18 kérdés, amit mindig is tudni akartál a szülésről, csak eddig féltél őket bárkinek is feltenni

Menyes Barbi

Babát tervezel, és igyekszel utánajárni mindennek, ami a szüléssel kapcsolatos? Még tervben sincs egy bébi, de van pár dolog, amire azért kíváncsi vagy a szüléssel kapcsolatban? Itt vannak a válaszok!

Olvasd el ezt is!
Csobot Adél jobb formában van, mint valaha – erre esküszik a fiatal anyuka!

Rihanna köztudottan már most retteg a szüléstől, és hozzá hasonlóan elég sok nő jár hasonló cipőben.. Vannak dolgok, amiket bizony nem szívesen kérdezünk meg a témával kapcsolatban, a Buzzfeed azonban most készített egy összeállítást, amiben Mary Jane Minkin, a Yale szülészeti és nőgyógyászati karának professzora adja meg a legkényesebb kérdésekre a válaszokat.

1. Fogok kakilni szülés közben?

Majdnem mindenki kakil szülés közben. Aki nem, az nem nyomja elég erősen.

- vallja a professzor asszony.

Azt viszont nem árt tudnod, hogy a végén, az utolsó tolásoknál lehet, hogy nagyon, de nagyon erős késztetést érzel majd.

2. Szülés után méretes betét kell a bugyiba és a melltartóba is?

A szülés bizony megviseli a testet: beindul a tejtermelődés, és az előtej, a kolosztrum képződése. Sokaknak már aznap bőven van tejük, így nem árt, ha van nálad a melltartóba való betét. És természetesen a méhedben is komoly folyamatok játszódnak le, így a szülés utáni napokban extra betétre lesz szükséged.

3. Tényleg szétszakadhatok odalent?

A hüvelybemenet és a végbélnyílás közötti rész a perineum: ez repedhet meg szüléskor azért, mert a baba feje vagy a vállai túlságosan nyomják ezt a területet. Hogy a szakadást elkerüljék, az orvosok apró vágást ejtenek a területen. De a szülés előtt hetekkel megkezdett gátmasszázs is jó ötlet, hogy ha kicsit erősíteni szeretnéd majd ezt a területet: ezzel ugyanis növelheted a rugalmasságát az érintett testtájnak. Persze az is lehet, hogy gátmetszés sem kell, mert olyan adottságaid vannak – de mindez csak ott és akkor fog kiderülni!

4. Kell majd katéter a pisiléshez?

Ha császárral és mondjuk epidurális érzéstelenítéssel szültél, akkor az izmok, amik a vizeletürítésben segítenek, pár óráig biztosan nem mozdulnak, így igen, szükséged lesz katéterre akár 1 napig is.

5. Tényleg csúcsos lesz a baba feje, amikor megszületik?

A szakértő szerint igen, nagy valószínűséggel a kisbaba nagyon is csúcsos fejjel jön majd a világra, és lehet, hogy úgy néz majd ki, mint egy földönkívüli. Ezért is adnak a pici babákra sapkát. Ám ez pár nap alatt elmúlik, és hamarosan már szép, szabályos alakúvá formálódik a kis feje.

6. A vajúdás jele lehet a hányás és a büfögés?

Még akkor is, ha előtte nem ettél, bizony jelentkezhet ez a két tünet a szülés megindulásakor. De ezek teljesen normálisak, hiszen a test így reagál a belső szerveink ritmikus összehúzódására.

7. A szülés után még egy szülés következik?

Lényegében igen, hiszen miután megérkezik a bébi, a méhlepényt is úgymond meg kell szülni. Minkin szerint ez néha azonnal megtörténik, de lehet, hogy csak 20 perccel a szülés után sikerül a dolog. A szakértő elárulta, egy hasi masszázst is szoktak alkalmazni, ám ez egy cseppet sem fájdalmas módszer.

8. Ha a méhszáj 10 centisre kitágult, készen állok?

Ez így igaz: a szülészorvosok az ujjukat használják arra, hogy gyorsan kiszámolják, mennyire tágultál ki a vajúdás alatt.

9. Előfordulhat, hogy medikusok hada nézi végig a szenvedéseimet?

Igen, ők ugyanis azért vannak ott, hogy tanuljanak. Így jobb, ha tudod, lehet, hogy 4-5 ember lesi majd órákig a vaginád állapotát... Jól hangzik, ugye?

10. A vaginám újra a régi lesz a szülés után?

Igen! A nőgyógyász elárulta, nagyon kevés olyan nővel találkozott, akinek a szülés után vaginaszűkítő műtétre lett volna szüksége. A Kegel-gyakorlatok és az intimtorna azonban nagyon hasznosak, érdemes őket a szülés után gyakorolni!

11. És mi lesz a csípőmmel?

Az is igaz, hogy a nőknek a terhesség és a szülés miatt kiszélesedik a csípőjük, de ez nem véletlen: a test jól tudja, mire van szükség egy gyermek világra hozatalához, de nyugodj meg: a terhesség után a csípőd újra a régi lesz.

12. Tényleg igaz, hogy egyszerre akár többen is lehetünk a szülőszobán?

Itthon általánosságban a kórházakban vannak külün a vajúdásra és a szülésre kialakított szobák, szóval ne izgulj: a szüléskor egyedül leszel a pároddal. Az más kérdés, hogy a szülés után hány ágyas szobában töltöd a következő napokat: többnyire 5-6 ágyas kórtermek vannak, de plusz pénzért lehet kérni 1-2 ágyas szobát is.

13. A szülés után mikor lesz lapos a hasam?

Közvetlenül a szülés után még nem lehet lapos a has, hiszen idő kell a terhesség folyamán megtörtént változások visszaállásának. Valószínű, hogy még pár hétig a kismamaruháidat fogod hordatni, és általában 6 hét kell a méhnek a visszazsugorodáshoz. Persze vannak olyan mázlisták, akik a szülés után olyan vékonyak, mintha terhesek se lettek volna, de nekik tényleg nagyon jó a genetikájuk!

14. Ha szoptatok, tényleg kiszárad a vaginám?

Sajnos előfordulhat, hogy igen, ez pedig a hormonok miatt van. A tejtermelés miatt szervezetüknek egészen más hormonokra van szüksége, a szoptatás alatt általában nincs menzesz sem, és sokkal kisebb a testnedvtermelődés is. A császármetszéskor is ez a helyzet: bár ekkor a hüvely anatómiája nem változik, de a hormonok ilyenkor is felborulnak, ezért érdemes sikosítót beszereznetek otthonra.

15. A szülés után 2-3 héttel már szexelhetek?

Itthon a nőgyógyászok 6 hét várakozást javasolnak, Minkin professzor szerint azonban ha minden rendben van a teseddel, korábban is bele lehet kezdeni a dolgokba. Arra azonban figyelj, hogy ugyan azt mondják, hogy a szoptatás alatt nem lehet teherbe esni, ez nem teljesen igaz, így ha biztosra akarsz menni, ahogy visszaáll a szexuális élet, feltétlenül gondoskodj fogamzásgátlásról – persze csak akkor, ha nem akarsz ismét teherbe esni.

16. Lebénulhatok, ha epidurállal szülök?

NEEEM! Minkin professzor 46 éve van a szakmában, és soha még csak nem is hallott ilyesmiről. Azt viszont tudnod kell, hogy az epidurális érzéstelentés után előfordulhat majd fejfájás.

17. Ez lesz életem legfájdalmasabb eseménye?

A szülés fáj, ez nem kérdés. Nagyon sok nő viszont arról számol be, hogy az égvilágon semmi szörnyűség nem volt a dologban, megint mások tényleg életük legrémesebb emlékei között tartják számon. Mások vagyunk, máshol van a fájdalomküszöbünk, de fájás ide vagy oda, csak az számít, hogy végül világra jön a kisbabád, aki viszont minden fájdalmat semmissé tesz majd!

18. Mikortól lesz tejem?

A kolosztrum, vagyis az előtej az, ami a szülés után nem sokkal elindul a mellből. Vannak, akiknek már a szülés napján megindul a tejük, de általában ehhez kell pár nap. Addig a baba a kolosztrumot kapja. Az sem meglepő, hogy van, akinek császármetszés után csak egy héttel lesz teje. Itthon a csecsemős nővérek és a védőnő azok, akik akkor majd elmondják, mik a teendők!

Buzzfeed