina 2018 telén vette észre, hogy valami nincs rendben:

„tompa fájdalmat éreztem a petefészkemnél, ha lehuppantam a kanapéra vagy épp, ha átmentem egy fekvőrendőrön. Azt nem tudtam, hogy mi lehet a baj, de biztos voltam benne, hogy valamit érzek, aminek nem kellene ott lennie és természetesen így is lett. Az orvosom, Dr. Kisfalvi István tájékoztatott, hogy amit érzek nem más, mint egy csokoládéciszta, ami egyértelműen az endometriózist jelzi”

-

– kezdi a műsorvezető. Regina nem tudja, mióta húzódhatott a háttérben a betegség, de azonnal cselekedett és a lehető leghamarabbi időpontot foglalta le a műtétre, amire 2019 februárjában került sor. A családjában nem ő az egyetlen, akinek endometriózisa van:

„Az unokatestvérem szintén megküzdött vele. Hála az égnek most már egészséges és egy gyönyörű kislány anyukája.”

-
forrás: Getty Images/ NurPhoto / Contributor

És hogy mit tesz a modell annak érdekében, hogy tünetmentes maradjon?

„Rengeteget olvastam, hallottam különböző endo diétákról. Ezzel kapcsolatban leginkább Dr. Katona Renáta tanácsaira hallgattam. Igyekszem gluténmentes, vegán táplálkozást követni, amikor csak tehetem és természetesen a túlzott cukorhasználatot is kerülöm”

-

– mondja, és vallja, hogy nincs betegségtudata, sőt:

„Tisztában vagyok vele, hogy oda kell figyelnem a táplálkozásra, a rendszeres orvosi vizsgálatokra és a testem üzeneteire. Hiszek benne, hogy a lehető legjobban alakul minden.”

-
Olvasd el ezt is!
Tízből egy nőt érint: az endometriózis 4 meglepő jele, ami a betegségre utalhat

A gyógyuláshoz vezető ösvény

Dr. Kőrösi Szilvia elmondása szerint jelenleg a műtét a leggyakoribb kezelési mód, sőt az betegek egy része több beavatkozáson is átesik élete során.

. „A kezelés attól függ, hogy a páciens gyermekvállalás előtt áll-e vagy sem. Ha igen, akkor a műtétet követő időszakban van a legnagyobb esélye a teherbe esésre, mielőtt kiújul a betegség” – mondja Szilvia, és hozzáteszi: „gyógyszeres terápiánál mesterséges menopauzát idézünk elő, leállítva a petefészek működését, ami segít abban, hogy visszafejlődjön az endometriózis. Ezt alkalmazzuk súlyos esetben akkor is, ha a beteg gyermeket szeretne még a műtéti kezelés előtt. Ha nem szeretne, akkor fogamzásgátlót vagy méhen belüli eszközöket is alkalmazhatunk.”

-

A tudósok a mai napig vizsgálják, hogy mi okozhatja a kóros állapot kialakulását, hogy még hatékonyabb kezelési módszert fejlesszenek ki. A Science Translational Medicine című szaklapban közzétett 2021-es amerikai kutatás pontosan erre erősít rá. A kutatóknak ugyanis sikerült azonosítaniuk az ún. NPSR1 gént, ami növeli az endometriózis kockázatát, ezzel együtt pedig ígéretes gyógyszerjelöltet is találtak, ami segíthet a betegeken. Persze további kutatások szükségesek ahhoz, hogy megbízható és hatásos gyógyszert fejlesszenek ki, mindenesetre már így is óriási előrelépés történt annak érdekében, hogy közelebb kerüljünk egy titokzatos betegséghez és kesztyűs kézzel bánjunk el vele.


Együtt tényleg könnyebb

A 2014 óta alapítványként működő, több díjat is elnyert „Együtt Könnyebb” Női Egészségért Alapítvány az egyetlen magyarországi hivatalos bejegyzett közhasznú civil szervezet, ami elkötelezett az endometriózissal küzdő nők támogatása iránt. Szakértőkkel karöltve hiteles tájékoztatást nyújtanak, egészségtudatosságra nevelnek és ledöntik a tévhiteket mindamellett, hogy kutatásokban vesznek részt.

Ha olvasnál még a témában, kattints!

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Sztárok, akik endometriózissal küzdenek, és nem félnek beszélni róla

Cikkünk eredetileg a JOY Magazin 2021/06-os lapszámában jelent meg.