A barátnőm számára a ruhavásárlás a drog, ráment mindene

shopaholic wallpaperabyss.com
Éva magazin/Ribáry Éva

„Nem tagadom, szeretem a szép ruhákat. Egy szökőévben egyszer előfordul, hogy túlhízott szatyorral és lesoványodott bankszámlával jövök ki valamelyik soppingcenterből, és olyankor kicsit megszidom magam. De amit Edit művelt, amellett Rebecca Bloomwood is elbújhatott volna szégyenében. Ő ugyanis egy gyógyulófélben lévő boltkóros.” Adél története. Az Éva magazin írása.

Akkor tudtam meg, amikor már fél éve együtt dolgoztunk, és egyszer, a munkaidő lejárta után megkérdeztem, nincs-e kedve eljönni velem a Westendbe csajoskodni. Girls just wanna have fun, épp szuper leértékelések vannak, búgtam sejtelmesen, de ahelyett, hogy felcsillant volna a szeme, mint a legtöbb nőnek, sűrű fátyol ereszkedett rá. Nem mehetek, préselte ki a szavakat. Szeretnék ugyan, de sajnos nem lehet.

Ezer válaszlehetőség futott át az agyamon. Birtokló pasija van. Nincs pénze. Ismer valakit a Westendben, akivel kellemetlen lenne összefutni. Szóval kerestem a magyarázatot, és ez leplezetlenül kiülhetett a fejemre, mert azt javasolta, üljünk be egy közeli kávézóba, mesél nekem szívesen, ha kíváncsi vagyok rá. „Kávéznom szabad, boltba menni tilos.” – mondta.

Ez nagyon izgalmasan hangzott, de ha sötét kémtörténetre számítottam, hát megkaptam helyette a pszichológia tankönyvet.

Edit problémái kamaszkorában kezdődtek. Sosem választhatott magának ruhát: azt mindig csak anyukától, nagymamától kapott. Ormótlan, ódivatú darabok voltak, Edit utálta viselni őket, ráadásul a kortársai is kinevették az öltözködése miatt. Amikor az első önálló keresetéhez hozzájutott, első útja egy butikba vezetett, ahol tetőtől talpig felruházkodott. „Olyan volt, mintha bedrogoztak volna.”- mondta.-„Elöntött a mámor, ahogy az új ruhákban pörögtem-forogtam a tükör előtt. Úgy éreztem, enyém az egész világ, mostantól bármit megtehetek, amit csak akarok.”

Így kezdődött, és ebben a szellemben folytatódott. A vásárlás Editnek nem alkalmi passzió volt, hanem életforma, egész élete az öltözködéshez használatos tárgyak körül forgott. Megszállottan gyűjtögette a trófeákat, meg se számolta, hányat birtokol belőlük. Szüntelenül szüksége volt arra a forróságra, ami a ruhák, a cipők, a sálak, a táskák megszerzésekor elönti – mint a vadászt, amikor nemes vadakat ejt el. A boldogságroham eleinte órákig tartó állapot volt, de később már néhány perc után kihunyt a gyönyör, s helyét átvette a kongó üresség.

Edit szenvedélye az első időkben anyagilag nem volt akkora probléma, mert főleg turkálókban vásárolt – inkább az tűnt fel neki, hogy apró lakásában lassan járni sem lehet a bezsúfolt cuccoktól, amik a beszerzés után általában már nem is érdekelték. Félévente elajándékozta a ruhatárát, és azonnal újakat vett helyette – gyakran kétszer annyit, mint korábban. A vásárló körutak eleinte heti egy-két napot vettek igénybe, de lassan felkúsztak napi szintre. Nem volt megállás.

A cikk folytatásáért kattints iDE!

Ha már vásárolsz, #vegyélhazait! A galériában magyar tervezők alkotásai közül válogathatsz:

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
#vegyélhazait : 5 magyar divattervezői ruha, amiben otthon is csinos lehetsz