Tízből egy nőt érint: az endometriózis 4 meglepő jele, ami a betegségre utalhat

Getty Images
Kitti

Különböző statisztikák készültek az utóbbi években az endometriózissal kapcsolatban, s némelyek szerint tízből egy nőt érint, mások szerint még többet. Egy biztos: mindenkinek van legalább egy olyan ismerőse, aki küzd vagy küzdött vele!

Vannak olyan tünetek, amelyek első blikkre úgy tűnnek, mintha mást jeleznének, de nem szabad elmenni mellettük szó nélkül, mert sokkal komolyabb dolgot is jelezhetnek, mint hinnéd!

De először is: mi is az az endometriózis?


Azt jelenti, amikor a méh nyálkahártyasejtjei a méh üregén kívül jelennek meg: például a petefészekben vagy a hashártya egyes részein. Ez azért gond, mert egyrészt gyulladást, másrészt letapadásokat okozhatnak, amik krónikus fájdalommal járnak, súlyos esetben pedig meddőséghez vezethetnek. Leggyakoribb jel az alhasi fájdalom vagy erős vérzés a menstruáció alatt, de olyan tünetek is vannak, amelyek nem ennyire egyértelműek!

Olvasd el ezt is!
Menstruációs bugyi avagy mostantól eldobhatjuk a tampont? (Igen, teszteltem és most elmondom, milyen volt)

Például ezek:

  1. Van egy tipikus alhasi fájdalom, amit azelőtt érzel, hogy megjönne a menstruációd. Ha endometriózisod van, előfordulhat, hogy ez pár nappal korábban megérkezik. Te mit sem sejtve azt hiheted, hogy „ez már az”, így nem foglalkozol vele, mert semmi extra, pedig ha innentől kezdve megfigyeled, és tényleg minden hónapban napokkal előre jön, akkor az gyanúra adhat okot!

  2. Húgyúti vagy gyomorprobléma mögött is állhat ez, ha olyan érzésed van, mintha felfáztál volna, esetleg krónikus hasmenés áll fenn.

  3. Ha a hátad alsó szakasza régóta fáj, és nem tudsz rájönni, hogy mi az oka, érdemes felkeresned a nőgyógyászodat.

  4. Az is az endometriózis egyik jele, ha például nem vagy képes benedvesedni szex közben.
Olvasd el ezt is!
Sokkoló, hány nőt befolyásol a munkájában a ciklusa – Te köztük vagy?

Néhány olvasónk elmesélte, ők hogyan jöttek rá arra, hogy endometriózisuk van:

„A húszas éveim közepén derült ki, hogy endometriózisom van, miután évekig fájt a derekam. Voltam orotopéd orvosnál, gyógytornásznál, masszőrnél, de végül a nőgyógyász jött rá az igazi problémára, amit műteni is kellett. Akkor azt mondta az orvosom a sorozatos vizsgálat után, hogy nagyon kicsi esélyem van arra, hogy valaha anya lehessek, de mindent megtesz, hogy sikerüljön. Így évekkel később a hormonkezelések és az életmódváltás hatására sikerült is teherbe esnem, és szinte az első próbálkozások egyikén!”

- Kata, 32

„Sokáig teljesen normálisan működött a ciklusom, normális vérzés, minimális fájdalom. Aztán pár éve gyakran görcsöltem, de olyan erősen, hogy nem bírtam bemenni a munkahelyemre sem, így természetesen elmentem a nőgyógyászhoz, aki közölte, hogy endometriózisom van, és gyógyszeres kezelést javasolt, ami meg is oldotta a problémát, ma pedig már 2 egészséges kislány anyukája vagyok!”

- Éda, 35
Olvasd el ezt is!
Meglepő dolog történik a testeddel, ha a menstruációd alatt iszol alkoholt

„Nemrég jöttem össze a párommal, és az első szeretkezések után minden szexnél éreztem egy kis fájdalmat. Ő mindig mondta, hogy hagyjuk, mert nem akart „bántani”, én viszont minden egyes alkalomnál azt gondoltam, hogy a következő már biztos jó lesz. Nagy nehezen mentem el orvoshoz a problémával, ahol kiderült, hogy az endometriózis volt az oka. Gyógyszert kaptam, plusz azt javasolta az orvos, hogy kezdjek el sportolni és egészségesebben táplálkozni. Bizakodó vagyok!”

- Gina, 27
Nézd meg a galériánkat - 19 kép
19 fergeteges (és gusztustalan) vicc a menstruációról