Túlzásba viszed a pozitív gondolkodást? Szakértők szerint ártalmas lehet

Getty Images/ mikkelwilliam
Besenyei Bianka

Könnyebbnek tűnhet megküzdeni a nehézségekkel, ha megpróbálsz végig pozitív maradni. A valóságban viszont ez a hozzáállás többet árt, mint gondolnád, és boldogtalansághoz vezet.

Az utóbbi évek egyik jelmondata volt, hogy gondolkodj pozitívan, mert az bármilyen nehézségen átsegít, arról nem is beszélve, hogy az éremnek mindig két oldala van, így érdemes csak a jóra koncentrálni. A pandémia kezdete óta még inkább előtérbe került és felerősödött ez a felfogás, de kiderült, a pozitív gondolkodást is túlzásba lehet vinni, ami így romboló hatással lesz rád és a körülötted élőkre is. Susan David amerikai pszichológus már egy 2019-es TED előadásában is felhívta erre a figyelmet, de csak nemrég kezdtek komolyabban foglalkozni az ún. toxikus pozitivitással mint fogalommal.

Olvasd el ezt is!
Mondatok, amikre senkinek nincs szüksége, mégis sokszor megkapjuk

Good vibes only?

„A pozitivitás lett az új norma”

-

– mondja a szakértő, majd hozzáteszi, hogy a valódi érzelmek letagadása egyáltalán nem egészséges. Ezzel a hozzáállással ugyanis romboljuk azt a képességünket, ami segít megbirkózni a világban történő eseményekkel. Lényegében elnyomjuk a negatív érzéseket – amik hozzátartoznak az élethez – és tagadásban élünk, minimálisra csökkentve annak lehetőségét, hogy átéljük az emberi érzelmek széles skáláját.

Az „ami nem öl meg, megerősít” és „mutasd magad boldognak és akkor az is leszel”, valamint az ehhez hasonló mondatok egyáltalán nem segítenek, amikor valaki épp egy nehéz időszakon megy keresztül. Már egy 2008-as amerikai kutatás is rámutatott arra, hogy ezektől senki sem lesz kevésbé szomorú és nem is oldja fel a szorongását, hanem épp ellenkezőleg. Azt a látszatot kelti, hogy a negativitás a gyengeséggel egyenlő és elfogadhatatlan, és hogy az illető nem élheti meg a szomorúságát, nem lehet stresszes vagy feldúlt. Szakértők szerint ilyenkor az egyén is elkezdi magát hibáztatni azért, ha bármilyen negatív gondolata támad és végül még rosszabbul kezdi magát érezni a saját bőrében, mint előtte. Ráadásul pont emiatt nem mernek sokan pszichológushoz fordulni vagy épp kilépni egy bántalmazó kapcsolatból.


Jelek, hogy te is toxikusan pozitív vagy:

- bűntudatot érzel, ha dühös vagy szomorú vagy

- minden szituációban próbálsz valami pozitívat találni, majd ezt mantrázod magadban

- elzárkózol a problémák elől

- elrejted a valódi érzéseidet

- mások negatív érzéseivel sem foglalkozol, inkább témát váltasz vagy kerülöd az illetőt

forrás: Getty Images/ Tatyana Guskova

Így hozd vissza az egészséges negativitást:

1. Ne nyomj el semmit magadban

Ha ignorálsz egy kellemetlen érzést, az nem tűnik el csak úgy az éterben, hanem felgyülemlik a felszín alatt és stressz formájában jelenik meg. Pont az elnyomás és a tagadás az, ami szorongáshoz, depresszióhoz és alvászavarokhoz vezethet, vagyis egyáltalán nem tesz jót a mentális egészségednek. Ehelyett engedd át magad az érzésnek, és találj olyan személyt a környezetdben, akivel nyíltan lehet a problémádról beszélni.

2. Határozd meg pontosan az érzelmeidet

Susan David gyakran találkozik a praxisa alatt azzal, hogy a páciensek fekete-fehérként írják le az érzelmeiket. Pedig az, hogy valaki stresszes, ezerféle dolgot jelenthet, ugyanis nem mindegy, hogy munkahelyi vagy magánéleti stresszről van szó. Nem csak az a fontos, hogy elfogadd a negatív érzéseket, de az is, hogy pontosan meg tudd határozni, mit és miért érzel. Így sokkal könnyebb lesz változást elérni és továbblépni, mert tudni fogod, hogy mi okozza ezeket az érzelmeket.

3. Fogadd el a fájdalmat

Sajnos az élet velejárója, hogy néha veszteséget, fájdalmat is át kell élned, és fel kell ülnöd arra a bizonyos érzelmi hullámvasútra. Nemcsak a pozitív érzésekre érdemes figyelned, hiszen például pont a félelem az, ami segíthet elkerülni a veszélyes szituációkat, hozzájárulhat a döntéshozatalhoz, míg a gyász mutatja meg, ki az igazán fontos számunkra. A negatívként emlegetett érzelmek is nagyon fontosak ahhoz, hogy egészséges életet élj.

4. Lépj egyet hátra

A pszichológus szerint érdemes kicsit távolabbról is megvizsgálni az érzéseket, és ahelyett, hogy kijelentenéd, hogy „szomorú vagyok”, mondd azt, hogy „észrevettem, hogy szomorúnak érzem magam.” Így olyan lesz, mintha külső szemlélőként látnád az érzelmeidet, és el tudod érni, hogy ne ezek határozzák meg vagy irányítsák a viselkedésedet és a kapcsolataidat.

forrás: Getty Images/Westend61

Mondatok, amiket ideje elfelejteni

Az alábbi mérgező mondatok szinte mindennapossá váltak, ilyen és ehhez hasonló gondolatokkal igyekszünk sokan válaszolni arra, amikor valakivel valami rossz történik. Elsőre szimpatikusnak tűnhetnek, valójában ezek a kijelentések lekicsinylik az egyén problémáját, elbagatellizálják azt, amin keresztül megy, és úgy állítják be a nehéz szituációt, mintha ügyet sem kellene vetni rá. Bár elsőre úgy tűnhet, hogy csak más perspektívába helyezzük a történteket és megnyugtatjuk a másikat, valójában elutasítjuk a szomorúságot. Mutatjuk a helyes kommunikációt!

Mérgező

„Ne is gondolj rá, maradj pozitív!”

„A kudarc nem opció.”

„Minden jó, ha a vége jó.”

„Ha én is meg tudom csinálni, akkor te is képes vagy rá.”

„Minden okkal történik.”

„Rosszabb is lehetne.”

„A boldogság választás kérdése.”

Egészséges

„Meséld el, mit érzel, figyelek rád.”

„A kudarc a fejlődés és a siker része.”

„Ez most nehéz lehet, gondolatban veled vagyok.”

„Mindenkinek mások a képességei és a határai és ez teljesen rendben van így.”

„Néha te húzod a rövidebbet az életben. Hogy tudok segíteni ebben a nehéz helyzetben?”

„Ez tényleg szörnyű. Sajnálom, hogy ezen kell keresztül menned.”

„Hogyan tudok segíteni azon, hogy könnyebben túltedd magad a helyzeten?”

Olvasd el ezt is!
#Képesvagyok: A gondolatok ereje - Így gyomláld a negatívat, és gondozd a pozitívat, a szakértő szerint

És ezt olvastad már?

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Mérgező mondatok, amiket soha ne mondj a gyerekednek

Cikkünk a JOY Magazin 2021/5-ös számában jelent meg eredetileg.