Miért mondj NEMET a kutyás társkeresőre

B. Krisztina

Óriási felháborodást váltott ki az egyik kereskedelmi csatorna reggeli műsorában bemutatkozó új kutyás „szolgáltatás”, mely érthetetlen és felfoghatatlan módon teljesen szembemegy a felelős kutyatartás alapvető szabályaival és elfogadott normáival.

A kutyás társkeresésre specializálódott oldal bizony azért jött létre, hogy összehozza a kutyákat párosodás céljából! Igen, szó szerint kell érteni. Persze közben a gazdik is sörözhetnek, sétálhatnak és örülhetnek kutyájuk „szerelmének”! Bár a megjelenés óta módosították egy kicsit a leírást és különféle magyarázatok, helyesbítések is megjelentek az oldalon (miután dühös komment-cunamival árasztották el közöségi oldalukat felháborodott emberek százai), de az alapvető ötlet mégiscsak ezt volt.

Hihetetlen, de amíg több száz állatmentő egyesület dolgozik nap, mint nap pénzt „koldulva”, energiát, időt nem sajnálva a több 10 ezer utcára kerülő kutya életéért, addig valaki jó ötletnek és üzletnek találja azt, hogy kutya társkeresőt indítson! Valóban hiába az ezer cikk, felhívás és edukáció az ivartalanítás fontosságáról, előnyeiről? Tényleg nem értik meg az emberek, hogy a kutyáknak NEM szükséges párosodniuk, a kutyák NEM „élvezetből” párosodnak és egy szuka kutyának NEM KELL életében egyszer ellenie, hogy egészséges legyen? Őrületes tévhitek és baromságok!

Bizony vannak már országok, ahol tenyésztő csak ivartalanítási kötelezettséggel és annak ellenőrzésével adhat el kutyát, menhely pedig csak ivartalanított kutyát adhat örökbe. A szaporítást pedig büntetik! Igen, büntetik!! Oh, de nagyon messze vagyunk még ettől….

Emberek! Kutyák ezrei sínylődnek a menhelyeken, kutyák ezreit altatják el helyhiány miatt, kutyák ezreinek nincs gazdája, beteg kutyák százai pusztulnak el nem kívánt szaporulatok eredményeként! Emberek, ébresztő! NE SZAPORÍTS! IVARTALANÍTS!

És ha nekem nem hiszel, akkor álljon itt a A Magyar Állatorvosi Kamara Szakmai, Továbbképzési és Oktatási Bizottságának állásfoglalása az ivartalanítás kérdésében. Ebben a korábbi cikkemben pedig a NÉBIH állásfoglalását olvashatod ugyanerről a témáról.

Kérdés: Szükséges-e akár a kan, akár a szuka kutyáknak életükben párosodniuk.
Válasz: Nem.

Kérdés: Szükséges-e bármilyen okból a szukáknak életük során legalább egyszer elleniük?
Válasz: Nem.

Kérdés: Okoz-e bármilyen formában jellembeli, magatartásbeli változást a szukák és kanok ivarérés előtti és ivarérés utáni ivartalanítása?
Válasz: Igen, kedvező változásokra számíthatunk.
A korai (6 hetes - 3 hónapos korban elvégzett) és az ivarérés előtti (3-6 hónap között elvégzett) ivartalanítás esetén a viselkedési problémák pl. agresszió, elkóborlás stb. kialakulásának valószínűsége minimális, míg az ivarérés után elvégzett ivartalanítások esetében jelentős lehet. A korai és ivarérés előtti ivartalanítás hatására az ivartalanított egyedek kölyök kora „megnyúlik”, a kölyökre jellemző viselkedés (pl. játékosság) a nem ivartalanítottakhoz viszonyítva hosszabb ideig tart.

Kérdés: Okoz-e elhízást az ivarérés előtt vagy után végzett ivartalanítás?
Válasz: Nem feltétlenül. A gazdán múlik. Az ivartalanított eb hajlamosabb az elhízásra, a takarmány energiatartalmának 20-30 %-os csökkentésével az elhízás megelőzhető.

Kérdés: Van-e hatással az ivarérés előtt, illetve után végzett ivartalanítás az ivar és járulékos szervek daganatos megbetegedéseinek kialakulásában?
Válasz: Igen, határozottan jótékony hatása van az említett megbetegedésekre ill. azok megelőzésére. Mind a korai, mind az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatban elmondható, hogy a méhbetegségek, a tejmirigy daganat, a herebetegségek kialakulásának valószínűsége gyakorlatilag nulla, a prosztata megbetegedések kialakulása minimális.

forrás: NÉBIH - szabadagazdi.hu