A delta variáns kapcsán az alábbiakat tanácsolják szakértők az embereknek

Heather Morse on Unsplash
Léna

Egy ideje már Magyarországon is megjelent, és nem lehetünk elég óvatosak vele szemben.

Amikor megjelentek az oltások, sokan úgy gondolták, hogy a vakcinát követően ismét visszatérhet az élet a régi kerékvágásba, és nincs szükség többé elővigyázatosságra. Vagy legalábbis nem annyira, mint eddig. Azonban a delta variáns megjelenése gyorsan átírta a forgatókönyveket, és ma már szakértők is egyre inkább óva intik az embereket a COVID-dal kapcsolatban. Hiszen az már hamar kiderült, hogy maga az oltás nem véd meg 100%-ban a fertőződéstől, hanem a tüneteket enyhíti. Pár hete szerkesztőnk is átesett a delta variánson (pedig megkapta a Johnson vakcináját), és megosztotta velünk, milyen nehéz időszakon ment keresztül:

Olvasd el ezt is!
Elkaptam a Delta variánst - Elárulom, mit éreztem az elmúlt 10 nap alatt

Nemrég friss adatok érkeztek Szingapúrból, amelyek szerint beoltott emberek is kerültek kórházba a delta variáns miatt, de jelentősen kevesebben szorultak lélegeztetőgépre, és gyorsabban kiürült a vírus a szervezetükből, szemben az oltatlanokkal. Ennek ellenére nagyon fontos tisztában lenni a variáns jellegzetességeivel, illetve azzal, hogy milyen óvintézkedéseket kell tennünk. A CDC oldalán az alábbiak olvashatók:

  • A delta variáns majdnem kétszer olyan fertőző, mint a korábbi variánsok.
  • Bizonyos adatok alapján a delta variáns komolyabb megbetegedéseket okoz az oltatlanok körében. Két kutatás (az egyik Kanadából, a másik Skóciából) bemutatta, hogy azok, akik elkapták, kétszer nagyobb eséllyel kerültek kórházba, mint azok, akik az alfa vagy az eredeti COVID törzzsel fertőződtek.
  • Akik nem oltatták be magukat, nagyobb veszélyben vannak, hiszen a delta variánst azok is terjeszthetik, akik már megkapták a vakcinát, ám sok esetben náluk tünetmentes a betegség, így tudtukon kívül fertőzhetnek meg másokat. Utóbbiak körében a vírust gyorsabban leküzdi a szervezet.

Mit tanácsolnak mindenkinek?

A CDC továbbra is azt javasolja elsősorban, hogy mindenki oltsa be magát, hiszen a delta variáns ellen is hatásosak a vakcinák. Hozzáteszik azonban, hogy ez nem 100%-os védettséget jelent, hiszen a fertőzés veszélye ugyanúgy fenn áll, de maguk a tünetek kevésbé lesznek életveszélyesek. Noha a maszkviselést szerte a világban sok helyen eltörölték, a CDC szerint fontos lenne ismét eltakarni az orrunkat, szánkat, pláne a beltéri helyeken, hogy csökkentsük a fertőzés esélyeit. És ez alól az oltottak sem kivételek!

Magyarországon jelenleg csak a kórházakban és szociális intézményekben kell a maszk, de hogy mi vár ránk ősszel, egyelőre kérdéses. Számos külföldi országban kezdtek ismét szigorítani a növekvő betegszámok miatt: van, ahol újra kötelező mindenhol a távolságtartás, a maszk, és ellenőrzik a testhőmérsékletet is. De sokan már most aggódnak a szeptemberi iskolakezdés miatt, és van, ahol azt javasolják a szakértők, hogy mindenki - oltottsági állapottól függetlenül - takarja el száját és orrát a tanórákon, szünetekben. Azt, hogy nálunk milyen szabályok lesznek érvényben, még nem tudni, de a koronavirus.gov.hu adatai szerint Magyarországon közel 5 és fél millió ember kapta meg második oltását is, és 86 új fertőzöttet igazoltak 12-én. Viszonyításképp tavaly ugyanekkor 22 új COVID-fertőzöttet találtak.

Olvasd el ezt is!
Tele voltam antitesttel, aztán megkaptam a Pfizert: napokra szétcsapott a vakcina

Ezt érdemes elolvasnod!

Nézd meg a galériánkat - 3 kép
A COVID delta variánsának tünetei

CDC