Mikor vigyük magunkkal a kutyát nyaralni és mikor ne?

B. Krisztina

Szerencsére külföldön és Magyarországon is egyre több a kutyabarát szálloda és szállásadó hely , csakúgy mint az éttermek, bárok, strandok. A legtöbb gazdi ennek persze nagyon örül, de egy nyaralás tervezésekor felmerül a kérdés: mi a jobb a kutyának? Ha visszük magunkkal, hosszú autóútra, városnéző túrákra? Esetleg hosszabb időre egyedül kell hagynunk egy számára idegen szálláson, amíg mi olyan helyen vagyunk, ahova ő nem jöhet?

Nehéz kérdés, hiszen minden gazdi örül a szabadságnak és hogy végre több időt lehet a kutyájával. De vajon jó lesz ez a kutyának? Mi alapján döntsünk? Fontosabb, hogy velünk legyen, vagy talán jobb lenne neki nyugiban, egy kutyapanzióban? Melyik jobb a kutyának? Győrfy Henriett kutyatrénert és kutyapanzió tulajdonost kérdeztük.

- Ha megtaláltuk a kutyabarát szállást - velünk alhat, velünk lehet az étteremben, stb. – és a nyaralásunk programjai is olyanok, ahova magunkkal tudjuk vinni a kedvencünket és ő ezeket a programokat élvezni tudja, valamint, ha néha-néha a szálláson kell hagynunk, de őt ez nem viseli meg, akkor a kutyánk imádni fogja a velünk töltött időt.
Mérlegeljük viszont a kutyapanzió lehetőségét, ha nyári hőségben városnézést tervezünk, ha egész napos strandolást, olyan helyen, ahova kutyát nem lehet vinni, ha múzeumokba szeretnénk eljutni, ahova szintén nem tudjuk elvinni, ha nem hagyható egyedül idegen helyen, mert szeparál utánunk, ha alulszocializált, nem szokott hozzá olyan ingerekhez, amiknek ki akarjuk tenni. (pl. nagyvárosok turisták által felkapott részei), ha neveletlen és zavarná a többi pihenni vágyó vendég nyugalmát, vagy mi magunk nem bírnánk vele. Ilyenkor a mi és / vagy a kutyánk nyugalma érdekében szerencsésebb a panzióztatást választani.”

forrás: Aktív Kutyanapközi

Mi a helyzet, ha nem tudom panzióban hagyni? Sír utánam, depressziós stb. Az ilyen kutyával mit lehet kezdeni?

- Ha megtehetjük, ne akkor vigyük először panzióba a kutyánkat, amikor a szükség úgy kívánja. A kutyánk egyéniségétől függ, hogy reagál a helyzetre. Van aki könnyen feloldódik, van aki egyáltalán nem és természetesen ennek számtalan árnyalata. A legjobb, ha adunk időt a kutyánknak megszokni a panziót. A legoptimálisabb, ha akkor választunk kutyapanziót, amikor hozzánk kerül a kutyusunk. Éppúgy ahogy állatorvost is választunk. Ha kölyökkutyánk van, vigyük el minél hamarabb napközizni, hisz a kölyökkutyák könnyen alkalmazkodnak az új helyzethez, szivacsként szívják magukba az információt, amit megismernek kölyökként, azt egész életükre eltárolják. Ha rendszeresen napköziztetjük az első panziós időszakig, akkor szinte biztos, hogy nem okoz neki gondot az ottlét, de még szeretni is fogja. Örökbefogadott, felnőtt kutyával ugyanígy tegyünk. Fokozatosan szoktassuk be a panzióba.

forrás: Dog Garden Kutyapanzió

Hogyan válasszunk jó panziót?

- Szakember által üzemeltetett panziót keressünk mindenképpen, hisz ők tudják megfelelően kezelni kutyánk reakcióit az új helyzetre. Egy félős kutya félelmi reakcióit megfelelően oldani, szeparációra megoldást találni, stb. Kertben tartott, kutyaközösséghez nem szokott kutyának kenneles panziót keressünk, ahol nyugodtan töltheti az idejét, de győződjünk meg róla, hogy a napi mozgásigényét ki tudják-e elégíteni. Bent tartott, kutyatársasághoz hozzászokott, sétáltatott kutyákat érdemes olyan panzióba vinni, ahol együtt lehet a többi kutyával és játszhat, futkározhat a többiekkel. A kutyapanzióknál a megbízhatóság az egyik legfontosabb kérdés, de az interneten könnyedén megnézhetjük, ki milyen értékeléseket, kritikákat kap.

További szép nyarat mindenkinek és ne feledjétek: mindig a kutya szempontjait tartsátok szem előtt, amikor a nyaralást tervezitek!

Köszönjük a segítséget Győrfi Henriettnek és a Dog Garden Kutypanziónak.

forrás: Aktív Kutyanapközi