6 "ártalmatlan" dolog, amivel fel kéne hagynunk a bolygó érdekében

Getty Images
Kerekes Vivien

Sokszor azt gondoljuk, bizonyos dolgok egyáltalán nincsenek hatással a környezetre, hiszen egyetlen emberen nem múlik semmi. A gond az, hogy még millióan gondolják ezt, és máris hatalmas következményei lehetnek akár annak is, hogy evőpálcikát vásárolsz.

1. Rengeteg étel, amit meg sem eszünk

Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet felmérései alapján az emberi fogyasztásra előállított ételeknek mintegy egyharmada - nagyjából 1.3 milliárd tonna(!) megy kárba éves szinten. Jelentős részüket meg sem vásárolják a boltok polcairól, a lejárt szavatosságú termékek a kukában végzik, de még ha meg is veszik őket az emberek, sokszor akkor sem kerülnek fogyasztásra. Az adatok szerint a zöldségek és a gyümölcsök mennek legmagasabb arányban kárba, amit szorosan a tengeri élőlények követnek.

2. A hatalmas hajókirándulások

Rengetegen választják a hétköznapi nyaralás helyett a luxushajók nyújtotta kényelmet. Azonban ezek a hatalmas hajók nagyjából olyanok, mint a lebegő városok, és legalább annyira szennyezik is a környezetet. Egyes adatok szerint egy hajó fedélzetén olyan a levegő minősége, mint a világ legszennyezettebb városaiban. Arról nem is beszélve, hogy számos luxushajó kén-oxidot bocsát ki magából, ami sokkal jobban árt a környezetnek, mint milliónyi autó együttvéve.

Olvasd el ezt is!
Kutatások szerint a lakásodban lévő levegő szennyezettebb lehet, mint kint a városban

3. Túl sok ruhát veszünk

A divatipar az egyik legnagyobb szennyezője a világnak, sőt, a vizek második legnagyobb szennyezője, és azok kiszáradásáról is tehet. Ennek háttérben részben az áll, hogy a pamut, ami az egyik legnépszerűbb anyag, rendkívül sok vizet igényel: egyetlen póló előállításához 2700 literre van szükség. Ez nagyjából annyinak felel meg, amit egy ember összesen megiszik két és fél év alatt. Nem kis különbség.

4. Az egyszer használatos evőpálcika

Az ázsiai ételeket sokan szívesebben fogyasztják evőpálcikával, de azt tudtad, hogy az eldobható pálcikának is komoly következményei vannak a természetre? Csak Kínában évente 80 milliárdot készítenek ebből, és hogy az iramot tartani tudják, 4 millió fát vágnak ki ennek érdekében. Az erdőirtásnak pedig megvannak a következményei, ráadásul sokan a használt evőpálcát azonnal a kukába dobják. A legjobb, ha nem egyszer használatos evőpálcikát szerzel be, hanem például olyat, ami fémből készült!

forrás: Getty Images

5. Elemek és aksik

Az otthonodban biztosan te is találnál néhány olyan tárgyat, amihez elem szükséges. Az akkumulátorokról nem is beszélve! Ezek előbb-utóbb a kukában végzik, és sajnos nagyon nem tesznek jót a környezetnek. Általában az alábbi mérgező anyagok közül tartalmaznak egyet-egyet, vagy akár többet is: kadmium, ólom, cink, higany, lítium, és nikkel. Amikor ezek elkezdenek lebomlani, káros anyagok maradnak utánuk, amelyek bekerülnek a levegőbe, ezáltal üvegházhatású gázok keletkeznek. Ez belekerül a földbe, és hatással van a növényekre, zöldségekre, ráadásul az esőzések hatására a vízbe is bemosódnak.

6. Eldobható borotvák

Egy 2018-as felmérés szerint az Egyesült Államokban 163 millióan vásároltak eldobható borotvát. A gond, hogy ezek gumit és műanyagot tartalmaznak, és miután kidobod őket, a szeméttelepen végzik, újrahasznosítás nélkül. Ha szeretnéd csökkenteni a hulladéktermelést, figyelj oda arra, hogy ne vásárolj felesleges tárgyakat: egy drágább, nem eldobható borotva hosszú távon sokkal jobb megoldás, de érdemes lehet akár másfajta szőrtelenítési módszert is kipróbálni.