A cukor veszélyes, elmondjuk, miért vegyél vissza belőle a bezártság alatt

Getty Images
ÉVA magazin/Guttray Móni

Nem csak arról van szó, hogy hosszú távon káros következményei lehetnek a túl sok édességnek, rövid távon a betegségek leküzdésével szemben is rontja az esélyeidet.

Pár hónapja elkezdtem odafigyelni arra, hogy rendszeresebben és egészségesebben étkezzek, aztán beütött a koronavírus-járvány és hirtelen azon kaptam magam, hogy a napi két kávé megint alap lett és az előbb úgy nyugtáztam a sós-karamellás Magnumot ebédként, mintha ez tényleg oké lenne.

Persze ideig-óráig meg tudom győzni magam arról, hogy a felnőtt lét pozitív velejárója, hogy hozhatok ilyen döntéseket a főétkezéseimről ahelyett, hogy végigszenvedném magam egy tányér kelbimbón. Vagy hogy az ilyen érzelmileg megterhelő, ingerszegény napokon az a kötelességem, hogy ne vonjak meg semmit magamtól, ami akár csak egy kicsi vigaszt is nyújthat.

Az igazság azonban az, hogy az instant endorfin nem tart ki sokáig, pláne nem addig, hogy úgy igazán megérje - elnézve, hogy mekkora pofont ad az immunrendszernek. A cukorbevitel bizonyos mennyiség felett ugyanis órákra haza tudja vágni a szervezeted védekezőképességét, ami nem segít abban, hogy megőrizd az egészséged egy világjárvány idején.

Mint tudjuk, a legjobb módja a koronavírus megelőzésének, ha alaposan és folyamatosan fertőtlenítjük a legtöbbet használt tárgyainkat, ügyelünk a rendszeres kézmosásra és gyakoroljuk a szociális távolságtartást. Ezek mellett azonban kiemelten fontos, hogy támogassuk az immunrendszerünket.

A túl sok cukor pedig épp ebben gátol, hiszen a fehérvérsejtek működését hátráltatja, amik megküzdenek a szervezetbe kerülő baktériumokkal. Míg a természetes forrásból származó cukrok sokszor segítenek felpörgeti a testet, a finomított verzió akár már 30 perccel fogyasztás után képes lelassítani az immunrendszer működését akár 5 órára.

Na de mit jelent a „sok”? olvass tovább az evamagazin.hu oldalra kattintva.