Bundás angyalaink, a segítőkutyák

www.segitokutya.net
B. Krisztina

Újra akcióba lépett a Joy Tündér és idén tavasszal újra egy kutyás egyesületre esett a választása. Nem is akármilyen egyesületre, különleges és nélkülözhetetlen kutyusoknak segíthetsz most a Joy Magazin májusi számának megvásárlásával, hiszen minden eladott lap árából 10 Ft a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet támogatja.

A segítőkutyákról az átlagos embernek igen felületesek az információi. Sokan a segítőkutyákat a vakvezető kutyákkal azonosítják, pedig összesen 6 különböző típusú segítőkutyát képeznek ma Magyarországon.

A NEO Egyesület vezetőjével, Mányik Richárddal beszélgettünk arról, hogy milyen területen tudnak segíteni fogyatékkal élő embereknek a segítőkutyák.

Milyen típusai vannak a segítőkutyáknak, milyen területen használják őket ma Magyarországon?

6-féle segítőkutya típust lehet ma levizsgáztatni hazánkban:

  • hallássérült-segítő
  • mozgássérült-segítő
  • személyi segítő
  • rohamjelző
  • vakvezető és a terápiás
forrás: www.segitokutya.net

Melyik típus a leggyakoribb segítő kutya ma hazánkban?

Terápiás kutyából van ma a legtöbb, összesen 354 levizsgázott kutyáról tudunk. Őket követik a vakvezető kutyák (182), majd a személyi-segítő (32) és a mozgássérült –segítő kutyák (22). Hallássérült-segítő és rohamjelző kutyából van a legkevesebb, ez utóbbiból összesen 2 vizsgázott kutya dolgozik.

A számok igazából akkor kapnak jelentőséget, amikor hozzátesszük, hogy mennyi embernek lenne rájuk szüksége. Magyarországon 232 000 mozgássérült ember él, és hazánkban összesen 22 mozgássérült-segítő kutya dogozik! Ez: 0,009% . A hallássérültek száma 71 000, ehhez képest összesen 9 hallássérült-segítő kutya dogozik! Ez: 0,01%

Miért van ilyen kevés rohamjelző kutya?

Nagyon nehéz a képzésük, kellőképpen sok rohamnak kell lennie a gazdának, ahhoz hogy szabályt tudjon a kutya felállítani, hogy mikor kell jeleznie. Érdekes, hogy általában amikor elkezdődik egy képzés gyakran a gazda rohamai nagyon lecsökkennek

forrás: www.segitokutya.net

Melyik típust a legnehezebb kiképezni?

Mi most egy cukorszintjelző kutyát képzünk egy kis gyermeknek, itt a szülőt kell értesíteni a kutyának, ha gond van. Ez nagyon nagy összhangot és ráfigyelést igényel a képzés során, most ezt mondanám az egyik legnehezebbnek.

Országosan hogy oszlik el az arány, vidékre is eljutnak a segítőkutyák?

Igen, dolgoznak vidéken is segítőkutyák, de az ő képzésük körülményesebb, már csak a sok utazgatás miatt is. Egy segítőkutyának a képzése nem áll le a vizsga után, utógondozásra is szükség van és ez is utazással jár, ami ugye idő, energia...

A NEO Egyesület támogatásával Te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy még több segítőkutya legyen Magyarországon és még több rászoruló embernek segítsék az életét. Támogasd Te is a segítőkutyát a májusi Joy Magazin megvásárlásával!