A meddőség 5 leggyakoribb oka

Europress
Joy.hu

Ha te is épp azt tervezed, hogy kisbabát vállalsz, akkor nem árt tisztában lenned a következő néhány problémával!

1.) Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
Ez a probléma a petefészket érinti, és olyan tünetei lehetnek, mint menstruációs zavar, hirtelen hízás, fokozott szőrösödés, pattanások megjelenése és persze a legsúlyosabb: az, hogy a beteg nem tud teherbe esni. A bajt a petefészkekben a férfihormon-túltermelődés okozza, és sajnos a mai napig rengeteg nő él úgy szerte a világban, hogy nem is tud arról, hogy ez a betegség okoz neki problémát. A tüneti kezelés természetesen itt nem elég: a petefészekben lévő cisztákat kell eltávolítani, amit általában laparoszkópos műtéttel végeznek.

2.) Endometriózis
Sajnos a meddő nők nagy százalékánál ez okozza a problémát, és kb. a magyar nők 10-15%-át érinti (persze itt is fennáll az az eshetőség, hogy a beteg nem tud róla, ezért kell az alapos kivizsgálás). Ilyenkor a méh belsejét képező szövet a méhen kívül ágyazódik be, legtöbbször a kismedence szervein tapad meg a méhnyálkahártya, és növekedésnek indul. A szervezetben emiatt felgyülemlő vér miatt ciszták alakulhatnak ki, amelyek pedig összenövéseket és hegesedést eredményeznek. Ez egyébként nem kis fájdalommal is járhat (főleg a menzesz idején), és ez az oka a meddőségnek is. Műtéti beavatkozással lehet rajta segíteni, de természetesen minden eset egyedi.

3.) Egészségtelen életmód
Számos kutatás bizonyítja, hogy azok a nők, akiknek nem megfelelő a BMI (testtömeg) indexe, azok kisebb eséllyel esnek teherbe. Fontos: a túl magas és a túl alacsony testzsír százalék is okozhat problémát! Az egészséges táplálkozás, fitt életmód tehát nagyon is hozzájárul a sikerhez, ezért ha eddig nem tetted, kezdj el mozogni és figyelj oda a megfelelő vitamin- és rostbevitelre! Folsavat is érdemes szedni: ezt minden nőgyógyász kihangsúlyozza!

forrás: Europress

4.) Anatómiai probléma
A méh fejlődési rendellenessége is állhat a háttérben: ilyenkor a méhkürtöt hegek vagy összenövések zárják el, amik lehetnek különböző fertőzések vagy gyulladások következményei.

5.) Lelki okok
Sajnos nagyon sok olyan pár is van, akiknél tényleg semmilyen szervi oka nincs a meddőségnek, mégsem jön a baba. Ilyenkor érdemes pszichológus szakemberhez fordulni, aki feltárhatja a probléma hátterét, rávilágíthat, hogy milyen lelki gátak okozhatják a terméketlenséget.


Mindről hallottál már?

Olvasd el ezt is!
„Törődj a magad méhével!”